Vizesi Almanya

Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya Vizesi Nasıl Alınır? Almanya’ya gitmek isteyen Türk vatandaşlarından Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, Almanya’ya yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır. Almanya vize başvurusu için gereken evraklar kişinin meslek grubuna göre değişmek ile beraber Almanya vizesi için kişin 26 Eylül 2014 yılından sonra çıkan yasa gereği parmak izi taramasına girmesi zorunlu tutulmuştur. Bu tarihten sonra Almanya vize başvurusu için verilen parmak izinden sonra herhangi bir ekstra durum yaşanmaksızın kişinin 5 (beş) yıl süre ile yeniden parmak izi vermeden yani şahsen başvuruya katılmadan vize başvurusu yapması kabul edilecektir.

Almanya vize işlemleri için Almanya Konsolosluğu tarafından atanan resmi başvuru merkezi bulunmaktadır. Yetki alanı gereği kişiler ikamet şehirlerine göre; Ankara, İstanbul Avrupa, İstanbul Anadolu, İzmir, Gaziantep, Trabzon, Bursa ve Antalya şehirlerinden parmak izlerini vererek başvuru yapabilirler. Almanya vize işlemleri C Tipi vizeler ( kısa süreli 90 güne kadar olan vizeler) olmak koşulu ile başvuru merkezlerinden ve Long Vize Turizm aracılığı ile yapılabilmektedir. Almanya vizesi randevusu, vize başvurusu ve başvuru sonrası işlemler için kişiler yine bilgilerini Long Vize Turizm Aracılığı ile öğrenebilmektedir.

Almanya Vizesi Nasıl Alınır – Konsolosluk Vize İşlemleri

Almanya Konsolosluğu’nun iş yükü bu sayede hafifletilmiş olup başvuru sahiplerinin işlem süreleri daha kısa süreye indirilmiştir. Almanya Konsolosluğu’ndan D Tipi ( uzun süreli 90 günden fazla ) vize başvuruları kabul edilmektedir. Aile Birleşimi, Çalışma vizesi, Eğitim vizesi gibi başvuru türleri için başvuru sahipleri İstanbul Almanya Konsolosluğu veya Ankara Almanya Büyükelçiliği’ne başvuruda bulunabilirler. Almanya vize randevusu almak isteyen kişiler başvuru merkezleri ve firmamız Long Vize Turizm ile iletişime geçebilirler.

Almanya vizesi nasıl alınır? Vizenin sonuçlanma süresi başvurulan vize türüne, kişinin mesleki durumuna ve pasaport özgeçmişine ( daha önce almış olduğu vizelere) göre değişmekle beraber ortalama olarak C Tipi vizelerin yasal işlem süresi 15 iş günüdür. Acil durumlar için sonuçlanma süresinin kısaltılması adına durumu kanıtlayan resmi belgelerin sunulması halinde işlem süresi konsolosluğa bağlı olarak daha kısa olabilir.  D Tipi vizeler için Almanya vizesinin sonuçlanma süresi ortalama olarak 30 iş günüdür. Sonuçlanma süresi tamamıyla konsolosluk ve elçiliğe bağlı olarak bazen daha uzun veya daha kısa olabilir.

Almanya vize ücreti kişinin gidiş amacı ve vize başvurusu türüne göre değişmektedir. Almanya Konsolosluğu’nun ve Idata Ofislerinin almış oldukları işlem ücretleri bulunmaktadır. Her vize başvurusunda bulunan kişiler bu ücreti ödemek ile yükümlüdür. Vizenin olumsuz olması halinde bu ücret konsolosluk tarafından geri iade edilmez. Bazı özel durumlar için vize ücretinden muaf tutulan başvuru sahipleri olabilir.

Konsolosluğu Vize Almanya
Almanya Konsolosluğu Vize

Almanya vizesi nasıl alınır? Vize alınırken dikkat edilmesi gereken husular; kişinin ilk etapta pasaport bilgileri ile evraklarının tam hazır olacağı zaman dilimi için randevu alması gerekmektedir. Kişinin mesleki durumuna göre hazırlayacağı evraklar değişiklik göstermetedir. Çalışan, İşveren, Kamu Kurumu Çalışanı, Öğrenci ve Emekli olmak gibi meslek grupları için evrak listesi değişiklik göstermektedir. Kişi randevu gününde hazırlamış olduğu evraklar ile IDATA Ofisine parmak izi için gider ve işlemleri tamamlanıp evrakları içeri sunulduğu andan itibaren vize başvuru süreci başlar. Ortalama olarak 15 iş günü işlem süresi olan bu zaman diliminde kişi pasaport takibini başvuru yapmış olduğunuz başvuru merkezlerinden öğrenebilirsiniz. Pasaport sonucu çıktığında başvuru sahibi pasaportunu kimliği ile başvuru merkezleri üzerinde alınabilmektedir veya vekalet verdiğiniz kişi başvuru ofisinden teslim alabilmektedir.

D Tipi vizeler için ise başvuru sahibi ikamet etmiş olduğu şehre bağlı olarak İstanbul Almanya Konsolosluğu veya Ankara Almanya Büyükelçiliği’nden telefonda randevu alıp vize başvurusunda bulunabilirler. Uzun süreli; Aile Birleşimi, Çalışma Vizesi, Eğitim Vizesi gibi türler için başvuruda bulunan kişiler bizzat konsolosluk veya elçiliğe gitmek ile yükümlüdürler. Mülakat sonucu evraklarını teslim ettikten sonra yasal işlem süresi içerisinde vize sonucu basılmış pasaportları kişilere kargo yolu ulaştırılmaktadır.  D Tipi ( uzun süreli ) vizeler C Tipi ( kısa süreli) vizelere göre daha uzun sürede sonuçlanmaktadır. Bu sebeple kişinin acil gitme durumları için en erken sürede vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Almanya vizesi nasıl alınır? Aile Birleşimi ( D Tipi) vize başvurusu için Türkiye’deki pasaport sahibi kişinin bazı özel koşullar dışında Almanca Dil Sertifikasına ( A1 Belgesi) sahip olması gerekmektedir. Bu Belgeye sahip olan ve resmi nikahı gerçekleşmiş kişiler Almanya Aile Birleşimi vizesine başvurmaya hak kazanır. Başvuru sahibinin Almanca Dil Yeterliliği belgesine sahip olması eşinin Alman veya Türk vatandaşı olması ayrımına bakılmaksızın vize almasının önündeki çoğu engeli aşmış olur. Bu sebeple Türkiye’den başvuruda bulunan başvuru sahibi için A1 Sertifikası en önemli evraktır. Kişi eş üzerinden veya çocuk üzerinden Almanya Aile Birleşimi vizesine başvuruda bulunabilir.

mail longvize E-mail
[email protected]
whatsapp longvize WhatsApp Hattı
0553 716 03 25
Long Vize Çağrı Merkezi Mobil Hat
0553 716 03 25
longvize çalışma saatleri Pazartesi – Pazar
08:30 – 00:00
İletişim

Sosyal Medya

Soru sorun

Scroll to Top