Vizesi Hırvatistan

Hırvatistan Hakkında Genel Bilgiler 2022

Hırvatistan Hakkında Genel Bilgiler 2022; Hırvatistan Avrupa, Orta Avrupa, Balkanlar ve Akdeniz’e sınır bir ülke olan bu ülkenin başkenti aynı zamanda en büyük kenti Zagreb’dir. Ülke başkenti Zagreb olarak bilinse de birçok idari bölgeye dağılmıştır. Dünya üzerinde kıtasal konumu ile binden fazla adaya sahip bir ülke olarak 56.594 kilometrekarelik bir alana sahiptir. Ülke üzerinde yaşayan kitlelerin çoğunluğu Hırvat olmakla birlikte çoğunluğun dinsel inancı Katolik olarak bilinmektedir.

Hırvatistan’ın oluşumunda bilinen en eski tarih 7.yüzyıllara dayanmaktadır. Fakat ülkenin kurulumu 9.yüzyıllarda gerçekleşmiştir. Krallık sistemi ile var olmuş bu ülke uzun yıllar varlığını sürdürmeyi başarmış bir ülke olarak tanınır. Ülke olarak yönetim şekli Üniter Demokratik Parlamenter cumhuriyeti olarak bilinmektedir. Devlet büyükleri arasında ileri gelenler olarak cumhurbaşkanının ismi Zoran Milanovic olarak bilinir. Hırvatistan ülkesi başbakanı ise Andrej Plenkovic’tir.

4.058 milyonluk bir nüfusa sahip olduğu bilinmekte olan Hırvatistan’ın 2020 en güncel nüfus bilgisidir. 1991 yıllarında Yugoslavya ülkesinden ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiş tir. Son zamanların en güçlü topluluğu olarak bilinmekte olan Avrupa Birliğine üye bir ülkedir. 2013’te ilanı yapılmış 2014 yılında resmi olarak Avrupa Birliği üyesi olduğu ilan edilmiştir. Ülke geneli resmi olarak kullanılan dil Hırvatça dışında kullanıldığı bilinen farklı bir dil bulunmamaktadır.

Çoğu ülke gibi Hırvatistan Ülkesi’ de ekonomik olarak kalkındığı sektör hizmet sektörü olduğu bilinse de Hırvatistan ülkesi tarım ve sanayi olarak ta çok gelişmiş bir ülkedir. Hizmet sektörü olarak genelde yabancı ziyaretçilere yönelik çalışmaları bulunan bu ülke dünyada en çok turist alan 18. Ülke olarak ta bilinmektedir. Tarihi boyutu çok eskilere dayanan bir ülke oluşundan sebep çok sayıda seyahat almaktadır. Para birimi olarak Kuna geçerlidir. Avrupa Birliği ülkeleri arasında en önemli ticaret ortağı olarak tanınmış ülkedir.

Hırvatistan Gezilecek ve Turistik Yerler

Çok eskiye dayalı tarihi ile bilinen Hırvatistan Doğal güzelliklerinin hiç bozulmadan bugüne getirmesiyle seyahat etmek için uygun bir ülke olmayı başarmıştır. Ilık bir iklime sahip olan bu ülkede göze çarpan tarihi güzellikleri ve son derece eşsiz tarih hikayeleri ile sizlerin de başını döndürecektir. Hırvatistan Gezilecek Ve Turistik Yerler seyahat öncesi ilk olarak sorulan sorulardandır. Bu sebep ile Hırvatistan’a seyahat edecek olursanız mutlaka görmeniz gereken yerleri şöyle sıralamamız mümkündür.

 • Dubrovnik: Bütünüyle Venedikli mimarların ilhamıyla oluşturulmuş bu şehir eski dönemlerde savaşlar yüzünden çoğu bölümü hasar görmüş olsa da orta çağdan günümüze ulaşmış bu yapıların bakımı yapılmış ve eski görüntüsüne kavuşturulmuştur. Tüm bu eşsiz güzelliğiyle ziyaretçilerine kucak açan bir yerdir.
 • Split: Hırvatistan ülkesinde bilinen 2. Büyük şehirdir. Deniz boyunca devam eden kumsallarıyla eşsiz bir ortam sağlamaktadır. Tüm bunların yanı sıra eski tarihi ile birçok medeniyetin bıraktığı miraslara ev sahipliği yapan bir yerdir. Müzeleri gezip görülebilecek en heyecan veren yerlerindendir.
 • Vis Adası: Ada şehirlerinde bilineceği üzere gerek iklimi gerekse yaşam stili olarak bağ bahçe sistemi çok olduğu gibi Vis adasında da öyledir. Üzüm bağlarından sebep mükemmel şarapları ve gelişmiş Hırvat mutfağı yemek kültürü yanında mükemmel biri tabloya şahit olmanıza sebep bir seyahat yaşayacaksınız.
 • Hvar Adası: Split şehrine bağlı bir yerleşime sahip bu ada günümüzde özellikle yaz aylarında çok sayıda turiste ev sahipliği yapmaktadır. Beyaz kuma sahip bir sürü kumsal yanı sıra etrafınızda eski zamanlara dayanan yapılar hayatınıza farklı bir renk katacaktır.
 • Pula: Eski dönemlere dayalı bir amfitiyatro’ ya sahip bu şehir en fazla ziyaret edilen şehir olma yolunda ilerlemektedir. Sadece roma dönemi olmamakla birlikte birçok medeniyetin yaşamına burada şahitlik edebilirsiniz.
 • Zagreb: Hırvatistan’ın en gözde ve en büyük şehri olan başkent Zagreb uzun yıllardır eşsiz güzelliğini korumuş bir şehir olarak tüm klasik ve göz alıcı güzelliğiyle sizleri de o büyülü huzurun içerisine sokacak bir yerdir.
 • Zadar: Diğer bölgelere nazaran daha az ziyaret almakta olan bu düzenli şehir sessiz ve huzur dolu bir tatil için en uygun yerdir.
Vizesi Hırvatistan
Hırvatistan Vizesi

Hırvatistan Mutfağı ve Yemek Kültürü

Günümüz şartlarında bulunduğu konum sayesinde çok geniş bir lezzete yelpazesine sahip olan Hırvatistan yemek kültürüyle ziyaretçilerine adeta bir lezzet şöleni yaratmaktadır. Genel olarak bakıldığında daha çok lezzet kültürü olarak Orta Avrupa ve İtalyan yemeklerinden oluşan menüleri olması dışında kültür olarak kendisine ait lezzetlerle de hizmet sunmaktadır. Hırvatistan’da nerde olursanız olun size ziyafet çektirecek lezzetlerle tanışmanız olasıdır. Peki Hırvatistan Mutfağı ve Yemek Kültürü olarak biraz bahsetmek gerekirse Hırvatistan mutfağında en lezzetli yiyecekleri şöyle sıralamamız yanlış olmaz.

 • Brudet: Domates ile harmanlanarak farklı bir lezzete dönüştürülen çeşitli balıklar ile yapıla bilen bir balık yahnisidir. Pişirilme evresinde karışmaması ve kendi suyu ile pişmesi asıl lezzetini katan olay olarak bilinmektedir.
 • Crni Rizot (Siyah Risotto): Siyah risotto unvanını mürekkep balığının katmış olduğu renkten alan leziz bir yemektir. Sade bir şekilde değil de yanında farklı deniz ürünleri ile servis edilmektedir. Hemen hemen her deniz ürünleri restoranında bulunabilmektedir.
 •  Fritule: Tadı damağınızda kalacak olan bu tatlı Hırvatistan’a ait bir lezzettir. İçerik olarak un içeren bu tatlı limon kabuğu ya da üzüm karıştırılarak renklendirilir ve güzel bir görüntüyle servise sunulur. Bir tür kurabiyeyi andıran bu tatlıyı çay ve kahve ile de tüketebilirsiniz
 • Hobotnica Ispod Peke: Birçok restoranda karşılaşabileceğiniz bu yemek çeşitli etlerin yanında ahtapot kullanılarak yapılmaktadır. Çok sayıda baharat eklenerek lezzetlendirildiği gibi sebzeler ile süslenerek servise sunulmaktadır.

Hırvatistan Türkiye Konsolosluğu

Hırvatistan Türkiye Konsolosluğu Türkiye’de birçok ilde yetkili hizmet vermektedir. Seyahat öncesi size yakın olan bir ildeki konsolosluk ve büyükelçilik ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Sıralamadaki kurumlar işlemler için en yetkili kurumlardır.

 • Hırvatistan Ankara Büyükelçiliği
 • Hırvatistan İstanbul Başkonsolosluğu
 • Hırvatistan İzmir Fahri Konsolosluğu

Soru sorun

Scroll to Top