Skip to content

Litvanya Hakkında Genel Bilgiler 2022

Litvanya Hakkında Genel Bilgiler 2022; Coğrafya olarak Kuzey Avrupa sınırları içerisinde yer alan Litvanya; bu bölgedeki 3 Baltık Devletinden birisi olarak karşımıza çıkar. Baltık Denizi hattı boyunca şehirleşmenin görüldüğü Litvanya, resmi olarak Litvanya Cumhuriyeti olarak adlandırılmaktadır. Batısında Rusya bulunan Litvanya’nın kuzeyinde ise Letonya vardır.

Güneydoğu sınırında ise Polonya ile Beyaz Rusya bulunmaktadır. Ayrıca deniz aşırı olarak da Litvanya İsveç’le komşu olan bir ülkedir. Nüfusu ortalama olarak 3 buçuk milyon kadar olan Litvanya; farklı mimari yapısıyla da dikkatleri üzerine çeker. En büyük kenti Vilnius olan Litvanya’nın başkenti de yine aynı şehirdir.

14. yüzyıl itibariyle Avrupa kıtasının en geniş sınırlarına sahip olan devletlerin arasında yer alan litvanya, derin bir tarihi geçmişe sahip olan bir ülkedir. 14. Yüzyılda Ukrayna, Beyaz Rusya başta olmak üzere Polonya’yı da egemenliği altına alan Litvanya; Rusya’nın bir bölümünü de hakimiyetine almıştır.

Tarihte Litvanya Büyük Dükalığı olarak ön plana çıkan Litvanya; 1569 yılında farklı bir siyasi isim olarak ön plana çıkmıştır. 1795 yılına kadar bağımsızlığını koruyan Litvanya bu tarihten sonra ise Rus İmparatorluğunun egemenliğine geçmiştir. Bu tarihten sonra uzunca süre Rusya egemenliğinde kalan Litvanya, tam bir Baltık Devleti özelliğine de sahiptir.

16 Şubat 1918 yılı itibariyle bağımsızlık konusunda önemli bir adım atan Litvanya bu tarihte bağımsızlık bildirmesini yayınlamıştır. 1940 yılında ise hem Sovyet hem de Nazi Almanya’sının etkisi altına giren Litvanya; 1990 yılına kadar Sovyetler Birliğinin içerisinde yer aldı.

11 Mart 1990 yılında Sovyet Rusya’dan ayrıldığını ilan eden Litvanya; daha sonraki süreçte ise Avrupa Birliğine üye olmak için başvuruda bulundu. 2007 yılına gelindiğinde ise AB üyesi olmayı başaran Litvanya, bu tarihten sonra etkili bir gelişim göstermeyi de başarmıştır.

Litvanya Gezilecek Yerler

Litvanya Gezilecek Yerler; Günümüzde dahi Sovyetler Birliğinin izlerini hala yaşayan Litvanya, ayrıca ikinci Dünya Savaşının da izlerini yansıtmaktadır. Bu özelliğiyle oldukça dikkat çekici bir ülke olarak karşımıza çıkan Litvanya; pek çok açıdan merak edilen bir ülke konumunda yer almaktadır. Gezilecek yerler konusunda da iddialı olan Litvanya hem doğal güzellikleri hem tarihi eserleri hem de sosyal etkinlikleriyle ziyaretçilerin merak ettiği bir ülkedir.

Günümüz itibariyle tam bir Kuzey Avrupa ülkesi konumunda yer alan Litvanya, son zamanlarda azımsanmayacak bir ziyaretçi çekmeyi de başarmaktadır. Özellikle başkent Vinius gezilecek yerler konusunda iddialı bir konumda yer alırken; Palanga, Trakai ile Klaipeda şehirleriyle de ziyaretçilerinin ilgisini çeken bir ülkedir. Bundan dolayı da Litvanya’nın son zamanlarda turizm ülkesi olmak yolunda önemli adımları attığını da söylemek mümkündür.

Old Town (Eski Şehir)

Başkent Vilnius şehrinde bulunan Old Town (Eski Şehir); ziyaretçilerini büyüleyen bir özelliğe de sahiptir. Ülkedeki en hareketli noktalara ev sahipliği yapan Old Town (Eski Şehir); aynı zamanda renkli sahnelerin de yaşandığı bir bölgedir. Hediyelik eşyaların yanı sıra tarihi bir atmosferin de mevcut olduğu Eski Şehir’de sokaklardaki performans sanatçıları da ziyaretçileri büyülemektedir.

Kaunas

Klasik bir Litvanya kenti olan Kaunas; renkli gece hayatıyla da ilgi çekici bir şehirdir. Ayrıca eğlenceli mekanlarıyla da ön plana çıkan bu şehir, ziyaretçileri kendisine çeken bir yerleşim yeri olarak karşımıza çıkar. Kendine özgü bir mimariye de sahip olan Kaunas; tarih kokan sokaklarıyla da ilgi çekici bir şehirdir. Ayrıca kente özgü festivallerin turizm anlamında etkili birer faaliyet olduğunu da söylemek mümkün olmaktadır.

Litvanya Sanat Müzesi

1933 yılı itibariyle kurulmuş eski bir müze olan Litvanya Sanat Müzesi; ülkenin simge yerlerinden birisidir. Tam anlamıyla sanat koleksiyonu merkezi olarak tanımlanan Litvanya Sanat Müzesi; aynı zamanda şehir müzesi olarak da hizmet sunmaktadır. Kendine özgü bir mimariye sahip olan sanat müzesinde çok sayıda senet eserini görmeniz de mümkün olmaktadır.

 Uzupis Cumhuriyeti (Uzupio Res Publika)

Litvanya’nın sınırları içerisinde yer alan küçük ve şirin bir kasama olan Uzupis Cumhuriyeti (Uzupio Res Publika), 12 kişilik bir orduya bile sahiptir. Hatta kendine ait marşı, bayrağı ve başkanı bile bulunan bu minik ülke, dünyadaki ilginç yerler arasında bulunur. Burada yaşayanların büyük bir bölümünün sanatçı olduğu bilinirken; Uzupis Cumhuriyeti (Uzupio Res Publika) bölgesinin dünyada görülmesi gereken ilginç yerler arasında bulunduğunu ifade etmek de mümkün olur.

Vizesi Litvanya
Litvanya Vizesi

Litvanya Mutfağı ve Yemek Kültürü

Kenine özgü yemekleriyle ön plana çıkan Litvanya; kök sebze ağırlıklı yemekleriyle tanınmaktadır. Yine et ve süt ürünlerine de Litvanya kültüründe rastlamak mümkün olmaktadır. Ayrıca geleneksel lezzetler bakımından da Litvanya iddialı ülkeler arasında yer almaktadır.

Cepelinai (Zeppelins)

Elbette ki Litvanya’nın milli yemeği olarak karşımıza çıkan Cepelinai (Zeppelins); uzunca süreden beri ülke mutfağında bulunmaktadır. Büyük köftelerden oluşan bir yemek olan Cepelinai (Zeppelins); içeriğinde domuz pastırması, ekşi krema ile pişmiş patatese de yer vermektedir. Bol soslu bir şekilde servis edilen bu yemeğin, Litvanyalalılar için özel bir anlamı vardır.

Pancar Çorbası (Burokėlių Sriuba)

Pancar başta olmak üzere soğan, kereviz ve havuçla yapılan bir çorba olan Pancar Çorbası (Burokėlių Sriuba); içinizi ısıtacak olan özel bir lezzettir. Et suyuyla karıştırılan bu yemek dereotu, biber ve tuzla servis edilmektedir.

Grybukai (Mantarlı Kurabiyeler)

Her ne kadar ismi mantarlı kurabiyeler olsa da bu kurabiyelerin yapılması için mantar kullanılmaz. Mantar şeklindeki özel bir çerez olan Grybukai (Mantarlı Kurabiyeler) oldukça lezzetli olan bir yöresel tat olarak karımıza çıkar.

Litvanya Ve Türkiye’deki Litvanya Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

Litvanya Büyükelçiliği: Kazım Özalp, Mahallesi, Mahatma Gandhi Cd. No:38, 06700 Çankaya/Ankara

Litvanya İstanbul Fahri Konsolosluğu: Litvanya Cumhuriyeti İstanbul Bölgesi Fahri Konsolosluğu    Beşiktaş/İSTANBUL

Türkiye Vilnius Büyükelçiliği: Didzioji g.37, LT-01128 Vilnius

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu