Skip to content

Fransa Hakkında Genel Bilgiler 2022

Fransa Hakkında Genel Bilgiler 2022; Bir Avrupa ülkesi olan Fransa günümüzde birçok kıtada etkili olan gelişmiş bir ülkedir. Başkenti Paris’tir. Yaklaşık olarak 70 milyonluk nüfusa sahiptir. Özellikle Afrika bölgesinde yaptığı soykırımlar ile ekonomik anlamda çok fazla gelişmiş bu gelişme neticesinde de dünyanın süper güçlerinden biri olmayı başarmıştır. Fransa’nın karada olduğu gibi denizaşırı toprakları da bulunmaktadır.

Fransa Manş Denizi’nin altından geçmekte olan manş tüneli ile birleşik krallığa bağlantı korumaktadır. Birçok alanda öncülük yapmakta olan Fransa günümüzde moda sanat denildiğinde akla gelen ilk ülkeler arasındadır. 17. Yüzyıldan sonra sömürge politikaları ile büyük bir sömürü İmparatorluğu haline gelmiştir. Avrupa’da en çok ziyaret edilen ülke ünvanına sahiptir.

Fransa birçok bölge ile Avrupa’da en büyük ülkelerden birisidir. Kim tarafından kurulduğu tam olarak bilinmeyen Fransa uzun yıllardan beridir Galya topraklarında hüküm sürmektedir. Kuruluş tarihi olarak milattan sonra 463 yılda esas alınmaktadır. Kuruluşundan günümüze kadar birçok farklı medeniyetler ile etkileşime girmiş zaman zaman farklı kişiler tarafından ve farklı devletler tarafından yönetilmiş olsa da bu durumlar gelip geçici olmuştur.

Fransa Gezilecek Turistlik Yerleri

Fransa toplamda 22 bölgeden oluşmaktadır. Her bir bölgede gezilecek birbirinden farklı ve birbirinden ilgi çekici yerler bulunmaktadır.

Lyon

Ünesco dünya kültür mirasları listesinde yer almakta olan bu şehir Fransa’da gastronomi ile öne çıkan önemli merkezlerden birisidir. Bu şehirde birbirinden ihtişamlı mimariler, köprüler, saklı geçitler ve farklı mimari ile bulunmaktadır.

Strazburg

Avrupa kültürü bakımında merkez konumunda olan bu şehir hem Alman mimarisini hem de Fransız mimarisini içinde barındırmaktadır. Noel’in başkenti olarak da anılmakta olan bu şehir Rönesans döneminin izlerini de taşımaktadır. Şehrin hemen hemen tamamı gezilecek güzel mekanlar ile doludur.

Borfeaux

Fransa’nın ünlü şarabına adını veren şehir olarak bilinmekte olan bu şehir görkemli mimariye sahiptir. 350’den fazla tarihi yapıyla şehrin tamamı yaşayan bir müzedir. Şarap başkent olması sebebiyle devasa üzüm bağları ve şatoları ziyaret etmek için oldukça güzel yerlerdir.

Nice

Fransa ülkesinin en meşhur tatil bölgelerinden birisidir. Mükemmel bir sahil şeridine ve en kaliteli kumsallara sahiptir. Tatil köyleri ve birçok konaklama alternatifi ile görülmesi gereken bir yerdir. Burada birçok gezilecek kilise manastır heykeller bölgesi bulunmaktadır.

Marsilya

Ülkenin en büyük ikinci şehri olan Marsilya aynı zamanda en büyük limanlarına sahip Akdeniz çehresi ile gelenleri büyüleyen bir yerdir. Akdeniz Medeniyetleri Müzesi, Notre Dame da la garde Kilisesi, Borely parkı, Calangues bölgesi şehrin başlıca gezilebilecek yerleridir.

Paris

Fransa’nın başkenti olan Paris ortaçağ ve Roma dönemine özgü sanatsal mimari ile ziyaretçilerini karşılamaktadır. Mimarisi, doğal görünümü, park alanları ile adeta açık hava müzesi konumundadır. En önemli yapıtlarından biri Eyfel kulesidir. Notre Dame katedrali, louvre müzesi, Pantheon, Pompidou merkezi, Sacre Code Bazilikası en çok ilgi çeken ve ziyaret edilen yerlerdir. Daha birçok mekan ve Paris’e özgü gezilmesi gereken yerler bulunmaktadır.

Biarritz

Adeta kum ve deniz cenneti olarak bilinen şehir üçgen çatılı evleri göz alıcı şatoları kaliteli plajları ile dünya genelinde meşhurdur. Meşhur deniz feneri ve çikolata tutkunları için Museedu Chocolat gezip farklı deneyimler kazanabileceğiniz yerler olarak karşınıza çıkmaktadır.

Normandiya

Asırlardır tarihi dokusunu koruyan ve bu dokuyla birçok insanı kendine hayran bırakan bir şehirdir. Seçkin restoranları eğlence merkezleri gelişmiş balıkçı organizasyonları ile birçok farklı gezi alanlarına sahiptir.

Daha birçok şehir ve özel alanları ile Fransa Avrupa’nın en gözde ülkesi olarak ziyaretçilerini beklemektedir.

Vizesi Fransa
Fransa Vizesi

Fransa Mutfağı Ve Yemek Kültürü

Fransa Mutfağı Ve Yemek Kültürü; Geniş topraklara ve birçok şehre sahip olması nedeniyle Mutfağı bölgelere göre farklılık göstermektedir. Buna rağmen Fransa’nın başkenti Paris’te tüm şehirlerin kendine özgü yemeklerini ve lezzetlerini bulmak mümkündür.

Soule a l’oignon

Soğan ve et suyu ile hazırlanan bir çorbadır. Çorba pişirildikten sonra üzerine peynir ilave edilerek Roma usulü bir sunum gerçekleştirilmektedir. Türk mutfağına yakın olması nedeniyle Bbu çorba özellikle ülkemiz tarafından çok beğenilmektedir.

Boeuf Bourguignon

Fransa’nın geleneksel yemekleri arasında yer alan ünlü et yemeğidir. Et hazırlanış sırasında şarap ve et suyu ile kısık ateşte uzunca bir süre pişirilmektedir. Sonrasında ise ete sarımsak soğan mantar ve benzeri bitkiler eklenerek sunum yapılmaktadır.

Flamiche

Sebze ve peynirin bir arada kullanıldığı tart hamurundan hazırlanan bir kektir. Peynir ve meyvelerin bir arada bulunması nedeniyle farklı bir lezzet sunmaktadır.

Confit de canard

Kendi yağı ile pişirilen ördek bacağı sarımsak kekik ve isteğe göre farklı baharatlar katılarak servis edilmektedir.

Ratatouille

Aperatif olarak hazırlanmakta olan bu yemek bir çeşit türlüye benzemektedir. İçerisinde sarımsak, soğan, kabak, patlıcan, havuç, biber, domates, kekik gibi birçok sebze yer almaktadır. Özellikle etten uzak duranlar için oldukça güzel bir seçimdir.

Fransa Ve Türkiye’deki Fransa Konsoloslukları Ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

Ankara Fransa Büyükelçiliği: Paris Caddesi Numara 70 Kavaklıdere /Ankara

Fransa Antalya Fahri Konsolosluğu: Fabrikalar Mahallesi 3001 Sokak/Antalya

Fransa Hatay İskenderun Fahri Konsolosluğu: Sayek Shell akaryakıt istasyonu Meydan Mahallesi İbrahim Karaoğlanoğlu Caddesi numara 46 İskenderun/Hatay

Fransa Mersin Fahri Konsolosluğu: Günlük Meydanı Kayahan Apartmanı bina no 3 daire numarası 17 Mersin

Fransa Gaziantep Fahri Konsolosluğu: Kürşat Tüzmen Bulvarı numara 15/b Erdem apartmanı daire 6 Şehitkamil/ Gaziantep

Fransa Bursa Fahri Konsolosluğu: Yenice Sanayi Bölgesi Turgut Özal Mahallesi kadimova Caddesi Yenice İnegöl/ Bursa

Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu: Cumhuriyet Bulvarı numara 153 Alsancak/İzmir

Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu: Balık Pazarı Caddesi of Sitesi C Blok Daire 2 Kaleiçi/ Edirne

Fransa İstanbul Başkonsolosluğu: Taksim Caddesi numara 34435 Beyoğlu Ankara

Türkiye Lyon Başkonsolosluğu: 87, Rue De Seze 69006 Lyon/Fransa

Türkiye tarih Başkonsolosluğu: 44Rue De Serves 92100Boulogne- Billandcourt

Türkiye Strazburg Başkonsolosluğu: 10, RueAugusteLamey 67000 Strasbourg/Fransa

Türkiye Marsilya Başkonsolosluğu: 363, AvenueDuPrado 13008 Marsilya/Fransa

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu