Vizesi Libya

Libya Hakkında Genel Bilgiler 2022

Libya Hakkında Genel Bilgiler 2022; Libya Akdeniz kıyısında yer alan bir Kuzey Afrika ülkesidir. Afrika’ da yer alan 4. büyük ülkedir. Dünyanın önemli petrol kaynaklarına sahiptir. Ülkenin adı gerçek yerlileri olan Berberiler tarafından kullanılan Lebu kelimesinden gelmektedir. Libya olarak eski yunanca olan kaynaklarda geçmektedir. Libya farklı ülkelerin hâkimiyetinde kalmıştır. Fenikler, büyük İskender’in orduları, Kartacalılar, İtalyanlar, yunanlar, Romalılar, Araplar ve bir dönemde Osmanlılara ev sahipliği yapmıştır.

Libya’nın kendine ait bağımsız bir devlet oluşu 20 yy denk gelmektedir. Libya 1951 yılında İtalya karşından büyük mücadeleler vererek bağımsızlığını ilan etmeyi başarmıştır. Bağımsızlığın ardından ilk kralları 1. İdris olmuştur. Daha sonra 1969 yılında Kaddafi ve yandaşlarınca devlete yapılan darbe ile kral İdris yönetimi son bulmuştur.

Libya yönetiminde yaşanan bu değişim sonrasında uzun süren iç savaşlar kendini göstermiştir. 2011 yılında dünyaya damga vurmuş diktatörlerden olan Kaddafi yönetimini istemeyen bu duruma son vermek isteyen halk ülke liderlerini öldürmüştür. Ülke için yeni bir dönem başladığı düşünülse de büyük bir ilerleme gösterememiştir. Sadece Libya olan ülke adı Libya Devleti olarak değiştirilmiştir. 2014 yılında başlayan ikinci iç savaşları ise günümüzde aktif olarak devam etmektedir.

Libya’da Gezilecek Yerler

Libya’da Gezilecek Yerler; Libya’nın başkenti Trablus’tur. 3 bölgesi ve 22 ili bulunmaktadır. Büyükşehirleri; Bingazi, Fizan, Zuvara, Tobruk, Misrate, Sirt ve Saba’dır. Libya yakın zamanda bir iç savaştan çıktığı için turizm anlamında biraz gerilemiştir. Ancak ülkede hem tarihi hem de tabi güzelliklerin sayısının oldukça fazla olduğunu rahatlıkla söylemek mümkündür. Bundan dolayı da Libya gezilecek yerler konusunda alternatifi bol olan bir ülke olarak da karşımıza çıkar.

Kızıl Kaya Müzesi

1919 yılında UNESCO ile birlikte tasarlanarak hayata geçirilen müze Assaraya Al Hamara Müzesi olarak da bilinmektedir. Müze bir kaleden burada Libya’ya ait olan 5 bin yıllık eserler sergilenmektedir. Müze ikinci dünya savaşı sırasında İngiliz işgaline uğrayan kalelerden biri olmuştur. 1988 yılında ise şimdiki halini almış ile halka açık olarak hizmet vermektedir.

Leptis Magna

Leptis Magna, Trablus’a yaklaşık olarak 130 km uzaklıkta bulunmaktadır. Burası açık alan müzelerinden biridir. Alanda MÖ 1000’li yıllara kadar uzanan bir tarih bulunmaktadır. Romalılara ait olan antik kent Lebda Vadisi ile denizin buluştuğu harika bir yerde bulunmaktadır.

Gurgi Camii

Osmanlı döneminde yapılmış olan bu görkemli tarihi yapı Trablus’ta bulunmaktadır. 1795 yılında yapımına başlanan camii 1982 yılında tamamlanmıştır. Gurgi, Gürcistan’dan gelmiş olan anlamında kullanılmaktadır. Kaptan Mustafa Gurgi bu camiinin yapımında yetkili olan kişi olduğu için adı bu eserle bütünleşmiştir.

Kirene

Kirene, Shattah kentinde bulunmaktadır. Bir vadi üzerinde kurulu olan kentin tarihi MÖ 630 yılına dayanmaktadır. MÖ 74 yılında Romalıların yaşam merkezlerinden biri haline gelmiştir. Antik kent olan Kirene çok fazla tahrip olmuş ise de hala görülecek güzel kalıntılar bulunmaktadır.

Sabratha

Trablus’a 66 km uzaklıkta yer almaktadır. MÖ 500 yılında kurulmuş olan antik kent ticaret merkezi olarak kullanılmış olan bölgelerden biridir. Libya’da yaşanan büyük depremlerden etkilenen kentten geriye harabeler kalmış olsa da oldukça dikkat çeken özel bölgelerden biridir. Sabratha UNESCO dünya mirası listesinde yer almaktadır.

Murzuk Kalesi

Osmanlı döneminde inşa edilmiş olan görkemli yapılardan biri de Murzuk kalesidir. Fizan’da yer alan yapı savunma kalesi olarak kullanılmıştır. Kale duvarlarında Müslümanlara ait olan mezarlar bulunduğu bilinmektedir. Kaleye küçük bir taş yoldan ulaşılmaktadır.

Şehitler Meydanı

Trablus’un merkezinde bulunan bu meydan en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Ülke yönetimi değiştikçe bu meydana verilen isimlerde değişmiştir. En verilen adı ile Şehitler Meydanı olarak bilinmektedir. Oteller, kafeler, restoranlar bu meydanda bulunmaktadır.

Trablus Camii

Cami El Cazair meydanında bulunmaktadır. 1870 yılında yapılan eser ilk olarak Roma Katedrali olarak hizmet vermiştir. Mimarisi hayranlık uyandıran kilise 2000 yılına kadar Hristiyanların önemli ibadet noktalarından biri olmuştur. Ancak 2000’de kilise camiye dönüştürülerek halka açılmıştır.

23 Temmuz Gölü

23 Temmuz Gölü, Bingazi’de yer almaktadır. Halk arasında Bingazi gölü olarak da bilinmektedir. Dinlenmek ve şehri faklı bir yerden gözlemlemek isteyenler için en uygun mekânlardan biridir.

Tobruk Savaşı Mezarlığı

Bu mezarlıkta 2. dünya savaşında ölenlere ait olan mezarlar bulunmaktadır. 2282 asker mezarı bulunmaktadır.

Vizesi Libya
Libya Vizesi

Libya Mutfağı ve Yemek Kültürü

Bazeen

Afrika yemeklerinden biridir. Yumurta, et mantar, patates gibi farklı tatların bir arada kullanıldığı yöresel yemeklerdendir.

Libya Salatası

Domates ve salatalık ile yapılan bu salata içindeki baharatlar ile farklılığını yansıtmaktadır.

Deniz Ürünleri

En taze deniz ürünlerini ızgara olarak bulabilirsiniz.

Ruuz

Yöresel pilavlardan birdir. Sebze ve etler ile birlikte tüketilmektedir.

Couscous

Afrika kökenli yemeklerden biridir. İrmik ile yapılan bir pilavı bulunur ve kuzu eti ile birlikte tüketilir.

Tajine

Afrika kökenli özel güveç türlerindendir. Kuru meyveler ve et ile toprak kaplarda pişirilir.

Kifta Lil Atfaal

Kuzu etinden yapılan yahni türü bir yemektir. İçinde bol tarçın bulunur.

Makarna

Farklı sunumları ile Libya’da çok fazla makarna çeşidi bulunmaktadır.

Sambousek

Kızartılarak yapılan ve içi ıspanak vs gibi ürünler ile doldurulan bir börektir.

Şakşuka

Melemen tarzında bir yemektir. Hatta soğanlı melemen demek hiç yanlış olmaz.

Magrood

İçi dolgulu ve şerbetli tatlılardan biridir. Çay ile tüketilmektedir.

Libya’da ve Türkiye’deki Libya Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri ve Adresleri

Misurata Başkonsolosluğu

Misurata Başkonsolosluğu adresi, Al Edaa Caddesi, CIT Üniversitesi önü, Al Birra Bölgesi, Misurata/ Libya

Bingazi Başkonsolosluğu

Bingazi Başkonsolosluğu adresi, Muruj Street Villa Numara 1, Fewrat Sharki P.O. BOX 1453 Bingazi/ Libya

İstanbul Konsolosluğu

İstanbul Konsolosluğu adresi, İnönü Caddesi Miralay Şefik Bey sokak numara 3 Gümüşsuyu/ İstanbul

Soru sorun

Scroll to Top