Vizesi İtalya

İtalya Hakkında Genel Bilgiler 2022

İtalya Hakkında Genel Bilgiler 2022; Avrupa’nın en tanıdık ülkeleri arasında yer alan İtalya, turizmle de dikkat çekici bir ülke konumunda yer alır. Resmi adı İtalyan Cumhuriyeti ya da İtalya Cumhuriyeti olan İtalya; Güney Avrupa’da konumlanmış bir ülkedir. Büyük ölçüde İtalya Yarımadasında kurulmuş olan İtalya, tam bir Akdeniz ülkesidir. Sicilya ile Sardinya adında iki büyük adaya sahip olan İtalya; çizme görünümünde bir yarımada üzerine konumlanmıştır. Kuzeyinde Alpler bulunan İtalya’nın İsviçre, Fransa, Slovenya ile Avusturya’ya kara sınırı da bulunmaktadır.

Uzunca yıllar boyunca pek çok farklı Avrupa uygarlığına ev sahipliği yapmış olan İtalya; zengin kültürel ve tarihi yapısıyla da ilgi çekici bir ülke konumunda yer alır. Tarihi devirlerde hem Etrüskler hem de Antik Romalılar İtalya topraklarını kendilerine merkez olarak seçmişlerdir.

Bu durum ise tarih boyunca bu coğrafyanın önemli uygarlıklarına ev sahipliği yapmasında etkili olmaktadır. Özellikle Rönesans hareketinin çıkış noktası ol asından dolayı, Avrupa medeniyetinin oluşmasında da İtalya son derece önemli bir etkiye sahiptir. Tokana bölgesi Rönesans hareketinin çıkış noktası olarak kabul edilmektedir.

Bilindiği üzere Rönesans hareketi sonrasında günümüzdeki Avrupa medeniyetinin de temelleri atılmıştır. Böylece İtalya Batı medeniyetinin önemli bir merkezi olarak da karşımıza çıkmaktadır. Yine ülkenin başkenti olan Roma, çok sayıda önemli Avrupa uygarlığının da merkezi konumunda yer alan bir kenttir.

Bundan dolayı Roma, tarihi dokusuyla ön plana çıkan bir kent görünüme sahiptir. Genel olarak mimarisinde Barok tarzın hakim olduğu İtalya, kendine has mimari dokusuyla da dikkatleri üzerine çeken bir ülke konumda yer almaktadır. Eski dönemlerden bu yana Katolik Kilisesinin merkezi konumunda yer alan İtalya, bu özelliğini günümüz itibariyle de sürdürmektedir

Günümüz koşullarında İtalya, demokrasiyi benimsemiş olan bir cumhuriyet olarak karşımıza çıkar. Dünyada gayri safi yurt içi hasıla bakımından yirminci sırada yer alan İtalya, dünyanın önemli ülkeleri arsında yer alır. İnsanı gelişme endeksine göre de yirminci sırada yer alan İtalya; yaşam kalitesi endeksinde ise dünyada sekizinci sırada yer almaktadır. İtalya Avrupa Birliğinin kurucu üyesi olarak dikkatleri üzerine çekerken, NATO üyesi olmasıyla da dikkat çekici bir güce sahiptir.

İtalya Gezilecek Yerler

Dünya’da gezilecek yereler söz konusu olduğunda akla ilk gelen ülkeler arasında yer alan İtalya; pek çok farklı seçeneği misafirlerine sunmaktadır. Özellikle alternatifi bol olan gezi rotalarıyla dikkatleri üzerine çeken İtalya, dünyadaki önemli turizm ülkeleri arasında yer alır. Bu durumun doğal sonucu olarak İtalya’nın her yıl çok sayıda turisti çekmede başarılı olduğunu ifade etmek de mümkün olur.

Roma

Özellikle antik anıtlar şehri olarak ön plana çıkan Roma; İtalya’nın da başkentidir. Şehirde Orta Çağ döneminde kalma kiliselerin yanı sıra çok sayıda tarihi müze de bulunmaktadır. Yine birbirinden güzel çeşmeler; Rönesans döneminin izlerini taşıyan saraylara da müzede rastlamak mümkün olmaktadır. Ayrıca Roma, Koleyzum’u da dikkat çekici bir yapı olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu yapı dünyanın 7 harikasından biri olarak karşımıza çıkarken; Roma daha pek çok farklı tarihi yapıya da ev sahipliği yapmaktadır. Antik Roma döneminden kalma bir tapınak olan Pantheon da şehrin simge yapıları arasında yer almaktadır.

Floransa

Tam olarak Rönesans’ın doğduğu kent olarak karşımıza çıkan Floransa, dünyanın en çok ilgi çeken şehirleri arasında yer alır. Arno Nehrinin kıyısında yer alan Floransa, İtalya’nın en gösterişli kentleri arsında yer alır. Santa Maria Del Fiore Katedralinin bulunduğu Floransa’da daha pek çok tarihi yapı da ziyaretçilerini beklemektedir. Şehirde Rönesans mimarisinin izlerini yansıtan çok sayıda farklı esere rastlamak mümkün olduğu gibi görkemli yapılarla da karşılaşmak mümkün olmaktadır. Dante, Leonardo Da Vinci ile Michelangelo gibi sanatçılara da ev sahipliği yapan bu güzel şehir, tam bir müze kent görünümüne de sahiptir.

Venedik

Dünyaca ünlü bir kent olan Venedik, tam 118 ada üzerine kurulmuş bir kenttir. İlgi çekici bir güzelliğe sahip olan Venedik, birbirine kanallara bağlanmış adalar topluluğu olarak da karşımıza çıkmaktadır. Pek çok farklı özelliğiyle bildiğimiz şehirlerden farklı olan Venedik, turistlerin de uğrak yerleri arasında bulunmaktadır.

Tam anlamıyla romantik bir kent olan Venedik, turistlerin de gözde şehirleri arasında yer almaktadır. Yüzen Şehir olarak da tanımlanan Venedik, rengarenk evleriyle de dikkatleri üzerine çeker. Yine sıra dışı mimarisiyle de dikkatleri üzerine çeken Venedik, sanat eserleri ve gondollarıyla da dikkat çekici bir özelliğe de sahiptir. Avrupa’nın en güzel meydanları arasında yer alan Marco Meydanına da sahip olan Venedik, ayrıca San  Marco Bazilikasına da ev sahipliği yapmaktadır.

Napoli

Ülkenin üçüncü en büyük kenti olan Napoli, zengin bir tarihi geçmişe de sahiptir. UNESCO tarafından Dünya Miras Listesine girmiş olan ender şehirler arasında yer alan Napoli, Güney İtalya’nın en güzel ve önemli kenti olarak da misafirlerini ağırlamaktadır. 18. Yüzyıldan kalma Caserta Sarayı şehrin simge yapıları arasında yer almaktadır. Yine Pompei Antik Kenti de şehrin önemli eserleri arasında yer alır. Festivalleriyle de dikkat çekici bir özelliğe sahip olan Napoli, her yıl çok sayıda turistin ziyaret ettiği bir kent özelliğine sahiptir.

Vizesi İtalya
İtalya Vizesi

İtalya Mutfağı ve Yemek Kültürü

Tam anlamıyla bir pizza ve makarna ülkesi olan İtalya, birbirinden farklı lezzetlere de ev sahipli yapar.

Pizza

Pizza İtalya’ya özgü bir lezzet olarak karşımıza çıkmaktadır. Birbirinden farklı malzemelerden yapılan pizzanın ünü tüm dünyaya da yayılmış durumdadır.

Caponata

Kızartılmış olan ekmekle yenilen bir lezzet olarak karşımıza çıkan Caponata, fırında pişirilmiş olan bir sebze yemeği olarak tanımlanmaktadır.

Fettuccine

Enli bir makarna çeşidi olan Fettuccine, kremalı mantarlı bir makarna yemeğidir.

Risotto

Pirinç pilavının krema haline dönüşmesiyle yapılan Risotto, önemli bir pilav yemeği olarak karşımıza çıkar.

İtalya Ve Türkiye’deki İtalya Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

İtalya Büyükelçiliği: Atatürk Bulvarı Remzi Oğuz Arık Mah. No: 118, 06680 Kavaklıdere, Çankaya/Ankara

İstanbul İtalya Konsolosluğu: Tom Tom Kaptan Sokak No:5, 34433 Beyoğlu/İstanbul

Milano Konsolosluğu: 36, Via Antonio Canova, 20145 Milano, İtalya

Roma Büyükelçiliği: Via Palestro 28, 00185 Roma, İtalya Cumhuriyeti

Soru sorun

Scroll to Top