Vizesi İsveç

İsveç Hakkında Genel Bilgiler 2022

İsveç Hakkında Genel Bilgiler 2022; Dünyanın en çok merak edilen ülkeleri arasında yer alan İsveç; Avrupa’nın en ilgi çekici ülkeleri arasında yer alır. Resmi adı İsveç Krallığı olan İsveç; Kuzey Avrupa’da bulunmaktadır. İskandinavya Yarımadasında bulunan bir ülke olan İsveç, doğal güzellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Batı ve Kuzeyinde Norveç bulunmaktadır.

Doğu sınırında ise Finlandiya yer almaktadır. Yine İsveç, güneyinde bulunan Öresund Köprüsüyle de Danimarka’yla ulaşım sağlamaktadır. İsveç doğal dokusuyla ön plana çıkan bir ülke konumda yer aldığı gibi tam olarak bir İskandinavya ülkesi olarak da tanımlanmaktadır.

Kültürel ve ekonomik açıdan oldukça gelişmiş bir ülke konumunda yer alan İsveç, Kuzey Kutup Dairesiyle sınır olan bir ülkedir. Topraklarının yüzde 15 kadarı Kuzey Kutup Dairesinde olan İsveç, soğuk havasıyla da dikkat çekici bir ülke konumunda yer alır. Ülkenin başkenti olan Stockholm, İsveç devletinin en büyük kenti olarak karşımıza çıkar. Yaşam standartları oldukça yüksek olan İsveç, tam anlamıyla sular üzerine kurulmuş bir ülke konumunda yer almaktadır.

Malmö ile Göteborg gibi büyük kentlere de sahip olan İsveç, resmi dil olarak İsveççeyi kullanmaktadır. Ancak nüfusun belirli bir bölümü de Fince konuşmaktadır. Para birimi İsveç Kronu olan İsveç, yerel saat olarak da ülkemizden 1 saat daha geride yer almaktadır. Sert bir iklime sahip olan İsveç, temelde iki farklı iklimin etkisi altında yer alır. Bu iklimler kuzeyde farklı güneyde farklıdır. Güneyde Orta Avrupa iklimine yakın bir iklim hakimken kuzeyinde ise Doğu Avrupa iklimine yakın bir iklim şartları mevcuttur.

İsveç Gezilecek Yerler

Gezilecek yerler konusunda alternatif seçenekler sunabilen bir ülke olan İsveç, günümüz itibariyle etkili bir düzeyde ziyaretçi çekebilen bir ülke konumunda yer almaktadır. İsveç ülkesine özgü tarihi ve kültürel güzelliklerin sayısı oldukça fazla olduğu için İsveç, gezilecek yerler konusunda da iddialı olan bir ülke konumunda yer almaktadır. Elbette ki İsveç, kültürel birikimi olan ve tarihi dokuya sahip bir ülke konumunda yer alır. Bu da İsveç ülkesinde gezilecek yerlerin sayısının oldukça fazla olduğu anlamına da gelir.

Gamla Stan (Eski Şehir) & Stortorget Meydanı

Elbette ki İsveç gezilecek yerler söz konusu olduğunda akla ilk gelen yer Stockholm’dür. Kentin kendine özgü çok sayıda önemli mekana sahip olduğunu ifade etmek de mümkün olmaktadır. 1252 yılından bu yana yerleşim yeri olan Stockholm, hem doğal güzelliği hem de tarihi zenginliğiyle ön plana çıkar.

Bu kapsamda Gamla Stan (Eski Şehir) & Stortorget Meydanı kentin simge gezilecek yerleri arasında yer alır. Eski Şehir bölgesinde Kraliyet Sarayının yanı sıra; Stockholm Katedrali de bulunmaktadır. Özellikle tarihi dokusuyla büyük bir beğeni toplamayı başaran; Gamla Stan (Eski Şehir) & Stortorget Meydanı turistlerin uğrak yerleri arasındadır.

Stockholm Sarayı

Tam 600 odası bulunan Stockholm Sarayı, mimari açıdan oldukça etkileyici bir görselliğe sahiptir. 1697 yılında kurulmuş olan bu saray, Barok tarzında yapılmış bir tarihi eser olarak büyük beğeni toplamaktadır. Bu saray Tre Kronor isimli kalenin yanmasından sonra yapılmış olan bir tarihi eser olarak ön plana çıkar. 18. Yüzyıl itibariyle yenilenen Stockholm Sarayı, günümüz itibariyle de ziyaretçileri ilgi gösterdiği bir mekan olarak karşımıza çıkar. Kraliyet sarayının ziyaretçilere açık alanlarını gezmek; İsveç tarihi açısından da bilgi verici olacaktır.

Vasa Müzesi

İsveç kültürel ve tarihi değerleriyle ön plana çıkan bir ülke konumunda yer alır. Bu durum doğal olarak İsveç’te çok sayıda farklı müzenin var olması anlamına gelir. Özellikle 17. Yüzyıldan kalma bir müze olan Vasa Müzesi; turistlerin uğrak yerleri arasında bulunmaktadır.

Djurgarten Adası sınırları içerisinde yer alan Vasa Müzesi; tam anlamıyla bir sanat koleksiyonu gibidir. Tam 69 metre uzunluğundaki bir gemi içerisinde yer alan bu müzede çok sayıda farklı tarihi eser de sergilenmektedir. Vasa Müzesi günümüz koşullarında dahi sıklıkla ziyaret edilen önemli bir turistik değer olarak karşımıza çıkmaktadır.

Djurgarden Adası

Gezginler açısından bir cazibe merkezi olara tanımlanan Djurgarden Adası, aynı zamanda yerel halkın da önemli bir gezi merkezidir. Kent merkezine yakın olan ve şehir merkezinin bir parçası konumunda yer alan Djurgarden Adası, pek çok önemli yapıya da ev sahipliği yapmaktadır.

Bu kapsamda Vasa Müzesi başta olmak üzere; Gröna Lund, ABBA ile Shansen gibi önemli gezi rotaları bu ada üzerinde yer alır. Yine The Museum da Djurgarden Adası üzerinde yer alan önemli bir tarihi yapıdır.  Ayrıca Djurgarden Adası doğal güzellikleriyle de ziyaretçilerini kendisin hayran bırakmaktadır.

Riddarholmen Kilisesi

Tam bir Orta Çağ eseri olan Riddarholmen Kilisesi, 1200 yıllarının sonlarına doğru inşa edilmiş bir tarihi yapıdır. Ülkede en çok bilinen tarihi yapılar arasında yer alan Riddarholmen Kilisesi, ziyaretçilerine harika bir mimari estetik görselliği sunmaktadır. Kraliyet Sarayına yakın bir konumda yer alan kilise, turistlerin de uğrak yerleri arasında bulunmaktadır.

Ayrıca; bu kilise Kraliyet Tahtına oturmuşların da mezarlarına ev sahipliği yapıyor. Hem dini hem de kültürel açıdan son derece değerli olan Riddarholmen Kilisesi, günümüz koşullarında önemli bir turizm merkezi olarak da karşımıza çıkıyor.

Vizesi İsveç
İsveç Vizesi

İsveç Mutfağı Ve Yemek Kültürü

İsveç Mutfağı Ve Yemek Kültürü; Temelde balık ve patates yemeklerinin hakim olduğu İsveç Mutfağında hem süt hem de et ürünleri de sıklıkla tercih edilmektedir. Ülkenin en tanıdık yemeği ise haşlanmış patatesle birlikte et suyuyla birlikte servis edilen; İsveç Köftesidir. Yine yabani kızılcık reçeli de ülkenin simge lezzetleri arasında bulunmaktadır. Ayrıca, peksimete benzeyen özel bir çıtır ekmek olarak karşımıza çıkan Knäckebröd ülkenin önemli lezzetleri arasında yer almaktadır.

İsveç Ve Türkiye’deki İsveç Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

İsveç Büyükelçiliği: Kavaklıdere, 06680, Katip Çelebi Sk. No:7, 06690 Çankaya/Ankara

Stokholm Büyükelçiliği: Dag Hammarskjölds Vag 20 115 27 Stockholm – Sweden

Soru sorun

Scroll to Top