Küba Vizesi İçin Gerekli Belge Ve Evraklar

Belgeleri Ve Evrakları Vize Küba

Küba Vizesi İçin Gerekli Belge Ve Evraklar ; Küba’ya gezi yapacak bireylerin, gezi çeşidine elverişli şekilde gerekli evrakları ve belgeleri tamamlayıp vize başvurusu yapmaları mecburidir. Vize başvurularının olumlu yönde sonuçlanabilmesi amacıyla Küba Konsolosluğu yönünden talep edilen evrakların kusursuz bir şekilde tamamlanması lazım olur.

Küba vize belgeleri, vize başvurusu yapan bireyin Türkiye’deki mesleğine, vize çeşidine ve ülkede kalacağı süreye göre değişiklik gösterir. Küba vize belgeleri hazırlanırken profesyonel yardım alması gereklidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından mesleki statüsüne (ev hanımı, kamu personeli, özel sektör çalışanı, işçi, öğrenci gibi) göre Küba Konsolosluğu/Büyükelçiliği yönünden tespit edilen yöntem şartlarına ve resmi prosedürlere elverişli olarak evraklar ve belgelerin hazırlanması durumunda vize alabilirler.

Bunların içinde Küba’ya gezi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından kamu ya da özel sektörde çalışmayan kişiler de vize başvurusu yapabilirler. Çalışmayan kişilerden istenilen önemli şartlar şayet Küba’da tespit edilen kişiler  yönünden Küba Büyükelçiliği’ne hitaben başlıklı kağıda yazılmak şartıyla çağrı mektubu gönderilmesi ve masraflarını karşılayacak yeterli miktarda parasının bulunması istenir. Küba vizesi; kısa zamanlı ve uzun zamanlı gezi olmak kaydıyla iki kategori altında sınıflandırılmıştır.

Kısa zamanlı vizeler olan turistik, ticari, aile ziyareti, arkadaş ziyareti gibi vizeler amacıyla Küba Büyükelçiliği’ne direkt olarak başvuru yapılamamaktadır. Vize müracaatı amacıyla tanzim edilmesi gereken evraklar ve belgeler, vize çeşidine ve gezi süresine göre değişiklik arz eder. Ev hanımı olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, talep edilen vize türü ve gezi süresine göre tespit edilen evrakları ve belgeleri yöntem şartlarına ve resmi prosedürlere elverişli olarak tazmin etmeleri durumunda vize alabilirler.

Ev hanımlarının Küba vizesi alabilmeleri amacıyla istenilen önemli şartlar; masraflarını karşılayacak yeterli miktarda parasının bulunması destekçi varsa ve şirketse; şirketin etkinlik belgesi, imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi fotokopisi, vergi levhası fotokopisi ve finansal hali gösteren belgelerin ibraz edilmesi gereklidir. Kamu personeli olan memurlar, Küba vizesi alabilmeleri amacıyla geçerli bir pasaportların bulunması mecburidir.

Türkiye ile Küba arasında uygulanan vize antlaşmasına göre genel pasaport sahibi şahıslar, uzun zamanlı ve kısa zaman seyahatlerinde vize başvurusu uygulamak zorundadırlar. Bunun dışında özel, hizmet ve diplomatik pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları şayet kısa zamanlı gezi kategorisine giren vize çeşitleri amacıyla vize başvuru yapmalarına gerek yoktur.

Pasaportların son 10 sene içinde alınmış olması, sayfalarını eskimemiş/yıpranmamış olması ve vize işlemlerin uygulanabilmesi amacıyla asgari 2 sayfasının boş bulunmasına dikkat etmek gereklidir.

Vize Çeşitleri Küba

Küba Vize Çeşitleri

Aile/Akraba Ziyareti Küba vize çeşitleri içinde olan Aile/Akraba Ziyareti için gerekli olan evraklar şunlardır: Aile/Akraba Ziyareti için doldurulması gereken Küba vize başvuru formunun doldurulmasında dikkatli olunmasını gerektirecek durumlar söz konusudur. Küba vize başvuru formunda yer alan tüm soruların doğru bir şekilde cevap verilmesi ve başvuru formunda beyan edilmiş olan bilgilerin doğru olduğunu ispatlayan belgelerin de beyan edilmesi oldukça önemlidir. Aile/Akraba Ziyareti için beyan edilen …

Küba Vize Çeşitleri Read More »

Vizesi Küba

Küba Vizesi Hakkında Genel Bilgi

Küba Vizesi Hakkında Genel Bilgi Küba Vizesi Hakkında Genel Bilgi Küba’nın özellikle Amerika Birleşik Devletleri ile yaşadığı sorunlarla sürekli gündeme gelen ve kapalı bir siyasal, ekonomik ve sosyal yaşama sahip bir ülke olduğu bilinmekte. Ancak Türkiye ile Küba arasındaki ilişkilerde bir problem bulunmamaktadır. Türkiye, Amerika tarafından Küba’ya uygulanan yaptırımların kaldırılması yönünde bir tarafta yer alır. Son yıllarda Küba’da gerçekleşen …

Küba Vizesi Hakkında Genel Bilgi Read More »

Scroll to Top