Vizesi Kiribati

Kiribati Hakkında Genel Bilgiler 2022

Kiribati Hakkında Genel Bilgiler 2022; Kiribati ülkesi birçok kişinin duymadığı veya görmediği bir ülke olabilir. Ancak tatil yapabilmek için muazzam güzel bir ülke olduğunu söylemek mümkündür. Kiribati Pasifik Okyanusu’nda birçok küçük adalar birleşiminden oluşur. Yani ada ülkesi olduğunu söyleyebiliriz. Bu güzel adalar ülkesinin başkenti de Güney Tarava’dır ve resmi adı Kiribati Cumhuriyeti’dir. Kiribati bağımsızlığını 1979’da almıştır.

Bağımsız olmadan önce ülke Gilbert ismini kullanmıştır. Bu isim de kaptan Thomas Gilbert’tan gelmektedir. Gilbert adayı 1788’de keşfetmiştir. Ülke’de Kiribati kelimesinin telaffuzu ise Kiribas olarak nitelendirilmektedir. Ülkenin herhangi bir kara sınırı bulunmasa da birçok ülkeye yakındır. Bu ülkeler: Marshall Adaları, Tuvalu, Solomon Adaları, Mikronezya, Nauru, Yeni Zelanda, Cook Adaları, Fransız Polinezyası’dır.

Kiribati Büyük Okyanus’ta toplam 5.2 milyon kilometre karelik bir alana sahiptir. Bu ö-çok büyük bir bölüm olsa da sadece ada olan kesim 811 kilometrekaredir.  Bu yüzden ülkenin çok küçük olduğunu söyleyebiliriz. Ülkenin diğer ilginç yanı ekvator üzerinden ve tarih değiştirme çizgisi üzerinden geçiyor olmasıdır. Bu özelliği ile Dünya’da tek ülke olmaktadır. Çünkü aynı anda kuzey, güney, doğu ve batı yarımkürelerde toprağı bulunmaktadır.

Tarih değişikliği sorun yaşattığı için, 1995 yılında tarih değiştirme çizgisinin tamamen batısına geçmiştir ve bu sayede güne ilk başlayan ülke olmuştur.Kiribati’ye bağlı olan Caroline Adaları, milenyuma ilk giren yer olduğu için Milenyum Adası olarak da bilinmektedir. Kiribati üç takımadadan oluşmaktadır. Bunlar: Gilbert Adaları, Phoenix Adaları, Line Adaları’dır. Adanın en yüksek yeri 81 metre yükseltisi ile Banaba Adası’ndadır.

Bu ada volkanik hareketlerle oluşmuştur. Kiribati nüfusuna bakılacak olursa az nüfusu olduğu görülecektir. Bu ada ülkesinde toplam nüfus son sayımlara göre 110.136 olarak belirlenmiştir. Bu nüfusun da büyük bir kısmı genç nüfustur. Ülkenin dili ise İngilizce ve Kiribatice’dir. Hakim olan din ise Hristiyanlık’tır.

Kiribati’nin Gezilecek Turistik Yerleri

Kiribati’nin Gezilecek Turistik Yerleri; Okyanusya Kıtası’na ait olan Kiribati, plajlarıyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Ülkede doğal kaynak yok denecek kadar azdır ama doğal oluşumlu güzellikler çok fazladır. Bu ülkede gezip görmeniz gereken birkaç önemli yeri sizler için aşağıda listeledik. Gelin birlikte göz atalım.

Tabuaeran

Hawaii Adaları’na oldukça yakın olan Tabuaeran, üç bin kişilik nüfusa sahiptir. Nüfusunun az olması sebebiyle sakin, huzur bulabileceğiniz bir adadır. Özellikle sahil şeridinde dolaşabilir, istediğiniz zaman denize girebilirsiniz.

Rawaki Adası

Muhteşem doğal manzaralarla huzur bulabileceğiniz Rawaki adası, birçok turisti ağırlamaktadır. Kiribati ülkesinin en popüler adalarından biri olduğunu söylemek mümkündür. Ada aynı zamanda vahşi yaşamdan da izler taşımaktadır.

Betio

Küçük, sevimli ve huzur dolu bir ada olan Betio, Güney Tarawa’da yer alır ve burada en büyük ilçe olarak bilinir. Gelişmiş bir şehirdir ve önemli bir liman kenti özelliği de gösterir. Ülkenin ana limanı olduğu söylenebilir.

Abaiang

Halkın Apia ismini verdiği bu yerde 5 bine yakın kişi yaşamaktadır. Adeta hiç dokunulmamış bir doğa izlenimi yaratır ve harika manzaralar sunar. Yine turistlerin ilgiyle dolaştığı şehirler arasında olduğunu söyleyebiliriz. Kiribati’ye gidenlerin mutlaka görmesi gereken bir yer olduğunu söyleyebiliriz.

Banaba Adası

Ülkenin en yüksek konumunu oluşturan bu adada aynı zamanda fosfat bulunmaktadır. Nauru’nun doğusunda yer alır ve birçok turisti ağırlar. 81 Metre yükseltiye sahiptir.

Marakei

Mercanlarıyla ünlü bu ada, Kiribati kültürünü ve yaşam tarzını da oldukça iyi yansıtmaktadır. Kiribati hakkında en güzel bilgileri burada bulabilmeniz mümkün.

Butaritari

Huzurlu bir şehir daha arıyorsanız burası size uygun olacaktır. Yine mercanlarla dolu ada, müthiş bir görsel şölen sunmaktadır.  Eşsiz deniz manzaralarını görebilmek için Kiribati harika bir ülke olacaktır.

Vizesi Kiribati
Kiribati Vizesi

Kiribati’nin Mutfağı Ve Yemek Kültürü

Kiribati’nin Mutfağı Ve Yemek Kültürü; Bu ada ülkesinde öyle çok fazla yiyecek çeşidi yok. Bu yüzden yemek için en güzel lezzet balık ve tropikal meyvelerdir. Ülkede yiyeceklerin büyük kısmı ithal edilir. Tarım yok denecek kadar azdır. Bu yüzden burada hemen her restoranda balıkla ilgili yemek türlerini görüp deneyebilirsiniz. Deniz kabuklularını da özellikle yemeniz tavsiye edilir.

Bunun dışında yöre halkının en fazla tükettiği yiyecekler arasında pirinç de yer alıyor. Bu bölge bol yağışlara mağdur kalan bir yapıda olduğundan pirinç yetiştiriciliği yapılabilmektedir. En fazla tavsiye edilen balık ve patates kızartması menüsüdür. Bu stil Türk damak zevkine de uygundur. Bu yüzden rahatlıkla buradaki lezzetler deneneblir.

Kiribati Ve Türkiye’deki Kiribati Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

Kiribati ülkesinde Türkiye’ye ait herhangi bir konsolsoluk bulunmamaktadır. Diğer ülkelerin konsolosluklarından başvuru yapılabilmektedir.

Türkiye’den Kiribati ülkesine gitmek isteyen tüm vatandaşlar, İngiltere Konsolosluğuna giderek işlemelerini yapabilmektedir. Kiribati ülkesine İngiltere Konsolosluğu bakmaktadır. Çünkü Kiribati’nin resmi bir temsilciliği ülkemizde bulunmamaktadır. Genellikle küçük ülkelerin konsolosluk ve büyükelçiliği başka ülkelerin denetiminde yapılmaktadır. Kiribati de bu ülkelerden biridir. İngiltere Konsolosluk adresi ise aşağıdadır.

İngiltere Fethiye Fahri Konsolosluğu

Fethiye’de İngiltere’nin fahri konsolosluğu bulunmaktadır. Kiribati’ye gitmek isteyen vatandaşlar buradan başvuru işlemlerini yapabilmektedir. Adres: Cumhuriyet, Atatürk cad. Likya İş Merkezi No: 202, 48303 Fethiye/Muğla

İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu

İstanbul’da bulunan İngiltere Konsolosluğu aracılığıyla da Kiribati başvurularınızı yaparak seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. İşte konsolosluğun adresi: Kamer Hatun, Meşrutiyet Cad. No:34, 34435 Beyoğlu/İstanbul

İngiltere Antalya Konsolosluğu

İngiltere’nin Antalya’da yer alan konsolosluğuna giderek de Kiribati ülkesi için gerekli başvuruları yerine getirebilirsiniz. Antalya’daki konsolosluk adresi şu şekildedir: Gürsu, 324. Sk. No:6 07070 Konyaaltı/Antalya

İngiltere Ankara Büyükelçiliği

İngiltere’nin Ankara’da da bir büyükelçiliği bulunmaktadır. Buradan dış ilişkileri yürütmek mümkündür. Kiribati işlemlerini de bu büyükelçilik vasıtasıyla kolayca yapabilirsiniz. İşte Ankara’daki büyükelçiliğin adresi: Çankaya, Şht. Ersan Cd. 46/A, 06680 Çankaya/ Ankara

Soru sorun

Scroll to Top