Vizesi Danimarka

Danimarka Hakkında Genel Bilgiler 2021

İnsanoğlu Danimarka topraklarında 100 bin yıllık bir geçmiş ile dikkat çekmektedir. İlk Danimarka’nın kuruluşu İsveç’ten gelen Danlar tarafından atılmıştır. Danimarka Viking diyarı olarak bilinmektedir. Vikingler döneminde ülke en geniş sınırlarına ulaşmayı başarmıştır. Uzun zaman Vikinglerin yönetiminde kalmıştır. 12 yy da iç savaşlar ile mücadele etmişlerdir. 1131- 1182 yıllarında Kral Valdemir Danimarka’yı tekrar bir araya getirmeyi başarmış ve başkentinin Kopenhag olmasının temelleri bu dönemde atılmıştır.

1849 yılında Danimarka anayasası yayınlandı. 1660 yılında ise monarşi son buldu. 1645 yılında ise şuan ki halini almayı başarmıştır. Sık sık savaşlarla ve toparlanma evreleri ile uğraş veren ülke siyasi ve ekonomik açıdan oldukça kötü zamanlar geçirmiştir. Ülke birinci ve ikinci dünya savaşlarına katılmamıştır. 1940 yılında bir süre Alman işgaline maruz kalmıştır. İşgal tam beş yıl sonra son buldu.

Şuan ki nüfusu yaklaşık olarak 5,7 milyon civarındadır. Danimarka Krallığı olarak bilinmektedir. Resmi dil olarak Danca kullanılmaktadır. Anayasal monarşi ile yönetilmektedir. Danimarka NATO’nun kurucu ülkelerinden biridir. Avrupa’da gezilecek ülkeler arasında yer akan Danimarka, önemli gezi alanlarına da sahiptir.

Danimarka’da Gezilecek Yerler

Round Kulesi

Başkent Kopenhag’da bulunmaktadır. Danimarka- Norveç krallığı döneminde IV. Christian tarafından 17 yy da inşa edilmiştir. 209 metre yüksekliğe sahip olan yapıda özel cam zeminler bulunmaktadır. Kule içinde bulunan kütüphane zengin koleksiyonlara ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca oldukça yüksek olması nedeni ile amatör olarak gök bilimciliği ile ilgilenenlere ev sahipliği yapmaktadır.

Federik Kilisesi

Federik Kilisesi başkentte yer almaktadır. 1749 yılında Roma’da bulunan Aziz Petrus Bazilikası’ndan esinlenilerek yapılmıştır. 31 metre genişliğinde ve 79 metre yüksekliğe sahiptir. İskandinavya’nın en büyük kubbesi olarak anılmaktadır. 1749 yılında yapımına başlanmış olan kilise ekonomik etkiler nedeni ile 1884 yılında tamamlanabilinmiştir.

Küçük Denizkızı

Küçük denizkızı heykeli başkent Kopenhag’da bulunmaktadır. Langelinie limanında bir taş üzerinde bulunan heykel kentin simgeleşmiş objelerinden biridir. 1,25 metre uzunluğunda ve 175 kg ağırlığında olan heykel 1913 yılında tasarlanmıştır. Farklı dönemlerde kırılan ve deforme olan bölgeleri düzeltilen heykel ülkeye gelen turistlerin en çok uğradığı noktalardan biridir.

Christiansborg Sarayı

Christiansborg Sarayı başkentte yer alan önemli yapılardan biridir. Yüksek mahkeme, parlamento, devlet bakanlıklarına bu yapı ev sahipliği yapmaktadır. Saray hala kraliyet ailesi tarafından da kullanılmaktadır. Şuan ki saray bu alanda inşa edilmiş olan ikinci saraydır. İlki yakıldığı için 1928 yılında yeni saray inşa edilmiştir. Kraliyet ailesinin yaşaması için özel tasarlanan bu sarayda aile hiçbir zaman ikamet etmemiştir. Saray komple turistlere açık değildir. Ancak bu gösterişli yapının bazı bölümleri gezilebilinmektedir.

Tivoli Bahçeleri

1843 yılında kurulan Tivoli Bahçeleri başkentin en ünlü yerlerinden biridir. Oldukça çok ziyaretçi almaktadır. 100 bin farklı çiçek türü bulunan bahçede pek çok minyatür bahçe bulunmaktadır.

Frederıksborg Kalesi

Kale bir gölün ortasında bulunmaktadır. Kalenin içerisinde milli tarih müzesi yer almaktadır. Yapımı 17 yy da başlamıştır. 1878 yılında ise müze olarak hizmet vermeye başlamıştır. Yapı başkentte bulunmaktadır.

Old Town

Danimarka geçmişine ait farklı eserlerin sergilendiği bir açık hava müzesidir. Aarus’da bulunmaktadır. 17 ve 19 yy ait pek çok eseri burada görebilirsiniz. Eski ama yaşayan bir kasaba havası verilen Old Town ortasından bir dere geçen ve 75 adet orijinal evden oluşmaktadır. Etrafta o dönemleri yaşatan oyuncuları görebilir ve onlar ile sohbet edebilirsiniz.

Oresund Köprüsü

Başkentte bulunan köprü farklı mimarisi ile oldukça dikkat çeken yapılardan biridir. 2000 yılında kullanıma açılan köprü üzerinde 4 şeritli otoyol, demir yolu ve yapay bir ada üzerinden geçen 4 km tünel bulunmaktadır. Denizden 57 metre yükseklikte olan bu köprüden her yıl ortalama 20 bin kişi geçiş yapmaktadır.

Aarhus Katedrali

Aarus’da bulunan Katedral 93 metre uzunluktadır ve Danimarka’nın en uzun Katedrali olarak bilinmektedir. 1201 yılında inşa edilmiştir. Ancak 1330 yılında yaşanan yangınla büyük zarar görmüştür. 1450- 1520 yılları arasında yeniden gotik bir tarz ile yapılmıştır.

Vizesi Danimarka
Danimarka Vizesi

Danimarka Mutfağı Ve Yemek Kültürü

Smorrebrod

Farklı balık türlerinin çavdar ekmeği ile servis edildiği bir yemektir. Genellikle atıştırmalık olarak veya içki servislerinin en iyi eşlikçisidir.

Tartaletler

Hamurdan yapılmış olan küçük çanakların içerisine tavuk sote farklı soslar ile birleştirilerek yapılan bir yemek türüdür. Yine atıştırmalık olarak tercih edilmektedir.

Wienerbrod

Kuruvasan tarzında tatlı bir çörek çeşididir. İçinde reçel ve çikolata bulunmaktadır. Beş çaylarında ve kahvaltılarda tüketilmektedir.

Frikadeller

Danimarka usulü köftedir.

Polse

Danimarka’nın özel etleri ile yapılmış olan bir sosis çeşididir. Farklı baharatları ve uzunlukları ile dikkat çekmektedir.

Glogg

Danimarka’da pek çok farklı türde şarabı bulabilirsiniz. Glogg özel günlerin en çok tercih edilen şaraplarından birdir.

Flaeskesteg

Danimarka’nın en meşhur yiyeceklerinden olan Flaeskesteg domuz eti ile yapılan bir güveç türüdür.

Porridge

Danimarka’da en çok tercih edilen kahvaltılık üründür. Farklı bir yulaf lapasıdır. Meyve ve süt ile tüketilmektedir.

Leverpostej

Ciğer ezmesinin sandviç olarak sunulmuş halidir. Ayrıca Danimarka geleneksel tatlarından biridir.

Danimarka’da Ve Türkiye’deki Danimarka Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri ve Adresleri

Kopenhag Başkonsolosluğu

Kopenhag Başkonsolosluğu adresi; Rosbaeksvej 15 2100 Kopenhag/ Danimarka

İstanbul Başkonsolosluğu

İstanbul Başkonsolosluğu adresi; Kuştepe Mahallesi, Büyükdere Caddesi Trump Towers Numara 2, Daire no. 1 D. 463 34387 Şişli/ İstanbul

Ankara Başkonsolosluğu

Ankara Başkonsolosluğu adresi; Yukarı Dikmen, Yıldız Kulesi İş Merkezi, Turan Güneş Bulvarı Numara 106, Daire 22 06450 Çankaya/ Ankara

Gaziantep Konsolosluğu

Gaziantep Konsolosluğu adresi; Fatih Mahallesi, Fevzi Çakmak Bulvarı 22004 numaralı sokak, Kurtuluş Apartmanı Kat 2, Daire 3 Şehitkamil/ Gaziantep

Bizi Değerlendirin

0 / 5

Your page rank:

Soru sorun

Scroll to Top
%d blogcu bunu beğendi: