Vizesi Meksika

Meksika Hakkında Genel Bilgiler 2021

Kuzey Amerika’nın güneyinde yer alan Meksika, kuzeyinde Amerika Birleşik Devletleri, güneydoğusunda Guatemala ve Belize ile sınır komşusudur. Aynı zamanda Büyük Okyanus ve Karayip Denizine de sınırı vardır. Meksika coğrafi konumu itibariyle tropikal iklime hâkim olsa da ülkenin iç kesimlerinde yüksekliğin artmasıyla sıcaklık düşüşü görülmektedir.

Meksika dünyanın en eski medeniyetlerinden olan Aztekler ve Mayaların yaşadığı bölgeye ev sahipliği yapmaktadır. 1519 yılında İspanyollar tarafından işgal edilmiş ve yaklaşık 300 yıl boyunca İspanyol kolonisi olarak kalmıştır. Bağımsızlığını ilan eden Meksika sonrasında ekonomik ve siyasi olarak zorlu dönemlerden geçmiştir. Bu dönemde imparatorluk ve diktatörlük rejimi yaşamıştır. Günümüzde ise Federal Başkanlık Anayasal Cumhuriyeti ile yönetilmektedir.

Meksika 31 eyaletten oluşmakta olan en kalabalık ve gelişmiş eyaletleri ise Guadalajara, Toluca, Leon ve Monterrey’dir. Meksika’nın başkenti ve en kalabalık şehri olan Mexico City’dir. Resmi dil olarak sayılmamasına rağmen uzun yıllar İspanyol sömürgesi olmasının etkisiyle hükümetin de kullandığı ve ülke genelinde en yaygın konuşulan dil İspanyolcadır. Meksika anadili olarak İspanyolca konuşan insan sayısının en yüksek olduğu ülkedir.

Kullanılan diğer en yaygın diller ise İngilizce ve Portekizcedir. Ülke sınırları içerisinde yaşayan etnik kökenlerin, 67 farklı yerel dil kullandığı tahmin edilmektedir. Meksika’da yaşayan insanların %89’u Katolikliğe, %6’sı Protestanlığa, %5’i ise diğer inançlara sahiptir. Meksika’da pamuk, pirinç, mısır, soya fasulyesi ve şeker kamışı en çok yetiştirilen tarım ürünleridir.

En fazla ihracat edilen ürün ise Mısırdır. Madencilik konusunda da faaliyetlerine son yıllarda arttıran Meksika Orta Amerika’da en çok petrol rezervi olan ülkeleri arasında yer almaktadır. Ülkenin para birimi ise Meksika Pesosudur.

Meksika Turizm ve Gezilecek Yerler

Meksika dünyanın en çok ziyaret edilen dokuzuncu ülkesidir. UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan turistik yerleri, doğal güzellikleri ve dünyaca ünlü plajları ile ülkeyi ziyaret edenleri kendine hayran bırakmaktadır. Meksika Turizm ve Gezilecek Yerleri ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Güneş Piramidi: UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan Güneş Piramidi 65 metre yüksekliği ile dünyanın en büyük üçüncü yüksek piramidi olarak kabul edilir. Güneş Piramidi çevresinde kurulu olan kentteki resmedilmiş figürler de kazılarla birlikte açığa çıkmış ve günümüzde hala orijinalliğini korumaktadır.
 • Frida Kahlo: Sürreal yaklaşımıyla, tablolarında yaşamından kesitlere yer veren Frida Kahlo Meksika denildiğinde ilk akla gelen isimdir. Meksika’yı ziyaret ettiğinizde Frida Kahlo’nun müzesine giderek Frida Kahlo’nun resimlerini, kişisel eşyalarını, kıyafetlerini ve kullanmış olduğu birçok objeyi görme imkânı bulabilirsiniz.
 • Chapultepec Ormanı: Mexico City’in ciğerleri olarak bilinen Latin Amerika’nın en büyük parklarından biridir. Üç farklı bölümden oluşan parkta Chapultepec Kalesi, Antropoloji Müzesi ve hayvanat bahçesi de yer almaktadır.
 • Tulum: Ülkenin Coba yerleşiminde bulunan Maya medeniyetinden kalan antik bir kenttir. Karayip Denizi’ne de kıyısı bulunmaktadır. Mayaların yaşadığı en son yerleşim birimlerinden biri olan Tulum Meksika’nın en tarihi yerleri arasındadır.
 • Metropolitan Katedrali: İspanyol mimar Claudio de Arciniega tarafından Barok mimarisinden esinlenerek yapılmıştır. Yapımı yaklaşık 160 yıl süren katedral Mexico City’de yer alırken Amerika kıtasındaki en büyük katedral unvanına da sahiptir.
 • Bakire Guadalupe Bazilikası: Roma Katolik kilisesi olarak hizmet veren kutsal bir yapıdır. Pedro Ramirez Vazquez, Francisco Antonio de Guerreroy Torres tarafından tasarlanan bazilika başkentin kuzeyinde yer almaktadır. Her yıl birçok kişi tarafından ziyaret edilen bu bazilika Meksika’nın en değerli yapılarından biridir.
Vizesi Meksika
Meksika Vizesi

Meksika Mutfağı ve Yemek Kültürü

Meksika mutfağında hemen hemen bütün yemeklerde mısır kullanılır. Tatlandırmak için ilk akla gelen baharat ise çilidir. Meksika Mutfağı Ve Yemek Kültürü acılı ama bir o kadar da lezzetli tatlarını mutlaka denemelisiniz.

 • Gazpacho çorbası: Meksika mutfağının en çok bilinen tariflerindendir. Çorbanın ana malzemelerini domates, salatalık, sirke ve tuz oluştururken bu çorba soğuk olarak servis edilir.
 • Taco: Meksika mutfağında olmazsa olmazlarından biridir. Mısırdan elde edilmiş tortilla ekmeğinin arasına domates, biber, marul, salatalık, Meksika fasulyesi ve tercihe göre farklı sebzeler eklenerek hazırlanır.
 • Quesadilla: Yapımında da tortilla ekmeği tercih edilerek dürüm şeklinde servis edilir. İç harç olarak et ya da tavuk gibi çeşitlilik sağlanırken farklı sebzelerin harmanlanmasıyla lezzetlendirilir. Aynı zaman Quesadilla yanında acı biber, salsa sosu da ikram edilir.
 • Burrito: Tortilla ekmeği kullanılarak yapılan tariflerden birisi de Burrito’dur. Et ya da tavuk ile hazırlanan, içine siyah fasulye, marul, peynir ve domates ilave edilerek tortilla ekmeğinin iki ucu kapatılıp sarılarak servis edilir.
 • Fajita: Dünyada en çok bilinen Meksika yemeğidir. Çeşitli et türleri ve sebzeler ile pişirilen yemeğin yanında avokado ve salsa sosu tercih edilir.
 • Tamale: Hamurun mısır ya da muz yaprağına sarılarak pişirilmesiyle hazırlanır. İç harcında genellikle tavuk eti tercih edilir. Meksika sokaklarında Tamale satan birçok satıcıya rastlayabilirsiniz.
 • Cocada: Meksika ülkesinde her yerde karşınıza çıkabilecek bir lezzet olan Cocada Yerel bir tatlı çeşidi olarak bilinmektedir. Hindistan cevizi ve yumurta karışımı ile hazırlanmakta olan bu tatlı kurabiye çeşidi fırınlama yöntemi le pişirilmektedir. Yuvarlak küçük bir top benzeri şekillere sokularak pişirilip içecekler yanında ya da sadece bu kurabiyeler olarak servise sunulmaktadır. Kahve ile deneyebileceğiniz bir tat olup unutamayacağınız garantidir.

Meksika Türkiye Konsoloslukları

Meksika Türkiye Konsoloslukları görevleri itibariyle yurt dışına seyahat edecek vatandaşlarımıza seyahat için gerekli her türlü evrak, vize ve izinler konusunda tam yetkili olarak yardımcı olan kurumlardandır. Türkiye genelinde sadece 3 ilde bulunmakta olan bu kurumları şöyle sıralayabiliriz.

 • Ankara Meksika Büyükelçiliği
 • İstanbul Meksika Konsolosluğu
 • Meksika İzmir Fahri Konsolosluğu

Eğer Meksika ülkesine seyahat planınız varsa bu 3 ildeki hizmet kurumlarına başvuru yapabilir ya da bölgenizdeki vize merkezi şirketlerinden yardım talep edebilirsiniz.

Bizi Değerlendirin

0 / 5

Your page rank:

Soru sorun

Scroll to Top
%d blogcu bunu beğendi: