Vizesi İsrail

İsrail Hakkında Genel Bilgiler 2022

İsrail Hakkında Genel Bilgiler 2022; Batı Asya’da bulunan İsrail, Akdeniz’in güneydoğusunda ve Kızıldeniz’in kuzeyinde bulunmaktadır. Kuzeyinde Lübnan ile sınır olan İsrail, kuzeydoğusunda Suriye ile sınırdır. Yine doğusunda Ürdün bulunan İsrail’in güneybatısında da Mısır yer almaktadır. Hem doğusunda hem de batısında ise Filistin Devletinin toprakları olan Batı Şeria ile Gazze Şeridi yer almaktadır. Coğrafi olarak farklılıklara sahip olan İsrail, dünya genelinde tartışmalı bir yere sahiptir. Ülkenin başkenti olarak Tel Aviv tanınmış olsa da zaman zaman başkentin Kudüs olduğuna dair iddialar da ortaya atılmaktadır.

Kendine özgü bir yönetim statüsüne sahip olan İsrail, dünya geneline yayılmış olan Yahudilerin önem verdiği bir devlet olarak ön plana çıkmaktadır. Yahuda Krallığıyla dünya tarihine çıkan İsrailliler, Demir Çağına kadar uzanan bir tarihi geçmişe sahiptir. M.Ö. 720 yılında Asurlular döneminde İsrail bölgesinin tahrip edildiği bilinmektedir.

Özellikle Babil İmparatorluğu, Helen İmparatorluğu ile Fars İmparatorluğu döneminde feshedilen Yahuda Krallıkları, M.Ö. 110 yılında ise bağımsız bir Yahudi Krallığı olmayı başardı. Ancak M.Ö. 63 yılında Roma Devletine teslim olan Yahudi Krallığı bu tarih itibariyle bağımsızlığını kaybetmiştir.

1187 yılı itibariyle Eyyubiler’in Filistin’i topraklarına katmasına paralel olarak; İsraillilerin bulunduğu bölgenin kontrolü Müslümanların eline geçti. 13. Yüzyıla geldiğimizde ise Memluk Sultanlığı bu bölgeyi hakimiyeti altına aldı. Daha sonraki dönemde ise 1517 yılında Osmanlı İmparatorluğu bölgede hakim oldu.

19. Yüzyıla kadar da bu topraklar Osmanlı toprağı olarak kaldı. Ancak özellikle 19. Yüzyılla birlikte Yahudilerde ulusal bilinç hareketi yaygınlaştı. Bu durum sonrasında Yahudiler de İngilizlerin kontrolü altına geçmiş oldu. Esasında bu olay tam olarak İsraillilerin İngiliz kontrolündeki Filistin topraklarına geçmesiyle başladı. Sonraki süreçte ise 1948 yılında İsrail Devleti kurularak, bağımsızlığını ilan etti.

İsrail Gezilecek Yerler

Ortadoğu’nun keşfedilmeyi bekleyen ülkeleri arasında yer alan İsrail, yakın zamandan bu yana etkili bir düzeyde ziyaretçi çekmeyi de başarmaktadır. Özellikle kültürel özellikleri bakımından ön plana çıkan İsrail; turistlerin uğrak yeri olan ülkeler arasında yer almaktadır. Doğal güzellikleri bakımından da iddialı bir konumda bulunan İsrail, yine turizm amaçlı aktiviteleriyle de dikkatleri üzerine çekmektedir.

Tarihi dokusuyla ön plana çıkan İsrail, gezginlerin uğrak yeri olarak da karşımıza çıkmaktadır. Yine zengin tarihi eserleriyle de dikkatleri üzerine çeken İsrail ayrıca doğal güzellikleriyle ziyaretçileri kendisine hayran bırakmaktadır. Yine zengin mutfağıyla da dikkat çekici bir etkiye sahip olan İsrail, ziyaretçilerine alternatifi bol seçenekler sunmak konusunda da iddialıdır. Bu durum ise doğal olarak İsrail’in gezilecek yerler sayısının fazla olmasından da kaynaklanmaktadır.

Kubbet-üs Sahra

Müslümanlar tarafından kutsal olarak kabul edilen Kubbet-üs Sahra, Emeviler döneminde yapılmış olan bir tarihi eser olarak karşımıza çıkar. Yahudiler tarafından da kutsal olarak kabul edilmesi, bu bölgeye sahip olmak konusunda bir çekişmeye de neden olmaktadır. Bir kaya parçasının üzerine inşa edilen bu tarihi yapı, turistlerin uğrak yeri olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaklaşık olarak 115 metre yüksekliğindeki Kubbet-üs Sahra, turistlerin de en çok ziyaret ettiği bölgeler arasında yer alır.

Taberiye Gölü

İsrail açısından hayati derecede önemli olan Taberiye Gölü, ülkenin su ihtiyacının karşılanmasında en önemli su kaynağı olarak karşımıza çıkar. İsrail’in en büyük tatlı su gölü olan Taberiye Gölü, aynı zamanda doğal güzelliğiyle de dikkatleri üzerine çekmektedir. Toplamda 166 km kare bir alana sahip olan Taberiye Gölü, ortalama olarak 43 metre derinliğe sahip bir göl olarak karşımıza çıkar.

Ağlama Duvarı

Dünyaca ünlü bir mekan olan Ağlama Duvarı, ziyaretçilerin ilgisini çeken bir bölgedir. Özellikle inanç turizmi açısından tarihi bir değeri bulunan Ağlama Duvarı, Yahudiler açısından önemli bir dini bölgedir. Yurtdışından gelen Yahudilerin uğrak yeri olan Ağlama Duvarı, bazı özel ayinlerin yapıldığı bir yer olarak da karşımıza çıkar. Erkekler ve kadımlar için ayrı ayrı ayin alanlarının bulunduğu Ağlama Duvarında; eski zamanlardan günümüze kadar uzanmış tarihi yapıları görmek de mümkün olmaktadır.

Lut Gölü

Pek çok önemli özelliğiyle ön plana çıkan Lut Gölü, dünyanın en alçak gölü olarak da tanınmaktadır. Yaklaşık olarak 600 km karelik bir alana sahip olan Lut Gölü, doğal güzellikleriyle de büyük beğeni kazanmaktadır. Dünyadaki en tuzlu olan üçüncü göl konumunda yer alan Lut Gölü, pek çok ziyaretçinin de ilgisini çekmektedir. Yine Lut Gölünde tuzluluk oranı çok fazla olduğu için bu gölde batmak imkansızdır denilebilir.

Beth Hatefutsoth (Yahudi Diaspora Müzesi)

İsrail’in başkenti olan Tel Aviv şehrinde bulunan Beth Hatefutsoth (Yahudi Diaspora Müzesi), Ramat Aviv sınırları içerisinde yer almaktadır. Tel Aviv Üniversitesi kampüsünün içerisinde yer alan Beth Hatefutsoth (Yahudi Diaspora Müzesi), 1978 yılında kurulmuş olan bir müze olarak ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Bu müzede Yahudilerin tarihiyle ilgili eserleri görebilmek mümkün olmaktadır.

Vizesi İsrail
İsrail Vizesi

İsrail Mutfağı Ve Yemek Kültürü

İsrail Mutfağı Ve Yemek Kültürü; Kendine özgü yemeklerle ön plana çıkan İsrail, lezzetli yemeklerini misafirlerine sunmaktadır. İsrail mutfağında farklı kültürlere ait lezzetlerle karşılaşmak da mümkün olmaktadır. Çünkü İsrail mutfağı tamamıyla İsrail’e sonradan gelen göçmen Yahudilerin yemeklerinden oluşmaktadır. Bu ülkeye ait özel yemekler ise Şabat, Sufganiye ile Hallah’tır. Yine Yahudi Bayramlarında sıklıkla tüketilen gefilte ile fisch gibi yemekler de İsrail’e özgü yemekler arasında yer almaktadır.

İsrail Ve Türkiye’deki İsrail Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

İstanbul İsrail Konsolosluğu: Levent, Yapı Kredi Plaza, Cömert Sk D:C Blok Kat:7, 34330 Beşiktaş/İstanbul

İsrail Ankara Büyükelçiliği: Söğütözü, Koç Kuleleri, D:A-1 Blok, 06510 Çankaya/Ankara

Türkiye Tel Aviv Büyükelçiliği: Embassy of Turkey, 202 Hayarkon Street, 6340507, Tel Aviv-Yafo, Israel

İsrail İzmir Fahri Konsolosluğu: Kültür Mahallesi, 1375 sokak, No: 25, Cumhuriyet İş Hanı, Kat: 5, 35210, Alsancak/İzmir

Soru sorun

Scroll to Top