Vize Başvurusu Çin

Çin Vize Başvurusu

Çin Vize Başvurusu nasıl yapılır? Uzakdoğu’nun kültür ve ticaret anlamında en zengin ülkesi Çin, en çok ziyaret edilen Asya ülkeleri arasında yer almaktadır. Çin vize başvurusu için ilk olarak yapılması gereken seyahat amacınıza uygun vize türünü seçmek olacaktır. Vize türünü belirledikten sonra Çin Konsolosluğu ve Büyükelçiliği tarafından görevlendirilmiş vize başvuru merkezleri aracılığıyla vize başvuruları yapılmaktadır.

Umuma mahsus bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Çin vize başvurusu yapmaları gereklidir. Yeşil pasaport (hususi), gri pasaport (hizmet), kırmızı ve siyah pasaport (diplomatik) sahipleri 30 güne kadar olan seyahatlerde, Çin vize uygulamasından muaf tutulmaktadır. Bu ülkeye 30 günü aşan seyahatlerde yeşil, gri, kırmızı ve siyah pasaport sahiplerinin de vize alması gereklidir.

Çin vize başvurusu yapmak için öncelikle yetkili başvuru merkezleri aracılığıyla Çin vize randevusu alınmalıdır. Bu işlemin ardından seyahat amacınıza uygun vize türüne göre Çin vize evrakları ve belgeleri hazırlanmalıdır. Vize evrakları hazırlandıktan sonra randevu tarihinde vize belgelerini teslim ederek parmak izi verilmelidir. Parmak izinden yeşil, gri, siyah ve kırmızı pasaport sahipleri muaf tutulmaktadır. Ayrıca 14 yaşından küçük, 70 yaşından büyük kişiler de parmak izi uygulamasından muaf tutulmaktadır.

Çin Vize Başvurusu 2020 Nasıl Yapılır?


Çin’ seyahat edecek kişiler seyahat amaçlarına uygun olarak farklı vize uygulamaları bulunmaktadır. Çin vizesi işlemlerinde 16 farklı kategori vardır. Bu vizelerin isimleri şunlardır:  C, D, F, G, J1, J2, L, M Q1, Q2, R, S1, S2, X1, X2, Z. Bu vize başvuruları yapmak için Çin vize evrakları ve belgeleri konsolosluğa iletilmelidir.

cin vize basvurusu 1

Bu vizelerden D tipi oturum izni vizesi, Q1 tipi aile birleşimi vizesi, X1 öğrenci vizesi, Z tipi çalışma vizesi, L tipi turistik vize, M tipi ticari vize, G tipi transit vize türleridir. Bu vizeler en çok başvuru yapılan Çin vizesi türleridir. Bu vize türlerinden Çin turistik vize başvurusu bireysel yapılmamaktadır. Çin turistik vize başvurusu yapabilmek için 5 kişilik grup olarak başvuru yapmak gereklidir. Ayrıca Çin ticari vize işlemlerinde konsolosluk ve büyükelçilikten davetiye mektubu istenmektedir.

Çin vize başvurusu işlemleri için Çin Konsolosluğu tarafından görevlendirilmiş Long Vize aracılığıyla başvurularınızı yapabilirsiniz.

Detaylı bilgi için tıklayınız

Sıkça Sorulan Sorular

Soru sorun

Scroll to Top
%d blogcu bunu beğendi: