Vizesi Galler

Galler Hakkında Genel Bilgiler 2021

Galler ülkesi küçük bir ülke olmakla birlikte Birleşik Krallık’a ait bir yarımadadır. Birleşik Krallığa Büyük Britanya da denilmektedir. Alan olarak 20.779 kilometrekarelik alanda bulunmaktadır. Galler’in güneyi daha sıcak olduğundan daha fazla gelişmiştir ve nüfusun büyük bir kısmı da burada yer almaktadır. Galler ülkesinin en büyük şehri ve başkenti ise Cardiff olarak bilinmektedir. İrlanda Denizi ülkenin büyük kesimini kaplamaktadır.

Ülkede Galler prensliği vardır ancak yönetimde söz sahibi değildir. Galler’e aslında Wales ismi de verilmektedir. Bu isim “yabancı” manasına gelmektedir. Ülke içerisinde yaşayanlar ise “hemşehri” manasına gelen Cymru kelimesini kullanmaktadır. Bu terim de Cymru Kralı Brutus’ten gelmektedir. Bu kral da ortaçağda yaşamıştır. Bunun dışında İngiltere’nin kuzeyinde yer alan Cumbria ve Cumberland adındaki yerler de bu kelimeden nasibini almıştır.

Galler’e ilk yerleşenlerin Buzul Çağı sonrası burayı keşfettiği düşünülmektedir. İl defa kaydedilen veriler Roma istilasıyla bağlantılı dönemlerdedir. Efsaneler Roma imparatoru Magnus Maximus’un Gallerden bir kızla evlendiğini ifade ediyor. Galler bu istilalar sonucu din olarak Hristiyanlıkla karşılaşmıştır. Oma İmparatorluğu’nun bölgedeki yenilgilerinden sonra Galler birkaç krallığa bölünmüştür ve Anglosaksonlar bugünkü Wales isminin kökeni olan Walha ismini buraya vermişlerdir.

Bunun yanında bu bölgeye verilen diğer bir isim de Brythoniaid olmuştur. Bu bölgeye sonraları Normanlar akın etmiş ve bunun ardından İngiltere Kralı I.Edward bölgeyi kontrol altına almıştır. Ayrıca Edward buralarda birçok şato inşa ettirmiştir. 1746 yıllarında da İngiltere yasaları Galler’de geçerli olmuştur. Ülke’nin kuzey kısmı daha geleneksel bir yaşam sürerken güney kısmı daha modern bir yaşam sürer. Üç tane ulusal parkı bulunmaktadır. Bunlar mutlaka ziyaret edilmelidir. Snowdonia, Brecon Beacons ve Pembrokeshire Sahili ulusal parklarının isimleridir.

Galler’in Gezilecek Turistik Yerleri

Galler’e gitmek için en güzel zaman Temmuz ayıdır. Yaz ayları ılımandır ancak sık sık yağış aldığından diğer aylar biraz daha elverişsizdir.

Cardif Kalesi

Muhteşem ve büyük bir bahçesi bulunan Cardif Kalesi, Romalıların inşa ettiği biliniyor. Sonra bu bölgeye gelenler bu inşayı sürdürmeye devam etmiştir. Kale içerisinde birçok farklı oda var ve her birinin ayrı teması var. Bu yüzden bir rehber eşliğinde gezmek çok daha mantıklı olacaktır.

İtalyan Köyü

Galler’in kuzeyinde yer alan İtalyan Köyü, The Prisoner filminin çekildiği alanda bulunduğundan son derece değerlidir. Bu yüzden turistler sıklıkla bu bölgeyi ziyaret etmektedir. Burası Gwynedd sokaklarında yer almaktadır. Galler’e gidenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yerdir.

Caernafon Kalesi

Galler ülkesi seyahatinde GWynedd şehrini mutlaka ziyaret ederek Caernafon Kalesi’ni görmeniz gerekecektir. Burası müthiş bir tarihi geçmişe sahiptir. Kral I.Edward bu kaleyi inşa etmeye 13. Yüzyılda başlamıştır. Sonrasında oğlu bi inşayı sürdürmüştür. Mükemmel manzaralar içerisinde fotoğraflar çekinebilirsiniz.

Dan-yr-Ogof Mağaraları

1912 yılında bulunan bu mağara mükemmel bir doğal oluşumdur. Turistlerin yoğun olarak ilgi gösterdiği bu mağara sistemi, Büyük Britanya’nın en büyük doğa harikası olarak bilinmektedir. Mağaranın uzunlu 15 kilometre civarındadır. Mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

Monnow Köprüsü

Monmount sınır kapısında bulunan köprü, çok önemli bir konuma sahiptir. Tarihi dönemler de önemli bir ulaşım yolu olarak kullanılmıştır. 700 yıldan fazla süredir bu bölgede bulunan köprü, High Strees’in sonunda yer almaktadır.

Tenby Limanı

Fotoğrafçılar için adeta bir şölen oluşturan Tenby Limanı, Old Town ve Kale Tepesi arasında güzel bir konumda bulunmaktadır. Sahilde birçok farklı renkte ev ve tekneler harika bir manzara oluşturmaktadır. Bu bölge yürüyüşe çıkmak için son derece uygun. Ayrıca tekne turlarından da faydalanabilirsiniz.

Vizesi Galler
Galler Vizesi

Galler’in Mutfağı Ve Yemek Kültürü

Welsh Rarebit

Bir sandviç türü olan Wels Rarebit, tavşan manasına gelir. Ancak tavşanla alakalı bir gıda ürünü sandviçte bulunmamaktadır. Güzel bir peynirle çevrelenen sandviç, pastırmalı veya sade bir şekilde sunulmaktadır. Hızlı ve pratik bir şekilde karın doyurabilir.

Glamorgan Sausage

Yine peynir ağırlıklı bir kahvaltı türü olan Glamorgan Sausage, harika bir lezzettir. Sosislerin yapılışında Glamorgan peyniri kullanılmaktadır ancak bu peynir olmadığında farklı peynirlerle de yapılmaktadır.

Bara Brith

Baharat ve meyve tanelerinden oluşan ve keki andıran Bara Brith, çoğunlukla çay ile servis edilir. İçinde bol miktarda zencefil ve kuru üzüm bulunmaktadır. Mutlaka denenmesi gereken bir lezzettir.

Lamb Cawl

Bizdeki yahniye çok benzeyen Lamb Cawl, kuzu etiyle yapılmaktadır. Etle beraber birçok farkı sebze de yemeğe eklenmektedir. Yemek hem besleyici hem de Türk damak zevkine uygundur.

Conwy Mussels

Bizdeki midyelere çok benzeyen bu tür lezzet olarak farkını ortaya koymaktadır. Bu yüzden midye severler mutlaka denemelidir.

Pırasa

Galler’de çok fazla sevilen bu sebze, eskiden savaşçıların sıklıkla tükettiği bir sebzedir. Aynı zamanda pırasaya oldukça fazla et de eklenmektedir. Halk misafirlerine çoğunlukta bu yemek sunumaktadır.

Laverbread

Deniz yosunu ile yapılan Laverbread, yoğun miktarda demir içerir. Ülkede deniz yosunu çok sık tüketilmektedir. Kahvaltılarda bile ekmeğe sürülerek yenilmektedir.

Crempog

Bildiğimiz kreple hemen hemen aynı olan bu yemek türü, un, süt, yumurta, yağ ve sirke kullanılmaktadır. Bal ile birlikte sevilerek yenmektedir.

Galler Ve Türkiye’deki Galler Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

T.C Londra Başkonsolosluğu

Galler ülkesi için Londra Konsolosluğu görevlidir. İşte adresi:Rutland Lodge Rutland Gardens, Knightsbridge, London SW7 1BW, United Kingdom

İskoçya Ankara Büyükelçiliği

BBirleşik Krallık ülkesi olan Galler için İskoçya Büyükelçiliği hizmet vermektedir. İşte adres:Şehit Ersan Cad. 46/A, Çankaya/Ankara

İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu

Galler ülkesi için İngiltere Konsolosluğu hizmet vermektedir. Bu yüzden İngiltere Konsolosluklarına gidilebilir. İşte Adres: Meşrutiyer Cad. No:34, Tepebaşı Beyoğlu/34435 İstanbul

Soru sorun

Scroll to Top
%d blogcu bunu beğendi: