Cumhuriyeti Çek Vizesi

Çek Cumhuriyeti Vizesi Hakkında Genel Bilgi

Çek Cumhuriyeti Vizesi Hakkında Genel Bilgi

Çek Cumhuriyeti Vizesi Hakkında Genel Bilgi, Türkiye pasaportu taşıyan Bordo pasaport sahiplerine vize uygulaması yapmaktadır. Bir Schengen bölgesi üye ülkesi olan Çek Cumhuriyeti, Türkiye pasaportlarından Diplomatik (siyah), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) pasaportlara ülkeye giriş için vizesiz izin ve 180 gün içinde 3 ayı aşmamak kaydıyla ülkede kalma hakkı tanımaktadır. Çek Cumhuriyeti üzerinden başka ülkeye seyahat edecek kişilerin Çek Cumhuriyeti’nde transit vize alması şarttır.

Ancak Schengen üyesi ülkelerden oturum kartları veya vatandaşlıkları bulunan kişiler Çek Cumhuriyeti’ne her seyahatlerini vizesiz gerçekleştirme hakkına sahiptir. Çek Cumhuriyeti ile Türkiye arasındaki ilişkiler özellikle karşılıklı turistik faaliyetlerle canlanmıştır. Bununla birlikte iki ülke arasındaki otomotiv, gıda ve çeşitli sanayi ürünlerinde gerçekleşen ithalat – ihracat faaliyetleri de ilişkilerin bir başka boyutudur. İki ülkenin mazisi çok eski tarihlere dayanır ve iki ülke arasında büyük problemler yaşandığı dönemler olmamıştır.

Bu bağlamda günümüzde de Çek Cumhuriyet ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ilişkiler dostane bir seyir izlemektedir. Ayrıca son yapılan düzenlemelerle Türkiye Cumhuriyeti pasaportlarından herhangi bir geçerli pasaporta sahip olan Türk vatandaşları, Çek Cumhuriyeti Vizesi Hakkında Genel Bilgi Çek Cumhuriyeti’ne turistik amaçla yapacakları ve 180 günlük süreçte 90 günü aşmayacak ziyaretleri için vize almak zorunda değildir. Ancak Çek Cumhuriyeti’ne aile/akraba ziyareti ve ya ticari amaçlarla seyahat planlayan Umumi pasaport sahipleri ziyaretlerinin süresine bakılmaksızın vize uygulamasına tabi olacaktır. Çek Cumhuriyeti/Çek vizesi hakkında genel bilgi için; 0 312 426 03 25.

Soru sorun

Scroll to Top
%d blogcu bunu beğendi:
Whatsapp
Telefon
Sohbet
7/24
Vize Hattı
Anasayfa
Blog
Ülkeler
Referanslar