Vizesi Almanya

Almanya Hakkında Genel Bilgiler 2021

Almanya Hakkında Genel Bilgiler 2021; Almanya günümüzde Orta Avrupa’da yer alan güçlü, bağımsız bir devlettir. Devletin tam adı ‘Almanya Federal Cumhuriyeti’dir ve 14 eyalet ve 2 de serbest şehirden oluşmaktadır. Almanlar milattan sonra 750’lere doğru Karolenj Hanedanlığı ile bir siyasi birlik çatısı altında yaşamaya başladılar.

19. yüzyılın ortalarına gelindiğinde ise Batı ve Orta Avrupa’daki iki devlet olan İtalya ve Almanya siyasal birliğini tamamen oluşturamamış zayıf birlikler halinde varlıklarını sürdürmekteydi. Alman birliğini kuruluşu Prusya Krallığı ve şansölye olan Otto Von Bicmarck’ın düşünceleriyle bağdaşıyordu. Zamanla Almanya ve İtalya’nın ayrı ve bağımsız ülkeler kurdu bu durum Avrupa’da ki politik ve ekonomik dengelerde büyük değişimlerin yaşanmasına sebep oldu.

Alman İmparatorluğu, dağınık Alman devletlerinden oluşan birleşik Alman devletini oluşturuyordu. Alman İmparatorluğunun başlangıcı ise birinci hükümdar olan I. Wilhelm’in taç giyerek tahta çıkmasıyla gerçekleşti. İkinci dünya savaşından sonra Almanya doğu ve batı olmak üzere ikiye ayrıldı ve pek çok sorun yaşandı. 1900 de doğu ve batı Almanya birleşti. Bu Birleşik Krallık, zamanla Amerika Birleşik Devletleri ve Fransa işgal bölgelerini bir araya getirerek 1949’da Federal Almanya Cumhuriyeti’ni kurdular.  

Modern Almanya’nın kurucusu ise Otto Von Bismarck’tır.

Almanya’da Gezilecek Yerler

Almanya’da Gezilecek Yerler; Başkenti Berlin olmak üzere pek çok turistlik gezi açısından yoğun talep gören şehirler eve yerlere sahiptir.

Berlin; Tarihi yapısı, renkli gece hayatı, dar sokakları ve sanatsal olarak ilgi çeken başkent Berlin, Almanya gezilecek yerler arasında ilk sırada kendine yer edinmiştir. 1989’da Berlin Duvarı‘nın yıkılmasından sonra popülerleşen Potsdamer Meydanı ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir. Bu meydan da alışveriş yapabilir ve renkli sokakları keşfedebilirsiniz.

Berliner Dom, Brandenburg Kapısı, Gendarmenmarkt, Bellevue Sarayı, Olympiastadion ve Charlottenburg Sarayı gibi pek çok tarihi ve mimari yapıtlar mevcuttur buralara da Almanya ziyaretiniz de gitmenizi öneriyoruz.

Münih; BMW Müzesi, Munich Residenz, Frauenkirche ve Nymphenburg Sarayı, Theatinerkirche ve İngiliz Bahçesi şehrin gezilecek yerlerindendir. Münih, asıl ününü Oktoberfest bira festivalinden alıyor. Her yıl Ekim ayının başında bu festival yapılmaktadır.

Frankfurt; Şehir sanat müzeleri, galerileri, tarihi binaları ve fuar organizasyonları ile insanları kendine çekiyor. Main Nehri ile çevrili olan Frankfurt da, klasik- modern binalar iç içe geçmiş durumda. Senckenberg Müzesi, Frankfurt Katedrali, St Paul Kilisesi ve Goethe’nin Evi de ziyaret edilmesi gereken yerlerden bazılarıdır.

Hamburg; Belediye binası, Uluslararası Denizcilik Müzesi, Hamburg Museum, Aziz Nikolai Kilisesi, Elbphilharmonie ve Kunsthalle Hamburg ziyaretinizde gezmeniz gereken yerler arasında yer alıyor.

Köln; Romalılar tarafından M.Ö 38 yılında kurulan Köln, Orta Çağa ait kiliseler ve post modern binaları içeren bir şehir. Gross St. Martin, Wallraf-Richartz Museum, Ludwig Müzesi, Römisch-Germanisches Museum, Köln Katedrali ve Çikolata Müzesi’ni rotanıza eklemeyi unutmayın.

Vizesi Almanya
Almanya Vizesi

Almanya’nın Mutfağı Ve Yemek Kültürü

Bratwurst; Dolgun sosislerden oluşan Almanların en ünlü yemeğidir. Bu sosisler domuz etinden yapılmıştır ve sokak büfelerinde sıklıkla satılmaktadır.

Brezel; Pastaneleri süsleyen brezel simite çok benzemektedir. Bira yanında yenilmesi çok daha uygundur ve Almanlar bu şekilde yemekten çok hoşlanırlar.

Bratkartoffeln; Almanların çok sık tükettiği patatesten oluşan harika bir yemektir. Hasşlanan patatesler, soğan ve pastırmayla bir araya gelir.

Flammkuchen; Pizzaya aşırı benzeyen bu yemek, pizza severleri sevindirecek türde. İnce bir hamur üzerinde çeşitli malzemeler bulunur.

Maultaschen; Mantıya benzerliği ile bilinen bu yemeğin bildiğimiz mantıya göre içerisinde bulunan malzeme çok daha fazladır.

Rote Grütze; Çilek, vişne ve ahududu içeren enfes bir tatlıdır. Kremayla buluşur ve herkesin denemesi gereken bir türdür. Dondurma severler bu tatlıyı dondurma ile beraber tüketmektedir.

Rouladen; Soğan, hardal, turşu ve pastırmadan oluşan harika bir yemek olduğunu söylemek mümkündür. Bunun sebzeli versiyonu da bulunmaktadır.

Spatzle; Almanya’da etli yemekler yaygın olmasına rağmen bu erişte yemeği de oldukça popüler bir yemektir ve içerisinde et bulunmaz. Sulu yemeklerin yanına bizde pilav verilmesi gibi Almanya’da Spatzle verilmektedir.

Leipziger Allerlei; Bizdeki türlüye benzeyen bir yemektir. Bu yemek türü doğu bölgelerinde çok fazla sevilmektedir. İçerisinde bezelye, kuşkonmaz, havuç ve kuzu mantarı bulunmaktadır.

Kohl Und Pinkel; Sosis ve lahanalardan oluşan bu lezzet Alman mutfağında sıklıkla bulunmaktadır. Yulaf lapası, soğan ve domuz yağı da bu yemeğin içeriğinde bulunmaktadır.

Almanya Ve Türkiye’deki Alman Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

Berlin Başkonsolosluğu

Berlin konsolosluğunun adresi: HEERSTR.21 14052 Berlin- Deutschland. Bu başkonsolosluğun görev bölgesi Brandenbugrg, Mecklenburg, Vorpommern, Berlin ve Sachsen bölgelerini de kapsamaktadır.

Düsseldorf Başkonsolosluğu

Düsseldorf Başkonsolosluğunun adresi: CECILIENALLEE 41 40474 Düsseldorf- Deutschland.

Essen Başkonsolosluğu

Essen Başkonsolosluğu adresi: Am Zehnthof 55, 45307 Essen- Deutschland. Görev bölgesi olarak Arnsberg İdari Bölgesi , Essen ve Mülheim An Der şehirlerini kapsamaktadır.

Frankfurt Başkonsolosluğu

Frankfurt Başkonsolosluğu adresi: KENNEDYALLEE 115-117, 60596 Frankfurt Am Main

Hamburg Başkonsolosluğu

Hamburg Başkonsolosluğu adresi: Tesdorpfstr.18, 20148 Hamburg

Hannover Başkonsolosluğu

Hannover Başkonsolosluğu adresi: An Der Christuskırche 3, 30167 Hannover Deutschland

Karlsruhe Başkonsolosluğu

Karlsruhe Başkonsolosluğu adresi: Rintheimer str. 82 76131 Karlsruhe

Köln Başkonsolosluğu

Köln Başkonsolosluğu adresi: Luxemburger Str. 285 50354 Hürth Deutschland

Mainz Başkonsolosluğu

Mainz Başkonsolosluğu adresi: An Der Karlsschanze 7, 55131 Mainz

Münih Başkonsolosluğu

Münih Başkonsolosluğu adresi: Meinzinger Str.3 80638 München Deutschland

Münster Başkonsolosluğu

Münster Başkonsoloslu adresi: Lotharinger Strasse 25-27 48147 Münster Deutschland

Nürnberg Başkonsolosluğu

Nürnberg Başkonsolosluğu adresi: Regensburger Str. 69 90478 Nürnberg Deutschland

Stuttgart Başkonsolosluğu

Stuttgart Başkonsolosluğu adresi: Kernerstr.19/B, 70182 Stuttgart Deutschland

İstanbul Başkonsolosluğu

İstanbul Başkonsolosuluğu adresi: İnönü cad. no:10, 34437 Gümüşsuyu

Ankara Büyükelçiliği

Remzi Oğuz Arık, Mahallesi, Paris Cd. No:29, 06540 Çankaya/Ankara

Erzurum Fahri Konsolosluğu

Almanya- Erzurum Fahri Konsolosluğu adresi: Cumhuriyet caddesi No:29/1 25100 Yakutiye

Soru sorun

Scroll to Top
%d blogcu bunu beğendi: