Vizesi Kamerun

Kamerun Hakkında Genel Bilgiler 2022

Kamerun Hakkında Genel Bilgiler 2022; Afrika kıtasının ortalarında yer alan Kamerun’un resmi adı Kamerun Cumhuriyeti’dir. Kamerun isminin bu bölgede bulunması aslında Portekizli denizcilerden gelmektedir. Portekizliler bu bölgede birçok kabuklu hayvan görerek bunlara kendi dillerindeki Camaroes ismini vermişlerdir. Bu isim bu dönemden Kamerun’a kalmış bir isim olmuştur.

Ülke Çad, Nijer, Orta Afrika Cumhuriyeti, Gabon, Ekvator Ginesi ile komşudur ve Atlas Okyanusu’na da kıyısı vardır. Ayrıca Kamerun’un başkenti de Yaounde’dir. Kıta üzerinde kapladığı alan da 475.442 kilometre kare olarak belirlenmiştir. En uzun sınırı Nijerya ülkesiyledir ve toplamda 1690 kilometredir. Ülkede güneyden kuzeye doğru yükselti artmaktadır. Ülkenin kuzeybatısında fay hatları ve yanardağlar bulunmaktadır.

Ülkenin en yüksek dağının adı da Kamerun Dağı’dır. Ayrıca Nyos Gölü ve Manoun Gölü de bu ülkedeki volkanik dağlar arasında yer bulmuştur. Ülkede hakim olan iklim de tropikal iklimdir. Şiddetli yağışlar ve sıcaklık ülkede yaşamı biraz zorlaştırmaktadır. Ülke kuzeyine çıkıldıkça iklim biraz daha kuraklaşmaktadır.

Kamerun’un birçok değerli bölgeleri UNESCO tarafından korunmaktadır. Takamanda Ulusal Park, Boumba-Bek-Ulusal Park, Campo-Maan-Nationalpark, Korup-Ulusal Park, Lobe Şlealeri, Lobeke Ulusal Park, Waza-Ulusal Park UNESCO Dünya miras listesinde yer almaktadır. Kamerun’un yer altı kaynakları da oldukça fazladır. Özellikle petrol ülkeyi önemli kılmaktadır ve bunun yanında boksit, demir, elmas, altın bulunmaktadır.

Tarımsal üretim açısından da kahve, muz, kauçuk üretimi yapılmaktadır. Kamerun’un nüfusu ise 25 milyon olarak ifade edilmiştir. Nüfus artış oranı yüksek bir ülkedir. Bu nüfus içerisinde çeşitli etnik gruplardan kimseler de vardır. Bu etnik grubun en büyük kısmını Bantu’lar oluşturur.

Kamerun’un Gezilecek Turistik Yerleri

Afrika’nın en muhteşem ülkelerinden biri olan Kamerun, birçok turistin ziyaretine uğramaktadır. Ülkede birçok alan UNESCO tarafından korunur ve birçok farklı canlı çeşidi bulunur. Gelin bunlardan en güzellerine birlikte bakalım.

Limbe

Limbe, volkanik patlamalarla oluşmuş bir doğa harikasıdır ve bu sebeple birçok turistin de ilgisini çekmektedir. Burada bunun harika kumsallar da şehre ayrı bir hava katmaktadır. Bunun yanında Limbe Vahşi Yaşam Merkezi de buradadır. Bu sayede birçok canlıyı görme fırsatı bulabilirsiniz.

Mvog-Betsi Hayvanat Bahçesi

Primatlar, maymunlar, kuşlar ve daha birçok hayvanı görebileceğiniz bu muazzam hayvanat bahçesi, Kamerun’u ziyaret etmek isteyenler için harika bir fırsat olacaktır. Çocuğuyla giden aileler için harika zaman geçirme etkinliği olabilmektedir.

Kamerun Sanat Müzesi

Sanatseverlerin mutlaka görmesi gereken bu harika sanat müzesi, adeta büyüleyici bir havaya sahiptir. Heykeller, maskeler derken bu kadar değerli koleksiyonu bir arada görebileceğiniz harika yerlerden olduğunu söylemek mümkündür.

Cathedrale Notre Dame Des Victoires

Bu katedral ihtişamıyla birçok turistin ilgisini çekmektedir. Başkentte yer alır ve merkez katedral olarak hizmet verir. Burada 5 bin kişi ibadet edebilmektedir. Katedralin içi de oldukça ihtişamlı süslenmiştir.

Arti Sanal Pazar

Ülkeden hediyelik eşya almadan gitmek istemiyorsanız kesinlikle bu pazara uğramalısınız. Bunun yanında istediğiniz alışverişi de gerçekleştirebileceğiniz bir alandır. Çok sayıda ahşap eşyalar ve masklar bu Pazar içerisinde bulunmaktadır.

Kamerun Dağı

Güne Körfezi yakınlarında olan Kamerun Dağı, Afrika’nın en yüksek 4. Dağı olarak bilinir. Volkanik oluşumlu bir dağ olması sebebiyle birçok turistin ilgisini çekmektedir. Eşsiz bir manzara görmek isteyenler buraya akın etmektedir.

Ekom-Nkam Şelaleleri

Doğanın ne kadar büyüleyici olduğunu görmek isteyenler bu nehirleri mutlaka görmelidir. Gür sesi ve berraklığıyla adeta karşısındaki kişiyi büyülemektedir. Burada aynı zamanda yayın balığı da üretilmektedir.

Vizesi Kamerun
Kamerun Vizesi

Kamerun’un Mutfağı Ve Yemek Kültürü

Kamerun’un Mutfağı Ve Yemek Kültürü; Kamerun mutfağında daha önceleri Fransız sömürüsünde kaldıklarından Fransız izleri görülmektedir. Çoğunlukla mısır, fasulye, pirinç, et, balık ve antilop eti bulunmaktadır. Gelin birlikte bu lezzetleri görelim.

Ndole

Kamerun’a giden tüm vatandaşların bu lezzeti denemesi gerekir. Bu geleneksel Kamerun mutfağına özgü lezzet, Kamerun’a özgü bir yemekten elde diliyor. Buna soğan, sarımsak, palmiye yağı da eşlik ediyor.

Palmiye Şarabı

Alkol sever biriyseniz veya denemek isterseniz palmiye şarabı sizin için uygun olacaktır. Oldukça sert bir içki olduğundan herkes içemez. İsim bulunmayan şişelerle satılır ve içkiye alışık değilseniz bir tadımlık içmeniz tavsiye edilir.

Mısır Birası

Ülkede çok fazla mısır yetişir ve bundan bira elde edilir. Bu birada hemen her lokantada bulunur. Yöresel bir tat olduğundan mutlaka yerinde denenmesi tavsiye edilir.

Fufu

Afrika kıtasının hemen her yerinde karşılaşabileceğiniz bu lezzet, çorbalara eklenerek veya yemeğin içine eklenerek lezzet katar. Kamerun mutfağında da görebileceğimiz bu lezzeti deneyebilirsiniz.

Balık

Balık Kamerun için çok önemli bir lezzettir ve bu yüzden her restoranda balık bulabilmek mümkündür. Çeşitli ve değişik sunumlarla sofralara gelir. Balık menülerini gezerek kendi damak zevkinize uygun olanı seçebilirsiniz.

Brochettes

Bizdeki kebaba benzeyen bu lezzet de şişlere et dizilerek pişirilmektedir. Bu kültür bizdeki mangal kültürüne benzer ve Kamerun ülkesinde oldukça yaygındır. Sokaklarda bile bu lezzet sıklıkla pişirilmektedir.

Achu Çorbası

Kamerun’un geleneksel çorbası Achu, buraya gelenlerin mutlaka denemesi gereken bir lezzettir. Çorbaya lezzet veren bol baharat bulunmaktadır. Bu baharatlar aynı zamanda sağlık açısından da çok faydalıdır.

Kamerun Ve Türkiye’deki Kamerun Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

Türkiye ve Kamerun ülkeleri arasında ilişkileri düzenleyen konsoloslukların adres bilgileri aşağıdadır.

Kamerun’da Bulunan Türk Konsolosluğu

Kamerun ülkesinde bulunan Türk Konsolosluğu’nun adresi: Boulevard de I’URSS 1782 B.P. 53155 Bastos- Yaounde-Cameroon

Türkiye’de Bulunan Kamerun Konsolosluğu

Türkiye’de Kamerun’un konsolosluğu bulunmaktadır. Bu konsolosluk İstanbul ilinde yer almaktadır. İşte adres: Kamerun Fahri Konsolosluğu, Gümüşpala Mah. Bağlariçi Cd. No:29 Avcılar/İstanbul

Kamerun’un ülkemizde bir de büyükelçiliği bulunmaktadır. Bu büyükelçilik Ankara il sınırları içerisindedir. İşte açık adres: Büyükesat Mah. Koca Sokak No:45 Çankaya-Ankara

Soru sorun

Scroll to Top