Vizesi Kongo Demokratik Cumhuriyeti

Kongo Demokratik Cumhuriyeti Hakkında Genel Bilgiler 2022

Kongo Demokratik Cumhuriyeti Hakkında Genel Bilgiler 2022; Dünya üzerinde Afrika kıtasında bulunan bir ülkedir. Bir süre Zaire olarak var olmuş Kongo Demokratik Cumhuriyeti ülkesinin geniş bir yüz ölçümüne sahip oluşu nedeniyle sınır komşuları olarak çok sayıda ülkeye komşuluk etmektedir. Kuzey yönünden Orta Afrika, Güney Sudan, Tanzanya, Zambiya, Angola, Kongo Cumhuriyeti gibi ülkeler dışında uzun bir sahil şeridini ise Atlas Okyanusu var etmektedir.

Dünya üzerinde genelleme yapılacak olursa Afrika kıtasında yüz ölçümü açısı olarak Cezayir’den sonra gelen 2. Büyük ülke nüfus olarak bakıldığı zaman ise 4. Büyük ülkedir. Kongo Demokratik Cumhuriyeti ülkesinin en büyük şehri ve Başkenti Kinşasa’dır. En etkili ve resmi dilleri Fransızca olarak bilinmekte ancak Fransızca yanı sıra kullanılmakta olan ulusal ve yöresel birtakım diller kullanmaktadırlar. Bunlar Kongoca, Lingalaca, Svahili ve Ciluba olarak bilinmektedir.

Tarih boyunca birçok kez isim değişikliği yaşamış olan bu ülkenin son ve güncel ismi Kongo Demokratik Cumhuriyeti olarak kalmıştır. Son derece göz alıcı yağmur ormanlarına sahip bir ülke olan bu ülkenin neredeyse %60’lık bir bölümü yağmur ormanlarından oluşmaktadır. Bu sebepten ülke genel olarak sıcak ve nemli bir iklime sahiptir. Yağmur ormanları sebebi ile ülkeye has bitkiler ağaçlar ve vahşi yaşam ortamları bulunmaktadır.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti ülke olarak din inanışları çoğunluk olarak Hristiyan dinine inanmakla birlikte Belçika sömürgesi olduğu dönemlerde yürütülen misyonerlikle alakalı olarak Katolik olarak dinini yaşamaktadır. Hristiyanlık dışında Protestanlık ve Kimbazgizm dinini yaşamaktadır. Sistemsel olarak dünyanın en kötü sistemlerinden birine sahip olduğu bilinmektedir.

 Kongo Demokratik Cumhuriyeti Gezilecek Ve Turistik Yerler

Ortalama 80 milyon üzerinde yaşayanı olan bir Afrika ülkesi Kongo Demokratik Cumhuriyeti 12 eyalete sahiptir. Her konuda doğal görüntü ve kaynaklarıyla zengin olan bu ülke ekonomik açıdan sıkıntılara sahip bir ülkedir. Ekonomik durumun sıkıntı olduğu dönemlerinde dahi gelenek ve göreneklerini kaybetmemiş bir ülke olarak bilinen Kongo Demokratik Cumhuriyeti Gezilecek Ve Turistik Yerler denildiğinde gezilip görülecek en doğal ve güzel yerlerden biridir. Seyahat listenize eklemenizi tavsiye ettiğimiz yerleri sıralamak gerekirse şu şekilde sıralamak yanlış olmaz.

 • Virunga Milli Parkı: Eski ismi ile Albert Ulusal Parkı olarak bilinen bu 7800 kilometre kare alana sahip Milli Park 1925 yılında milli park ilan edilmiştir. UNESCO dünya mirası içerisinde bulunan bu par birçok vahşi hayata ev sahipliği yapmaktadır. Gidilip görülecek yerlerin başında gelmektedir.
 • Kivu gölü: Ruanda ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti arasında bulunan Kivu Gölü ismini taşıyan bu göl birçok balık türüne ev sahipliği yapmaktadır. Ölçülmüş en derin yeri 450 metredir. Eşsiz güzelliği ve rahatlatıcı atmosferi ile en çok seyahat edilen yer olarak bilinmektedir.
 • Mount Nyiragongo: Günümüzde hala aktif konumda olan bir yanardağ örneğidir. 3470 metre yüksekliğinde ki bu dağ her dönem heyecan severlere ev sahipliği yapmaktadır. Yakın bir geçmişte patlama yaşandığından yıl boyu izlenmekte olan bir dağdır.
 • Kahuzi-Biega Milli Parkı: 1970 yılında kurulan bu park Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin en çok ziyaret alan parklarındandır. Birçok hayvan için yaşam alanı olmakta olan bu park ayrıca nesli tükenmekte olan Doğu Ova Gorili içinde bir yaşam sahası sunmaktadır.
Vizesi Kongo Demokratik Cumhuriyeti
Kongo Demokratik Cumhuriyeti Vizesi

Kongo Demokratik Cumhuriyeti Mutfağı ve Yemek Kültürü

Ülke genelinde uygulanan en gözde pişirme tekniği kızartma olarak bilinse de haşlama ve buğulama gibi tekniklerde çok kullanılmaktadır. Yemeklerinde yoğun olarak baharat kullanılan bir ülke olarak bilinmekte olan bu ülkede Muz çok önemli bir yere sahiptir özellikle kızarmış olarak yenmesi son derece dikkat çekmektedir. Kongo Demokratik Cumhuriyeti Mutfağı Ve Yemek Kültürü denilince en özel seçenekleri şöyle sıralamamız yanlış olmaz.

 • Moambe: 8 farklı malzeme ile yapılmakta olan ülkenin kendine has en önemli yemekleri arasında bulunan bu yemek Manyok yaprağı, Acı biber sosu, Muz, Pirinç, Yer fıstığı, Balık, Tavuk ve Palmiye fıstığı gibi malzemelerin harmanı sonucu oluşmakta ve servis edilmektedir.
 • Fufu: Manyok unundan elde edilen bir ekmektir. Hemen hemen her yemeğin yanında servis edilen son derece leziz bir ekmektir. Eğer Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ne gelmişseniz bu lezzeti tatmadan kesinlikle dönmemelisiniz
 • Pili Pili: Ülke lezzetlerinin yanında olmazsa olmaz olan bir acı biber sosudur. Kullanılması mümkün her yemeğin yanında kullanılır ve lezzet farklılığı yaratır.
 • Satori: Leziz bir balık yemeği tatmak istiyorsanız kesinlikle Satori’yi denemelisiniz. Tilapia balığından yapılabilmekte olan bu leziz yemek fileto olarak hazırlanarak kabak çekirdeği ve sarımsağın kızartmasından yapılmaktadır.
 • Maboke: Buğuda pişmiş balık severlerin Marantaceae isimli bu bitkinin yapraklarıyla yapılmakta olan leziz bir yemektir. Maboke balığının bu yaprak içerisinde sarılı bir şekilde buğuda pişirilmesi ile farklı bir tat ortaya çıkmaktadır. Bu ülkede tadılması gereken lezzetler arasında bulunmaktadır.
 • Kızarmış Muz: Afrika ülkelerinin Kesişmiş olduğu bir meyve olarak bilinen muz bu ülkelerde kızartılarak yenmektedir. Kızartılmış muz kesinlikle denemeniz gereken bir lezzettir.
 • Saka Saka: Manyok yaprağı, tuz, hurma yağı ve yerfıstığı ezmesi harmanı sonucu ortaya çıkan bir lezzettir. Kongo ülkesi geneli geleneksel bir yemeği olarak tanımlanabilir. Ve yine bu ülkede tadılacak lezzetler içerisinde yer almaktadır.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti Türkiye Konsolosluğu

Yurt dışı seyahatleriniz için gereken tüm işlemler için yetkili kurumlar olarak bilinen konsolosluklar ve büyükelçiliklerdir. Kongo Demokratik Cumhuriyeti Türkiye Konsolosluğu ismi altında hizmet veren tek kurum Ankara’da bulunmaktadır. Türkiye illeri arasında başka bir ilde bu hizmeti alma şansınız yoktur. Ya Ankara’da bulunan kurum ile iletişime geçmeniz gerekmekte ya da bulunduğunuz il içerisinde vize işlemleri ile ilgilenen firmalardan yardım alabilirsiniz. Bu şekilde yurt dışı seyahatiniz için gereken her türlü konu hakkında size yardımcı olacaklardır.

Soru sorun

Scroll to Top