Skip to content

İrlanda Hakkında Genel Bilgiler 2022

İrlanda Hakkında Genel Bilgiler 2022; Avrupa’nın Kuzeybatısında yer alan İrlanda, önemli bir tarihe sahip ülkeler arasında yer almaktadır. Eski dönemlerde yoksul bir ülke olan İrlanda, daha sonraları Avrupa Ekonomik Topluluğuna katılmasıyla birlikte gelişmeye aşlamıştır. Celtic Kaplanı ismiyle de bilinen ülke, günümüzde dünyanın ekonomik olarak zengin ülkeleri arasında girmeyi başarmıştır. Su kaynaklarının yoğun olduğu ve denizlerle çevrili olan ülkede deniz yolu ile ulaşım seçeneği de kullanılmaktadır.

Ulaşım ağının rahat olduğu ülkede farklı araçlar kullanılmaktadır. Otobüs, karavan ve tramvay gibi seçeneklerle ulaşım sağlamak mümkündür. Başkenti Dublin olan ülkede 32 tane farklı şehir bulunmaktadır. Geçmiş dönemlerde farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan bölge, Birleşik Krallık hakimiyetine girmesinin ardından İrlanda ismiyle hüküm sürmeye devam etmiştir. 1916 yılında David Lyoyd George başkanlığında kurulan ülke günümüzde cumhuriyet yönetim şekliyle yönetilmektedir.

İrlanda şehirleri arasında Dublin, Cork, Waterford, Kilkenny, Limerick, Derry, Belfast, Lisburn, Newry, Armagh ve Galway bulunmaktadır. Eğitim ve ticaret alanlarında da gelişmeye devam eden ülkeye her yıl binlerce turist gelmektedir. Coğrafi konum olarak önemli bir alanda kurulu olan ülkenin yer şekilleri ve iklimi ilgi çekicidir. Doğal güzelliklerin yanı sıra tarihi güzellikleriyle de ünlü olan ülkede gezip görülebilecek birçok yer vardır.

İrlanda Gezilecek Turistik Yerleri

İrlanda’da gezilecek yerler söz konusu olduğunda akla ilk gelen şehirler arasında Dublin bulunmaktadır. Ülkenin başkenti olan Dublin birçok alanda gelişmiş olduğundan dolayı turistler tarafından tercih edilmektedir. Dublin şehrinin yanı sıra farklı şehirlerde de hem tarihi hem de kültürel bakımdan zengin şehirler bulunmaktadır.

Dublin;

Eğitim seviyesi yüksek yerel halkıyla öne çıkan Dublin, önemli kültürel özelliklere sahip olan şehirlerden biridir. Vikinglerden kalma kültürel izlere rastlamanın mümkün olduğu ülkenin kendine özgün mimarisi dikkat çekmektedir. Önemli lezzetleri ve kültürel yapısıyla dikkat çeken şehirde tarihi açıdan öne çıkan yapılar bulunmaktadır. Şehre gidecek olan kişiler; Dublin Kalesi, Phoenix Parkı, Temple Bar ve Dublin Zoo gibi alanları gezebilir.

Cork;

İrlanda’nın başkenti olan Dublin şehrinden sonra büyüklük bakımından ikinci sırada yer alan Cork, fazla sayıda misafir ağırlamaktadır. Turistler tarafından sık sık ziyaret edilen şehirde yürüyüş yapmak ve tarihi alanları gezmek oldukça zevklidir. Yaşam standartlarının oldukça yüksek olduğu il, turistlerin akın ettiği şehirlerin başında gelmektedir.

Galway;

İngiltere’nin küçük ve şirin kasabalarından biri olan Galway, kültür ve sanat etkinlikleriyle öne çıkmaktadır. Şehrin genelinde tiyatro, konser ve bale gibi birçok etkinlik yapılmaktadır. Kültürel etkinlikleri seven kişilerin ziyaret edebileceği şehirde doğal güzellikler de vardır.

Limerick;

İrlanda’nın önemli şehirleri arasında yer alan Limerick, doğal güzellikleriyle öne çıkmaktadır. Şehir genelinde bulunan parklar ve doğal yaşam alanları turistlerin ilgisini çekmektedir. Uçsuz bucaksız yeşil alanları ve temiz havasıyla öne çıkan şehirde gezip görülebilecek birçok mekan bulunmaktadır.

Armagh;

1994 yılında Kraliçe tarafından şehir yapılan Armagh, bölgenin sakin şehirleri arasında yer almaktadır. Bölgenin en küçük şehri olarak gösterilen Armagh’da tarihi alanların sayısı fazladır. St. Patrick Katedralleri isimli dini yapılar, bölgenin en çok turist çeken unsurlarından biridir. Dinsel Başkent olarak da bilinen şehri ziyaret etmeye gelen birçok kişi bulunmaktadır.

Newry;

İrlanda gezisi yapacak olan turistlerin gezi listesine ekleyebileceği şehirler arasında yer alan Newry, İrlanda’nın büyük şehirlerinden biridir. Ekonomik ve sosyal bakımdan gelişmiş bir şehir olan Newry’de gezip görülebilecek tarihi mekanlar bulunmaktadır. Şehir meydanındaki tarihi yapıları yanı sıra Katolik Newry Katedrali de gezip görülebilecek yerler arasındadır.

Vizesi İrlanda
İrlanda Vizesi

İrlanda’nın Mutfağı ve Yemek Kültürü

İrlanda’nın Mutfağı ve Yemek Kültürü; İngiltere gibi bir ada ülkesi olan İrlanda, yemek kültürüyle öne çıkan bir ülkedir. Patates tüketimiyle ünlü Alman mutfağı gibi patates lezzetleri bulunan İrlanda’da önemli yemekler bulunmaktadır. Fasulye, buğday ve bezelye gibi gıdaların yanı sıra patates ile yapılan birçok yemek bulunmaktadır. Kahvaltılarda yapılan sodalı ekmekler ve patates kızartmaları bölgeye giden turistler tarafından sık sık tercih edilmektedir. Kış aylarında patatesin yanı sıra pırasa ile yapılan sıcak çorbalar ilgi çekmektedir. Sebze ve etin bir araya getirerek yapılan yemekler de bölgenin önemli lezzetleri arasında yer almaktadır.

İrlanda mutfağında Champ ismi verilen soğanlı ve patatesli pürenin yanı sıra Coddle adı verilen domuz pastırmalı güveç de ünlüdür. Genel olarak patates kullanılan yemeklerde kremalı ve şekerli soslar da kullanılır. Ülkede önemli olan dini ve kültürel günlerde de farklı lezzetler yapılmaktadır. Turistler, ülke genelinde yer alan restoranlarda bölgenin lezzetlerini tadabilmektedir.

Elbette ki İrlanda yemek kültürü söz konusu olduğunda karşımıza pek çok farklı seçenek çıkmaktadır. Büyük Britanya kültürünün izlerini taşıyan İrlanda, kendine has lezzetleriyle de ön plana çıkar. Bu kapsamda İrlanda mutfağının daha çok et ve sebze ağırlıklı olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. Yine soğanın da yemeklerde sıklıkla tercih edildiğini de ifade edebiliriz. Sodalı ekmeklerin yanı sıra patates püresinin de ülkenin simge lezzetleri arasında yer aldığı biliniyor. Bu kapsamda İrlanda yemeklerinin kendine has kültürel bir değer olduğu da ifade edilmektedir. 

İrlanda ve Türkiye’deki İrlanda Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri ve Adresleri

Dublin Büyükelçiliği

Dublin Büyükelçiliği adresi; 8 Raglan Road, Balssbridge, 4. Ireland, Dublin

İrlanda Ankara Büyükelçiliği

İrlanda Ankara Büyükelçiliği adresi; Uğur Mumcu Cad. No: 88, MNG Bin. B Blok, 3.Kat Gaziosmanpaşa / Ankara

İrlanda İstanbul Fahri Konsolosluğu

İrlanda İstanbul Fahri Konsolosluğu adresi; Sanayi Sitesi, A3 Blok, 172, Başakşehir / İstanbul

İrlanda İzmir Fahri Konsolosluğu

İrlanda İzmir Fahri Konsolosluğu adresi; Şehit Fethi Bey Caddesi, No: 55, HerisTower, İzmir

İrlanda Antalya Fahri Konsolosluğu

İrlanda Antalya Fahri Konsolosluğu adresi; Elmalı Mahallesi, Subaşı Caddesi, 13.Sokak, No: 10/5, Muratpaşa / Antalya

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu