Konsolosluğu Vize Portekiz

Portekiz Konsolosluğu Vize

Portekiz Konsolosluğu vize başvurularının yapıldığı, değerlendirildiği ve sonuçlandığı ülkemizde yer alan en yetkili kurumdur. Türkiye Cumhuriyeti’nden Portekiz’e seyahat etmeyi planlayan bir kişi, eğer Schengen vizesine sahip değil ise Portekiz Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunmak zorundadır. Hususi (Yeşil), Diplomatik (Siyah-Kırmızı) veya Hizmet (Gri) pasaport sahibi olan Türk vatandaşları ise, 90 günü aşmayacak seyahatler için Portekiz Konsolosluğu vize işlemlerinden sorumlu tutulmayacaktır.

Portekiz Konsolosluğu Vize Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Portekiz Konsolosluğu’na vizebaşvurusunda bulunurken seyahat amacına uygun olarak evraklar hazırlanmalıdır. Evraklar seyahat amacını desteklemediği takdir de vize ret alabilir. Bir örnekle açıklamak gerekirse Portekiz’de gerçekleşen bir fuara katılım sağlamak için Portekiz Ticari vize başvurusunda bulunmak ve bu vize türüne ait belgeleri hazırlamak gerekmektedir.

Schengen ülkeleri arasında yer alan Portekiz’e gitmek için seyahatinizin süresi önemlidir. Şayet ziyaretiniz 90 günden az sürecek ise Portekiz Schengen vizesi almanız gerekmektedir. Schengen vizesini Portekiz Konsolosluğundan aldığınızda da seyahat edeceğiniz ilk ülke Portekiz olmak zorundadır.

Portekiz vize işlemlerinin gerçekleşmesi adına Macaristan ve Portekiz arasında yapılan anlaşmaya göre; 15 Mart 2011 tarihinden bu yana Portekiz vize işlemleri Macaristan Büyükelçiliği ile Macaristan Konsolosluğu’ndan da yapılabilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Portekiz’e seyahat etmek için gerekli tüm evraklarını eksiksiz hazırladıklarında Macaristan Büyükelçiliği’ne veya Macaristan Konsolosluğu’na başvuruda bulunabilirler. Ancak bu belgelerin Macaristan Konsolosluğu tarafından belirlenmiş dillerde (Türkçe- İngilizce) hazırlanmış olması önemlidir.

Portekiz vizesi başvurusu için gerekli yerlere başvuracak olan kişiler Long Vize Turizm aracılığıyla işlemleri çok daha rahat yapabilirler. 10 ile 15 iş günü içerisinde vize başvurusunun resmi günlere denk gelmediği takdirde sonuçlanması beklenir.

portekiz konsoloslugu vize 1

Portekiz Konsolosluğu Vize Randevusu

Portekiz vize randevusu Portekiz’e gitmek isteyen herkesin alması gereken bir durumdur. Dünyada geniş bir kullanıma sahip olan Vize Bilgi Sistemi Portekiz vizesi almak içinde kullanılmaktadır. Vize başvuru işlemlerini başlatan birisinden alınması zorunlu olan biyometrik parmak izi (10 parmağın tümü) için işlem sırasında olması gerekir. Parmak izi uygulamasından muaf olunan durumlar da mevcuttur. Bunlar hükümet veya ülke liderlerinin, kral ve hükümdarlar ve onların aile üyelerinin resmi davetler ile seyahat etmeleri gerekçesiyle parmak izi uygulaması zorunlu tutulmamaktadır. Parmak izi tarama işlemi büyük bir gizlilik yasası içerisinde gerçekleşir. Parmak izi alınması için bir randevu alınır ve o randevu gününde şahsi olarak orada bulunulur.

Portekiz Konsolosluğu vize işlemleri sırasında ek evrak isteme yetkisi mevcuttur. Bu nedenle başvuru tarihinin olabildiğince erken olması gerekir. Bunun yanı sıra kişi mülakata çağırılabilir. Belgelerde bir uyuşmazlık söz konusu olduğunda, mülakatın kaçırılması durumunda veya gerekli ödemelerin yapılmaması sonucunda vize başvurusunu Portekiz Konsolosluğu direkt olarak reddedebilir. Tüm bu aksi durumların yaşanmaması adına Long Vize Turizm desteğinden yararlanabilirsiniz.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Portekiz Konsolosluğuna Direk Başvuru Yapabilir Miyim?

Portekiz Konsolosluğuna ya da Portekiz Büyükelçiliği Vize Bölümü direk başvuru yapamamaktasınız. Portekiz Konsolosluğu yetkili karar merciidir. Başvurularınızı yetkili olan Long vize başvuru Merkezimizi uzmanlarımızdan destek alarak gerçekleştirebilirsiniz. Merkezimiz ile hazırlanan evrak ve başvuru formlarınız ile başvurunuzu sorunsuz ve eksiksiz olarak tamamlayabilirsiniz.

Portekiz Konsolosluğunun Yetki Alanları Nedir?

Portekiz Konsolosluğunun uzun dönem vize başvuruları yani, aile birleşimi, çalışma vizesi ile kısa süreli başvurularını da kabul etmektedir. Başvuru sahibi ile yüz yüze mülakat yapmak ve ekstra ek evrak talep etme hakkına sahiptir. Uzun süreli Vize Başvuruları için gerekli olan Portekiz Vize Randevusu işlemlerinizi Long Vize Başvuru Merkezimiz uzmanları ile sorunsuz gerçekleştirebilirsiniz.

Portekiz Konsolosluğuna Turistik Vize Almak İçin Başvuru Yapabilir Miyim?

Portekiz Konsolosluğu uzun kalış süreli vize başvurularını ve kısa dönemli vize başvurularını değerlendiren merciidir. 90 günü aşan kalışlarda yani aile birleşimi, çalışma vizesi gibi türlerde de hizmet vermekte olup, Portekiz Turistik Vize başvurusunda karar vermek yetkisine de sahiptir. Turistik başvuru detayları için yetkili olan Long Vize Başvuru Merkezimizden hizmet alabilirsiniz.

Soru sorun

Scroll to Top
%d blogcu bunu beğendi:
Whatsapp
Telefon
Sohbet
7/24
Vize Hattı
Anasayfa
Blog
Ülkeler
Referanslar