Vizesi Finlandiya

Finlandiya Hakkında Genel Bilgiler 2021

İskandinav yarımadasında yer almakta olan Finlandiya Rusya, Norveç ve İsveç ile komşudur. Kuzey Avrupa ülkesi olarak bilinmekte olan Finlandiya Baltık Denizi kıyısında yer almaktadır. Birçok yönden gelişmişliği nedeni ile her yıl birçok turist ağırlayan bir ülkedir. Dilleri itibariyle Türk diline oldukça benzerlik göstermektedir. Helsinki şehri Finlandiya’nın başkentidir. Yaklaşık olarak 6 milyonluk nüfusa sahip olan Finlandiya 338000 metrekarelik bir toprakta hakimiyet sürmektedir.

Geçmiş zamanlarda Rusya’ya bağlı olan sonrasında özerklik alan Rusya’nın dağılma döneminde de fırsatı değerlendiren ve bu sayede 1917’de yılında başlattığı mücadeleyi kazanarak bağımsızlığını ilan eder Finlandiya bu başarıyı beyaz muhafızlara borçludurlar. Buna rağmen Finlandiya’nın bilinen bir kurucusu bulunmamaktadır. Ancak kuruluşunda yer alan birçok önemli kişi kuruluş yıldönümünde anılmaktadır.

6 idari bölümden oluşan Finlandiya bölgede coğrafi yapı bakımından en düzgün ve kullanışlı ülkelerden birisidir. Yeryüzü bakımından gayet düzgün yerlere sahip olan Finlandiya da dağlık oldukça az platolar fazladır. Finlandiya tatlı su kaynağı bakımından zengin bir ülkedir. Finlandiya sınırları içerisinde irili ufaklı birçok göl bulunmaktadır. Aynı zamanda Finlandiya topraklarında doğan veya başka ülkelerden doğup geçen birçok Irmak da bulunmaktadır. Kutuplara yakın olması dolayısıyla soğuk ve sert bir iklim söz konusudur.

Finlandiya Gezilecek Turistlik Yerleri

Ülkenin başkenti Helsinki’dir. 6 bölgeden oluşan ülke şehirleri Oulu, Laponya, Rovaniemi, Tampere, Turku, Helsinki olarak sıralanabilir. Bu şehirlerde birbirinden fazla görülmeye değer gezilecek yerler bulunmaktadır. Bu yerlerin yanı sıra belli takvimlerde ülkenin farklı şehirlerinde festivaller düzenlenmektedir.

Helsinki

Başkent olan bu şehirde Neoklasik mimari ile inşa edilmiş birçok bina farklı bir şehir yapısı ortaya koymaktadır. 1952 yaz olimpiyatlarına ev sahipliği yapan Helsinki birçok yönüyle ziyaretçilerini büyümeye devam etmektedir.

Rovaniemi

Şehrin birçok bölümü İkinci Dünya Savaşı’nda tahrip edildiği için şehir aykırı bir yapıya sahiptir. Dünyaca bilinmekte olan Noel Baba’nın köyü bu şehirde yer almaktadır. Noel Baba’nın Köyü nedeniyle kültür evi bilim merkezi gibi mimari şölenleri gölgesinde bırakacak Noel Baba temalı birçok yeri bulunmaktadır.

Savonlinna

Oldukça küçük bir şehir olmasına rağmen büyüleyici bir tabiata sahip bölgelerle ülkenin cazibe merkezi halini almıştır. Bu durumda şüphesiz 15. yüzyılda yapılmış olan aziz Olaf kalesi günümüze kadar sağlam kalabilmeyi başarmıştır. Bu kaleden başka Savonlinna eyaleti müzesi, klimaki dünyanın en büyük ahşap Kilisesi, Pazar Meydanı bu şehrin görülmeden gidilmeyecek yerleridir.

Porvoo

Dünyanın bilinen en eski kasabalarından biri de bu şehirde. Birbirinden güzel ahşap evleri ile tanınan bu şehir Arnavut kaldırımları ve ahşap mimarisiyle 19 yüzyıla ait eşsiz bir mekan olarak ziyaretçilerini karşılamaktadır. Burada şehir müzesi şehrin en büyük mağazası sahil kesimi ve eşsiz mimarisi gelenleri büyülemek için yeterlidir.

Kemi

Kağıt hamuru fabrikaları ile ünlü olan bu şehir aynı zamanda kar Kalesi olarak da bilinmektedir. Her yıl inşa edilmekte olan buzdan Kale eğlence mekânı olarak ya da düğün nişan ve benzeri organizasyonlar için kullanılmak üzere eşsiz bir yere dönüştürülmektedir. Özellikle yurt dışından gelen turistler bu nefes kesici yerde konaklama imkanına da sahip olabilmektedirler. Aynı zamanda bu şehrin bulunduğu konum itibariyle buz kırıcı gemi turları da düzenlenmektedir.

Turku

Ülkenin en eski şehri olarak bilinmekte olan 19. Yüzyılda da Finlandiya’nın başkenti seçilen bu kent oldukça popüler ve tarihi mekanları bakımından da simgeleşmiş bir şehirdir. Turku Kalesi, Nova ikiz müzeler birçok Mimari yapı ile turistlerin göz bebeği olan birçok mekana sahiptir.

Tampere

Çok gelişmemesine rağmen nüfus ve yüzölçümü bakımından ülkenin en büyük şehirleri arasında yer almaktadır. Diğer şehirlerde karşılaşılan tarihi miraslara ev sahipliği etmenin yanı sıra doğal tarih müzeleri ile meşhurdur. Ülkenin kayak ve hokey gibi sporlar konusunda merkez konumundadır. Şehirde tamamı bir park içerisinde bulunan çeşitli faaliyetler yürütülecek ve gezilebilecek birbirinden muhteşem alanlar bulunmaktadır.

Levi

Manzaraları bitki örtüsü ile dünyanın en ilgi çekici şehridir. Adeta kartpostal ve masallar diyarı olarak görülebilecek bir şehir olan nevi kış turizmi açısından dünyanın bir numarası kabul edilmektedir. Kayak merkezleri, geyik safarileri, buzda balık avı gibi birçok aktiviteye yapmaya imkan sağlayan bu şehir sosyal alanlar bakımından oldukça canlıdır.

Vizesi Finlandiya
Finlandiya Vizesi

Finlandiya Mutfağı Ve Yemek Kültürü

Finlandiya’nın konumu itibariyle deniz mahsulleri bakımından oldukça zengin bir mutfağa sahiptir. Birçok farklı balık türünün mutfakta yer alması söz konusudur. Ancak balıktan başka yiyecekleri de sunmaktadır.

Piirakka

Çavdar unundan yapılıp içine pirinç havuç ya da patates gibi malzemelerin dolduruldu bir hamur işi yemektir. Oldukça lezzetli olan bu yemek Finlandiya’ya gelenler tarafından denenmesi gereken enfes lezzetlerden biridir.

Kalakukko

Bayatlamayan yiyecek olarak bilinen bu yiyecek çavdar unu ile hazırlanarak içine balık ve domuz eti koyulmaktadır.

Yaban Mersinli Turta

Avrupa ülkelerinin birçoğu turta konusunda vazgeçilmez bir lezzet olarak tüketilmeyi sürdürmektedir. Finlandiya için en özel ve meşhur olan yaban mersini turtaları muhteşem bir lezzet sunmaktadır. Lezzeti bakımından dünyaya meydan okumaktadır.

Korvapuusti

Türkçe manası ile tarçınlı çörek ülkede oldukça yaygın tüketilen ve meşhur olan yiyeceklerden birisidir. Denemeniz durumunda vazgeçemeyeceğiniz bir lezzet olarak sunulmaktadır.

Leipajuusto

Keçi sütünden ren geyiğinden ya da inek sütünden elde edilmekte olan bir peynirdir. Ekmek peyniri olarak da bilinen bu peynir genel olarak kahveyle tüketilmektedir.

Lihapullat

Gittikçe tüm dünyada tanınan İsveç tarzı köftedir. Özel köfte malzemeleri ile küçük top haline getirilen köfteler ülkenin her yerinde yaygın olarak yapılarak tüketilmektedir.

Glögg

İsveç kokteyli olarak hazırlanan eki şarap votka cin ve farklı içecekler ile karıştırılmaktadır. Oldukça tesirli bir içkidir.

Hernekeitto

Meşhur Hint çorbası olarak bilinmekte olan bu çorba ana malzeme olarak bezelyeyi içermektedir. Savaş, kıtlık, sefer gibi durumlarda kolayca hazırlanan ve tok tutma özelliği sayesinde herkes tarafından tercih edilen yaygın bir çorba türüdür. Üstelik oldukça sağlıklıdır.

Finlandiya Ve Türkiye’deki Finlandiya Konsoloslukları Ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

Türkiye Helsinki Büyükelçiliği; Puistokatu 1B A3 00140 Helsinki/Finlandiya

Finlandiya Ankara Büyükelçiliği; Kader sokak numara 44 Gaziosmanpaşa/Ankara

Finlandiya İstanbul Fahri Başkonsolosluğu; Nispetiye Mahallesi Aydın Sokak Numara 6 daire numarası 8, birinci Levent Beşiktaş/İstanbul

Bizi Değerlendirin

0 / 5

Your page rank:

Soru sorun

Scroll to Top
%d blogcu bunu beğendi: