Vizesi Kongo

Kongo Hakkında Genel Bilgiler 2022

Kongo Hakkında Genel Bilgiler 2022; Dünya üzerinde Afrika kıtasının batı yakasında bulunan bir ülkedir. Kuzeyinde Kamerun, Orta Afrika, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Angola olmasıyla birlikte ana kara ile alakalı bir bağı bulunmamaktadır. Geri kalan kısımlarını ise Atlas Okyanusu ve Gabon oluşturmuştur. Kongo Cumhuriyeti’nin en büyük şehri ve başkenti Brazzaville olarak bilinmektedir. Cumhuriyet yönetimine sahip olan bu ülkenin Devlet Başkanı Denis Sassou Nguesso Başbakanı ise Clement Moumba’dır. Kara parçası açısından Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ne göre daha küçük bir ülke olan Kongo Cumhuriyetinin yüz ölçümü 342 bin kilometre karedir.

Kongo Cumhuriyeti olarak kullanılan resmi dil Fransızca olsa da bilinen bölgesel dillere de sahiptir. Bunlar ise Kongo/Kituba, Lingala olarak bilinir.1960 yılında bağımsızlığını ilan eden bir ülke olarak. 5 milyonun üzerinde nüfusa ev sahipliği yapmaktadır. Ülke geneli bilinen para birimi ise Orta Afrika CFA Frangı’dır. Ülkenin hemen hemen yarısından fazlası Hristiyanlık dinine mensup olmasına rağmen Katolik dinine mensup olanlarda vardır. Protestanlar ve Yeni Apostolik kiliseyi tercih edenlerde bulunmaktadır.

Kongo Havzası batı bölgelerinde bulunan Kongo ülkesinde Kongo ve Ubangi nehri ülkenin doğusundaki sınırları belirlemektedir. Ekvator çizgisinin ikiye böldüğü düşünülürse tropikal bir iklime sahip olduğu daha anlaşılır bir şekilde gözlemlenebilir. Sahip olduğu yağmur ormanları ve yumuşak tropikal iklimi ile tam bir cennet şeması yansıtmaktadır. İki sezon yağmurlar gözlemlenmektedir. Ocak-Mayıs arası ve Ekim-Aralık ayları arası yağmurlar yağmaktadır.

Kongo Gezilecek ve Turistik Yerler

Yıllarca Fransız sömürgesi altında var olduğu bilinen Kongo Cumhuriyeti ülkesi 1960 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Atlas Okyanusunun sınırlarını belirlemesinden sebep uzun kilometrelerce bir sahil şeridine sahip olan bu ülke çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Kongo Gezilecek Ve Turistik Yerler olarak örnek verilecek başlıca yerler mevcuttur. Örneklendirecek olursak şöyle sıralamamız mümkündür.

 • Nouabalé-Ndoki National Park: Tropikal bir yapıya sahip oluşu nedenli olarak fil, maymun, şempanze gibi hayvanların yanı sıra yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. 1993 yılında kurulmuş olan bu göz kamaştırıcı park içerisinde binin üzerinde bitki ve ağaç çeşidi bulunmaktadır.
 • Livingstone Falls: Özellikle fotoğraf meraklılarına kapılarını açan bir mekân olarak tanınmaktadır. İhtişamlı ve büyüleyici görüntüsüyle portreleri aratmayan bu mekânda sizi de kendinizden geçirecek bir atmosfer yatmakta mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisidir.
 • Basilique Sainte-Anne-du-Congo de Brazzaville: Son derece ilginç yapısı ile görenleri şok edebilecek güzellikte bir dini yapıdır. Gerek tanınmış duyulmuş görseli gerek ise iç dekorasyonu ile çoğunlukla ziyaretçi alan bir yerdir. 75 yıllık bir geçmişe sahip bu yapı görülmeye değer bir yer olduğunu sizde yaşayacaksınız.
 • Lake Tele: Epena bölgesinde var olan bir göldür. Ortalama 6 kilometre uzunluğa sahip bu tatlı su gölü 4 bin kilometre kare bir alana sahiptir. Tamamen amaç olarak o bölgede bulunan doğal ortamı korumak amaçlı kurulmuştur.
 • Lésio Louna Gorilla Rezervi: 1993 yılına dayanan bir kuruluş öyküsüne sahip bu koruma alanı Brazavil şehrine yakın bir konumda yer almaktadır. Anne Babası ölmüş gorillerin yaşamlarını devam ettirebilmesi adına oluşturulmuş bir koruma alanıdır. Eğer vahşi yaşama ilgi duyuyorsanız bu alanı mutlaka ziyaret etmelisiniz.
Vizesi Kongo
Kongo Vizesi

Kongo Mutfağı ve Yemek Kültürü

Kongo Mutfak Ve Yemek Kültürü dendiğinde çok geniş bir yelpaze sunulmasa da kendine has bir yemek çeşitleriyle karşımıza çıkmaktadır. Kongo iki farklı ülke olarak bilinse de bünyesinden ayrılmış Kongo Demokratik Cumhuriyeti ile aynı kültürleri paylaşmaktadır. Afrika ülkelerinin hemen hemen hepsinde muz çok önemli bir yiyecek olarak bilinmektedir ve tropikal yapısı kaynaklı baharat çeşitleri çok fazla kullanılmaktadır. Yapılan bu lezzetli yemeklerden biraz bahsedecek olursak şöyle sıralamamız mümkündür.

 • Kızarmış Muz: Afrika ülkelerinin Kesişmiş olduğu bir meyve olarak bilinen muz bu ülkelerde kızartılarak yenmektedir. Kızartılmış muz kesinlikle denemeniz gereken bir lezzettir.
 • Saka Saka: Manyok yaprağı, tuz, hurma yağı ve yerfıstığı ezmesi harmanı sonucu ortaya çıkan bir lezzettir. Kongo ülkesi geneli geleneksel bir yemeği olarak tanımlanabilir. Ve yine bu ülkede tadılacak lezzetler içerisinde yer almaktadır.
 • Moambe: 8 farklı malzeme ile yapılmakta olan ülkenin kendine has en önemli yemekleri arasında bulunan bu yemek Manyok yaprağı, Acı biber sosu, Muz, Pirinç, Yer fıstığı, Balık, Tavuk ve Palmiye fıstığı gibi malzemelerin harmanı sonucu oluşmakta ve servis edilmektedir.
 • Fufu: Manyok unundan elde edilen bir ekmektir. Hemen hemen her yemeğin yanında servis edilen son derece leziz bir ekmektir. Eğer Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ne gelmişseniz bu lezzeti tatmadan kesinlikle dönmemelisiniz
 • Pili Pili: Ülke lezzetlerinin yanında olmazsa olmaz olan bir acı biber sosudur. Kullanılması mümkün her yemeğin yanında kullanılır ve lezzet farklılığı yaratır.
 • Satori: Leziz bir balık yemeği tatmak istiyorsanız kesinlikle Satori’yi denemelisiniz. Tilapia balığından yapılabilmekte olan bu leziz yemek fileto olarak hazırlanarak kabak çekirdeği ve sarımsağın kızartmasından yapılmaktadır.
 • Maboke: Buğuda pişmiş balık severlerin Marantaceae isimli bu bitkinin yapraklarıyla yapılmakta olan leziz bir yemektir. Maboke balığının bu yaprak içerisinde sarılı bir şekilde buğuda pişirilmesi ile farklı bir tat ortaya çıkmaktadır. Bu ülkede tadılması gereken lezzetler arasında bulunmaktadır.
 • Fumbwa: Genel olarak Balık ve manyok yemeği yanında tüketilen Kongo yemekleri arasında en güzellerinden biri olarak bilinmektedir. Ispanak, yerfıstığı ve palmiye yağının harmanı sonucu oluşmaktadır. Mutlaka tatmanız gereken farklı bir lezzet tanımıdır.

Kongo Türkiye Konsolosluğu

Kongo Türkiye Konsolosluğu yurtdışı seyahatlerinde gerekli evraklar ve izinler olarak yardım sağlamakta olan kuruluşlaradır. Türkiye’de bulunmaması gibi çoğu ülkede bulunmaması o ülkeye gidiş izni alamayacağınız anlamına gelmemektedir. Türkiye bünyesi olarak sadece Ankara ilinde büyükelçiliği bulunmakta olan Kongo cumhuriyetine seyahat için ya Ankara’da bulunan konsolosluğa müracaat etmelisiniz ya da bulunduğunuz ilde vize işlemleri için aracılık yapan firmalardan yardım istemelisiniz.

Soru sorun

Scroll to Top