Skip to content

Cibuti Hakkında Genel Bilgiler 2022

Cibuti Hakkında Genel Bilgiler 2022; Aslında resmi olarak adı Cibuti Cumhuriyeti olan bu ülke Afrika kıtasında yer almaktadır. Hatta Afrika kıtasının da doğu bölümünde yer alan Cibuti üç ülkeyle komşudur. Bu ülkeler de Eritre, Etiyopya ve Somali’dir. Bunun yanında Cibuti Afrika’da çok önemli bir konumdadır. Çünkü Umman Denizi ve Kızıldeniz’e kıyısı bulunmaktadır. Bu sayede Arap Yarımadası’na da çok yakındır. Özellikle Arap Yarımadası’ndaki Yemen’e yakınlığı 20 kilometre civarındadır.

Ülke yüz ölçümü ise 23.200 kilometrekare dolaylarındadır. Küçük bir yüzölçümüne sahip olsa da üç farklı fiziki yapı ve yaşam tarzı görülür. Bitki örtüsü çoğunlukta cılızdır. Su kaynağı bakımından ülke çok fakir kalır. Cibuti’nin başkenti ise yine Cibuti olarak geçmektedir. Dini yapıya bakıldığında Cibuti’nin yüksek çoğunlukta Müslümanlığı benimsediği görülmektedir. Bu yüzden hemen her köy ve kasabasında bir cami bulunur. Nerdeyse halkın yüzde doksanından fazlası müslümandır. Mezhep olarak halk kendisini hanifilik ve Şafiiliğe daha yakın görmektedir. Geri kalan yüzdelik kesimi de Hristiyanlık dini oluşturur. Bu da Fransız sömürüsünde kaldıklarından dolayı benimsenmiş bir dindir.

Cibuti’nin bağımsızlığa kavuşma tarihi 27 Haziran 1977 olarak bilinmektedir. Bu bağımsızlığı ise Fransa’dan almıştır. Hatta bugün bile Cibuti’ye “Fransız Somalilandı” ismi verilmektedir. Cibuti’nin yerleşim birimlerine göz atıldığında aslında 1000 yıl öncesinde Somalililer ve Araflar bu bölgeye yerleşmişlerdir. Bu iki etnik köken sürekli iç savaşlar çıkarmışlardır. Cibuti ciddi bir Fransız sömürüsü gördüğü için burada yaşayan insanlar arasında Fransızlar halen bulunmakta ve Fransızca dili konuşulmaktadır. Ayrıca ülkede büyük oranda Arap nüfus da bulunmaktadır. Bu yüzde Arapça da yaygın olarak konuşulmaktadır.  

Cibuti’nin Gezilecek Turistik Yerleri

Cibuti’nin Gezilecek Turistik Yerleri; Cibuti ülkesini ziyaret etmek isteyen vatandaşlar ekim ve nisan ayı ortalarını kendilerine seçebilirler. Çünkü ülke çok sıcak bir ülkedir ve bu kış döneminde biraz daha ılıman koşullar hakim olmaktadır. Bu da gezilebilecek bir ortam yaratır. Ülke küçük olmasına rağmen gezilecek pek çok farklı yeri bulunmaktadır. Aşağıda sizler için hazırladığımız güzel birkaç yer bulunmaktadır.

Assal Gölü

Assal Gölü, Afrika’da oldukça alçak bir göl olmasıyla tanınır. Hatta o kadar alçaktır ki deniz seviyesinden 150 metre altta kalır. Bu durumda Afrika’nın en alçak gölü unvanını almıştır. Bu özelliğinin yanı sıra çok tuzlu olması sebebiyle Dünya’nın ikinci en tuzlu gölüdür. Cibuti’ye gidildiğinde bu özelliklerden dolayı mutlaka Assal Gölü ziyaret edilmelidir.

Danakil Çöküntüsü

Cehennem kapısı olarak nitelendirilen Danakil Çöküntüsü, bu unvanı kuşkusuz sıcaklıklarının çok yüksek olmasından alıyor. Cibuti ve Etiyopya sınırında yer alan bu yer aslında tam olarak Etiyopya’ya ait. Ancak Cibuti’den de görebilmek mümkündür. Bu çöküntü deniz seviyesinden 100 metre kadar aşağıda kalmaktadır ve ünlü Lucy fosili bu alanda bulunmaktadır. Dolayısıyla mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Abbe Gölü

Yine Cibuti ve Etiyopya sınırları arasında yer alan Abbe Gölü, bol tuzlu bir göldür. Bunun yanında alan olarak 450 bin metrekarelik bir alan kaplıyor. Cibuti’ye giden tüm vatandaşlar çoğunlukla bu göle uğrar. Enfes doğal güzelliği bulunan bu göl en sık ziyaretçi alan yerlerdendir. Cibuti’ye giden vatandaşlar mutlaka bu atmosferi yaşamalıdır.

Khor Amvado Beach

Cibuti’de plaj denince akla gelen ilk güzellik Khor Ambado Beach olmaktadır. Burası aynı zamanda Fransız Plajı olarak da isimlendirilmektedir. Bu isimlendirme Fransızların sık uğrak olanı olmasından geliyor. Fransız aileler bu plajı yoğun olarak kullanıyor. Plajda çok uzun kumsallar bulunuyor ve bu yüzden denize girmek için harika bir yer olduğunu söylemek mümkün. Yüzme ve dalış için harika bir alan. Mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.

Moucha Island

Yine dalış ve yüzme yapabileceğiniz harika bir yer arıyorsanız tam doğru yerdesiniz. Moucha Island, esrarengiz mercan resiflerini görebileceğiniz, harika deniz canlılarıyla yüzebileceğiniz bir alanı oluşturuyor. Cibuti’den bu alana hareket eden birçok tekne bulunuyor. Bu tekneleri kullanarak hızlıca adaya gelmek mümkün. Bu sayede Kızıldeniz’in bilinmeyenlerini görme fırsatı bulabilirsiniz. Hatta köpek balıklarını dahi görme fırsatı yakalamanız mümkün olacaktır.

Day Forest Ulusal Parkı

Harika bir doğa manzarası sunan Day Forest Ulusal Parkı, gözlerinize inanamayacağınız kadar muhteşem bir yer. Birçok farklı çiçekler ve canlı türleri burada birlikte bulunuyor. Bu bölgede yürüyüşler yaparak temiz hava alabilir, eşsiz manzarada birçok fotoğraf çekilebilirsiniz.

Vizesi Cubiti
Cibuti Vizesi

Cibuti’nin Mutfağı Ve Yemek Kültürü

Deniz Ürünleri

Kızıldeniz’in kıyısında olan Cibuti’de birçok farklı balık türünü deneyebilirsiniz. Hemen her restorantta balık bulabilme imkanınız olmaktadır. Balıklar Cibuti geleneklerine göre pişirilip servis edilmektedir.

Samosa

Bir börek türüne benzeyen Samosa, Cibuti’de çok fazla yenilen atıştırmalıklar arasındadır. Hamurun içerisinde et, soğan ve sebze karışımı bulunmaktadır. Bu hamur yağda kızartılır ve domates sosuyla servise sunulur.

Fah Fah

Geleneksel bir güveç olan bu yemek stilinde deve ve keçi eti kullanılmaktadır. Bu etler çeşitli sebzelerle bir araya getirilerek sunulmaktadır.

Muzlu Börek

Seyahatinizde tatlı yemek isterseniz muzlu börek tam size göre olacaktır. Un ağırlıklı olan bir hamur içerisinde erimiş muzlar yer almaktadır. Balla da servis edilmektedir.

Laxoox

Biz de ekmek ne kadar değerliyse Cibuti’de de öyledir. Lavaşa benzeyen Laxoox, her yemeğin yanında sunulur.

Cibuti Ve Türkiye’deki Cibuti Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

T.C Cibuti Büyükelçiliği

Cibuti’de yer alan Türk Büyükelçiliği adresi: Duplex Grandstanding No:! Situe 353-1 Haramous/Djibouti

Cibuti Ankara Büyükelçiliği

Ankara’da Cibuti’nin büyükelçiliği bulunmaktadır. İşte Adres: İlkbahar Mahallesi Galip Erdem Cad. No:21 06550 Çankaya/Ankara

Cibuti İstanbul Fahri Konsolosluğu

İstanbul’da Cibuti’nin fahri konsolosluğu yer almaktadır. İşte adres: Köybaşı cad. Ali Rıza Paşa Yalısı, No:7/2 Yeniköy/İstanbul

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu