Vizesi Burundi

Burundi Hakkında Genel Bilgiler 2021

Burundi Afrika kıtasında bulunan bir ülke olmaktadır. Ülkenin denize bir kıyısı bulunmamakta ve Doğu Afrika alanında olan bir ülkedir. Burundi’nin başkenti Gitega olmaktadır. Gitega aynı zamanda Burundi’nin en kalabalık şehri olmaktadır. Ülkenin en son bilgilere göre nüfusu yaklaşık olarak 12 milyondur. Ülkenin para birimi Burundi Frangı olmaktadır.  Burundi ülkesinde iki adet resmi dil bulunmaktadır.

Kirundi adı verilen geleneksel dillerinin yanı sıra geçmişte bölgede bulunması sebebiyle Fransızca kullanılmaktadır. Burundi diğer Afrika ülkelerine göre önemli bir avantaja sahiptir. Ekvatora çok yakın bir Afrika ülkesi olmasına rağmen Burundi’de hava diğer Afrika ülkelerine göre çok daha düşük seviyelerde olabilmektedir. Bunun öncelikli sebebi Burundi ülkesinin coğrafyasından kaynaklanmaktadır. Burundi ülkesinde halkın büyük bir çoğunluğu Hristiyan olmaktadır. Afrika’da oldukça güzel bir iklime ve doğal güzelliğe sahip ülkede görülmeye değer harika doğal ortamlar bulunmaktadır.

Burundi’nin komşu ülkeleri ise Tanzanya, Kongo ve Ruanda olmaktadır. Diğer Afrika ülkelerinde olduğu gibi Burundi için de tropikal iklim hakimiyeti bulunmaktadır. Burundi ülkesinde ortalama yaşam ömrü ise yaklaşık olarak 50 yıl olmaktadır. Ülkenin güncel başkanı EvaristeNdayishimiye’dir.  Genç nüfusa sahip olan Burundi günümüzde en fakir ülkeler arasında bulunmaktadır. Öyle ki ülkede kişi başına düşen gelir yıllık 300 dolar seviyesinde olmaktadır.

Burundi ülkesinde genel olarak diğer Afrika ülkelerinde görülen ortak kültür anlayışı ve günlük yaşamı hakim olmaktadır. Ülkede genel olarak tüketilen besinler göl balığı ve tropikal iklim meyveleri olmaktadır. Bununla birlikte Burundi ülkesinin Türkiye ile ticaret anlaşmaları bulunmaktadır. Bu anlaşmalar ile birlikte iki ülke arasında ilişkiler gelişmiş olmaktadır.

Ülkenin geçmişinde siyasi olarak çeşitli sorunlar yaşanmış olsa bile ülke her geçen gün gelişmekte olan bir ülkedir. Ancak son yıllarda turistik gezilere ve turizme verilen önem ülkenin hala en fakir 10 ülke arasında kurtulmasına çare olamamıştır.

Burundi ülkesinin toplam 17 şehri bulunmaktadır. Turistik olan bölgelerinde ve büyük şehirlerinde oteller ve turistler için kalınabilecek özel alanlar bulunmaktadır. Turizm ile birlikte ülke kültürüne ait sunumlar ve gösteriler için bulunan alanlarda ülke kültürü ve gelişimi hakkında çok daha net bilgi alınması mümkün olmaktadır.

Burundi Gezilecek Turistik Yerleri

Burundi ülkesinde gezilebilecek oldukça güzel yerler olmaktadır. Ülkenin turistik yerlerinin hemen hemen hepsi doğal güzellikler olmaktadır. Ülkenin turistik gezilere verdiği önemle birlikte doğal alanların korunması için özel önlemler alınmıştır. Ancak ülke halkı turistik geziler için gerekli kültüre tam olarak adapte olamamış durumdadır. Bu nedenle ülkede turistik olarak gelen kişiler için kitapçıklar ile bilgi verilmektedir.

Aynı zamanda ülke içinde para çekilebilecek veya para transferi yapılabilecek çok fazla uygun yer bulunamadığı için hazırlıklı gidilmesi tavsiye edilir. Burundi ülkesini gezmeye giden kişilerden gelen en sık tavsiye ise ülkeye ilkbaharın sonu veya yaz aylarının başında gidilmesi gerektiğidir. Ülke ikliminden ve doğal güzelliklerden tam anlamında keyif almak için uygun dönem bu mevsimler arası olmaktadır.

Bujumbura;

Ülkenin eski başkenti olan Bujumbura gelişmiş olan önemli şehirlerin başında gelmektedir. Bununla birlikte şehirde gezilebilecek çok fazla doğal park bulunmaktadır.

Lake Tanganyika;

Ülkenin doğal güzelliklerine sahip önemli bir yer olmaktadır. Dünya üzerinde bulunan en derin 6. Göl olan Tanganyika doğal güzelliği ile birlikte gezilmesi en keyifli yerlerin başında gelmektedir.

Bururi;

Bururi ülkenin gelişmiş şehirlerinden biri olmaktadır. Göl kenarında olan şehirde gezilmesi gereken harika parklar bulunmaktadır.

Gitega;

Gitega ülkenin başkenti olmaktadır. Gitega şehrinde ülkenin en değerli olan Ulusal Müze’si bulunmaktadır. Bununla birlikte koruma alanlarında ülke için önemli eski kültürlerin canlandırılmasını izleyebilirsiniz.

Vizesi Burundi
Burundi Vizesi

Burundi Mutfağı ve Yemek Kültürü

Burundi oldukça derin ve önemli bir göle kıyısı olan bir ülkedir. Bu sayede ülkenin yemek kültüründe balıkların ve diğer su ürünlerinin oldukça büyük bir ağırlığı bulunmaktadır. Ülkenin yemek kültürünü genel olarak Tanganyika gölü canlıları ve ülkede yetişen sebze, meyve oluşturmaktadır. Bununla birlikte diğer Afrika ülkelerinde olduğu gibi geleneksel yemeklere sahiplerdir. Ülkede geçmiş yıllarda bulunan Fransız etkisi sebebiyle mutfaklarında ve yemek kültürlerinde bu etkiyi görmek mümkün olmaktadır.

Ndagala;

Burundi halkının kültüründe yer alan bir yemek olmaktadır. Ndagala bir göl balığı olmakta ve bütünüyle yenebilen bir balıktır. Ülkede sıklıkla tüketilen su canlılarının başında gelir.

Mukeke;

Mukeke, tıpkı Ndagala gibi bir su canlısı olmaktadır. Ülkenin yemek kültürünün büyük bir bölümü olan su canlıları gibi Mukeke sıklıkla özel soslar ile birlikte tüketilmektedir.

Samosa;

Samosa, patates, bezelye ve et ile hazırlanan özel bir yemek olmaktadır. Tercihe göre fırınlanan veya kızartılan hamur işi olan Samosa Burundi kültürüne dışarıdan gelen bir yemek olmaktadır. Ülkenin farklı bölgelerinde farklı şekillerde yapılabilmektedir.

Muz;

Ülkede muz tüketimi oldukça fazla olmaktadır. Öyle ki muz sadece bir meyve olarak tüketilmenin dışında farklı şekillerde de yenmektedir. Şişe takarak ısıtılan muz ile yemek hazırlanmaktadır. Bununla birlikte ülke için tatlı yenmek istendiği zaman da muz tüketilmektedir. Muzun dışında ananas aynı şekillerde sıklıkla tüketilmektedir. Ülke kültüründe özel olarak bir tatlı bulunmamaktadır.

Burundi ve Türkiye’deki Burundi Konsoloslukları ve Türkiye Konsoloslukları Yerleri ve Adresleri

Burundi son zamanlarda turistik gezilere oldukça önem veren bir politika izlemeye başlamıştır. Bununla birlikte Türkiye ve Burundi’nin ticaret politikalarında izlenen gelişmeler turistik gezilerin kolaylaşmasına imkan oluşturmaktadır.

Burundi ülkesine seyahat edip doğal alanları yaşayarak görmek isteyen kişiler için vize alınması zorunlu olmaktadır. Burundi ülkesine ziyaret gerçekleştirilebilmesi için Türkiye’de başvurulabilecek iki yer bulunmaktadır. Bunların birincisi İstanbul Fahri Burundi Konsolosluğu ve Ankara Burundi Konsolosluğu olmaktadır.

İstanbul Fahri Burundi Konsolosluğu

İstanbul Fahri Burundi Konsolosluğu adresi: ASC Hukuk Harmancı Giz Plaza Kat: 15 34410 Levent   Şişli/İSTANBUL

Burundi Ankara Büyükelçiliği

Burundi Ankara Büyükelçiliği adresi Sancak Mahallesi Turan Güneş Bulvarı Yıldız 51/H  Çankaya/ ANKARA

Bujumbura Türkiye Büyükelçiliği

Bujumbura Türkiye Büyükelçiliği hakkında detaylı bilgiyi Dışişleri Bakanlığı’ndan alabilirsiniz.

Bizi Değerlendirin

0 / 5

Your page rank:

Soru sorun

Scroll to Top
%d blogcu bunu beğendi: