Skip to content

Avusturya Hakkında Genel Bilgiler 2022

Avusturya Hakkında Genel Bilgiler 2022; Orta Avrupa ülkelerinden biri olan Avusturya, yemyeşil bitki örtüsüyle ilgi çekmektedir. Alp Dağları’nın çevresinde yer alan ülkede kent ve doğa yaşamı bir arada sürdürülür. Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi dokusuyla da önemli bir ülke olan Avusturya, Avrupa’nın en zengin kültürleri arasında yer alır. Dünyada kişi başına düşen gelir bakımından 14.sırada yer alan ülkede Almanca dili konuşulur. Resmi dil olan Almancanın yanı sıra İngilizce de yoğun olarak konuşulmaktadır. 9 milyon nüfusu bulunan ülke her yıl binlerce turisti ağırlar.

12 Kasım 1918 tarihinde kurulan Avusturya’nın tarihi gelişimi de oldukça önemlidir. Bölgede yüzlerce yıl hüküm süren Roma – Germen İmparatorluğu yıkıldıktan sonra kurulan Avusturya, şimdiki sınırlarına ikinci dünya savaşı sonrasında ulaşmıştır. Başkenti Viyana olan ülke de Euro para birimi kullanılmaktadır. Avrupa’da kış sporu söz konusu olduğunda akla ilk gelen ülke olan Avusturya’ya çeşitli sebeplerden dolayı birçok turist gelmektedir. Alp dağlarının eteğinde benzersiz bir görünüme sahip olan ülkede birçok şehir bulunmaktadır.

Avrupa’nın önemli kültür, turizm ve ekonomi şehirlerinden biri olan Avusturya, dokuz farklı eyaletten oluşmaktadır. Avusturya’nın en büyük şehri ve aynı zamanda başkent olan Viyana, küresel ölçekte önemli bir bölge olarak öne çıkmaktadır. Ülkenin önemli şehirleri arasında Graz, Linz, Salzburg, İnnsbruck ve Klagenfurt gibi yerler vardır. Ülkeye gezi amacıyla giden turistlerin tercih edebileceği farklı noktalar bulunur.

Avusturya Gezilecek Turistik Yerleri

Avrupa turu ve ülke gezisi söz konusu olduğunda öne çıkan ülkelerden biri olan Avusturya, hem tarihi hem de doğal özellikleriyle ilgi çekmektedir. Avusturya’nın önemli tarihi geçmişinden dolayı bölge çevresinde eski zamanlardan kalma birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Coğrafi olarak da önemli bir konumda yer alan Avusturya, Alp Dağlarının eteğinde bulunması sebebiyle benzersiz doğal güzelliklere sahiptir. Ülke genelinde yeşil bitki örtüsüyle çevrelenmiş köy ve kasabalar bulunur. Tarihi yapılarla birlikte gezilebilecek birçok bölge bulunur.

Avusturya gezisinin önemli noktalarından biri olan Viyana’da her yıl birçok kültürel etkinlik düzenlenir. Şehirde gezilecek yerler arasında Tuna Vadisi, Opera Evi, Belvedere Sarayı ve Schönbrunn Sarayı gibi doğal ve tarihi güzellikler vardır. Bölgenin önemli turistik alanlarından biri olan Salzburg’da gezilebilecek farklı yerler bulunur. Mozart Meydanı, Katedral Meydanı ve Hohensalzburg Kalesi Salzburg şehrindeki gezilecek yerler arasındadır.  Avusturya’ya gelen turistler tarafından sık sık tercih edilen Wachau ve Donau – Auen Milli Parkı gezilecek yerlerden biridir.

Ülkenin doğal güzellik bakımından önemli şehirlerinden biri olan Salzkammergut, yeşil ve mavi doğasıyla turistlerin ilgisini çeker. Temiz ve berrak göllerin yanı sıra dağ ve ormanlık alanlarıyla oldukça güzel bir coğrafyaya sahip olan şehrin çevresinde gezilebilecek birçok yer bulunur. Hallstatt Köyü ve Wolfgangsee Gölü bölgenin önemli alanları arasında yer alır. Bölgede gezilebilecek yerler arasında Zell am See, Graz ve İnnsbruck gibi şehirler de bulunur. Bu şehirlerde yer alan tarihi güzellikler turistler tarafından sık sık ziyaret edilir.

Vizesi Avusturya
Avusturya Vizesi

Avusturya’nın Mutfağı ve Yemek Kültürü

Avusturya’nın Mutfağı ve Yemek Kültürü; Mutfağı fazlasıyla geniş olan Avrupa ülkeleri arasında yer alan Avusturya ünlü mutfağıyla dikkat çekmektedir. Wiener Schnitzel isimli dünyaca ünlü kızarmış et, yumurtalı sosuyla birlikte Avusturya’nın farklı şehirlerindeki önemli lezzetlerden biridir. Özellikle; Viyana’ya gelen turistler farklı işletmelerde hazırlanan benzersiz lezzeti dener. Yapan turpu ve patates gibi sebzelerle hazırlanan kaynatılmış et Tafelspitz yemeği de bölgedeki önemli lezzetler arasında yer alır. Avusturya mutfağı söz konusu olduğunda çeşitli tatlılar da öne çıkmaktadır. Strudel ismi verilen özel tatlılar bölgenin önemli lezzetlerinden biridir.

Çikolata ve kayısı ile hazırlanan Sachertorte turtası özel lezzetiyle öne çıkmaktadır. Avusturya’ya giden kişilerin denemesi gereken lezzetler arasında yer alan Kletzennudeln isimli lezzet, Türk kültüründeki mantıya benzer görünümüyle dikkatleri üzerine çeker. Avusturya mutfağında ekmek türlerinin de önemli bir yeri bulunur. Bauernbort ve Vollkornbrot ismi verilen geleneksel ekmekler, mutfak kültürünün önemli parçaları arasında yer alır. Ülkeye ziyarete gelen kişilerin lezzetleri denemek için tercih edebileceği kafe ve restoranlar bulunmaktadır.

Avusturya ve Türkiye’deki Avusturya Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri ve Adresleri

Avrupa’nın önemli ülkelerinden biri olan Avusturya’da birçok Türk vatandaşı ikamet etmektedir. 350 binden fazla Türk’ün yaşadığı ülkede resmi işlemler için konsolosluklar tercih edilmektedir. Avusturya’nın farklı noktalarında bulunan Türk konsoloslukları aracılığıyla birçok resmi işlem yapılabilmektedir. Türkiye’den Avusturya’ya giden turistlerin de yararlanabileceği konsolosluk hizmetleri için adres bilgilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Avusturya’nın başkenti Viyana’da bulunan Türkiye Büyükelçiliği üzerinden konsolosluk işlemleri yapılabilir.

Viyana Büyükelçiliği, Prinz Eugen Caddesi 4 1040 Wien adresinde yer almaktadır. Viyana’daki başkonsolosluğun adresi ise Hietzinger Hauptstrasse 29, 1130 Viyana şeklindedir. Viyana’da bulunan Türk vatandaşları bu adreslerde resmi işlemleri gerçekleştirebilir. Türklerin tercih edebileceği Avusturya konsolosluklarından biri de Bregens bölgesinde yer alır. Arlbergstrasse 117 A-6900 adresinde yer alan konsoloslukta da resmi işlemler yapılabilir. Ülkenin önemli konsolosluklarından biri olan Salzburg Türk Başkonsolosluğu tarafından da farklı eyaletlerdeki resmi işlemler yapılmaktadır. Salzburg Başkonsolosluğu Strubergasse 9 A 5020 Salbuzrg / Avusturya adresinde yer almaktadır.

Avusturya ve Türkiye arasındaki resmi işlemler Türkiye’deki konsolosluklarda da yapılmaktadır. Türkiye’de Avusturya bölgesinden sorumlu 3 tane konsolosluk bulunur. Ankara, İstanbul ve İzmir’de yer alan konsolosluklarda her türlü resmi işlemi gerçekleştirmek mümkündür.

Türkiye’deki Avusturya konsolosluklarının adresleri şu şekildedir;

  • Ankara Avusturya Büyükelçiliği –  Kavaklıdere Caddesi, Atatürk Bulv, No: 189 06680, Küçükesat / Ankara
  • İstanbul Avusturya Başkonsolosluğu –  Köybaşı Caddesi, Yeniköy Mahallesi, No:46 Sarıyer / İstanbul
  • İzmir Avusturya Fahri Konsolosluğu – 1464. Sokak, No:8, Alsancak, 35220 Konak / İzmir

Belirtilen adreslerde bulunan konsolosluklar aracılığıyla Avusturya ile ilgili vize ve pasaport işlemleri yapılabilmektedir. Aynı zamanda farklı resmi işlemler içinde bu adresler veya iletişim numaraları tercih edilebilir.

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu