Vizesi Malta

Malta Hakkında Genel Bilgiler 2022

Malta Hakkında Genel Bilgiler 2022; Dünya üzerindeki konumu dolayısıyla Güney Avrupa’da bulunan bir ülkedir. Takım adaları olarak adlandırılan Malta takım adaları 5 adet adadan oluşmaktadır. Bu adalardan 3 ü diğer 2 adaya göre daha büyük adalar Malta, Comino ve Gozo’dur. Takımadaları olarak geçen en büyük ada Malta’dır. 237 kilometre kare bir alan üzerinde yer almaktadır. Çok eski bir yerleşim yeri bulguları olan Malta Yeni Taş Devrine dayanan bir geçmişe sahiptir.

Günümüz tarihine gelecek olursak bağımsızlığını 1964 yılında kazanmış bir ülke olarak bağımsızlığını ilan ettiği gün itibari ile Milliyetçi Parti yönetimine dahil olmuştur. Başkenti Valletta olan Malta ülkesinin en büyük şehri ise Birkirkara olarak bilinmektedir. 400binin üzerinde bir nüfusa ev sahipliği yapmakta olan Malta ülkesi vatandaşları resmi dil olarak Maltaca ve İngilizce kullanmaktadır. Cumhuriyet sistemi ile yönetilmekte olan bu ülkenin Cumhurbaşkanı George Vella Başbakanı ise Robert Abela’dır.

Ekonomik açıdan son derece iyi konumda olan ülkenin genel gelir kaynağı turizm üzerinden sağlanmaktadır. Turizm dışında sağlanan gelir ise küçük ihracatlar olarak bilinmektedir. Ülke para birimi olarak Euro para birimini kullanmakta olan bir ülkedir. Eğitim olarak tercih edilmekte olan Malta ülkesi olarak dil okullarından çok fazla destek almaktadır.

35’in üzerinde yabacı dil okuluna sahip bir ülke olarak yıllık 90 binin üzerinde öğrenciyi bünyesinde bulundurarak ülke gelirine destek sağlamaktadır. Nüfus yoğunluğunun az olmasından sebep ülke ekonomik olarak son derece rahat bir sisteme sahip olmakla birlikte vatandaşlarına her türlü imkânı sağlamaktadır.

Malta Gezilecek ve Turistik Yerler

Dünyada en çok tercih edilmekte olan tatil ülkelerinden biri olan Malta güzellikleriyle ziyaretçilerini büyüleyen bir ülke olarak tanınmaktadır. Gerek adaları ile gerekse ülke kendi başına salmış olduğu ün ile çok fazla tercih edilen bir tatil ülkesidir. Peki Malta Gezilecek Ve Turistik Yerler sorusuna cevap olarak şöyle sıralama yapmamız yanlış olmaz.

 • Tarxien Tapınakları: Çok eski bir tarihe sahip olan bu tapınaklar yüz yıllarca doğallığını korumuş ve çok ilkel aletler ile yapılmış yapılardır. Tarihinin Milattan Önceye dayandığı öğrenilmiş bu tapınaklar Dünya mirasları arasında yer almaktadır. Mutlaka ziyaret etmeni gereken yerlerin en başında gelmektedir.
 • Hypogeum: Dünyaca ünlü çok eski tarihlere dayalı yeraltı yapılarıdır. İçerisine girmek çok zor bir eylem olduğundan az sayıda kişi ile giriş sağlanmakta olup önceden rezervasyon ile ziyaretçi kabul etmektedir. Durum böyle olunca eğer Malta’ya seyahat etmek istiyorsanız önceden Hypogeum için rezervasyon yaptırmalı ve o yapıtları da mutlaka görmelisiniz.
 • Blue Grotto: Ülkenin güneyinde yer almakta olan bu bölge doğanın bize sunduğu harikalardan birisidir. Birtakım falezlerden oluşmuş bu manzara görüp görebileceğimiz en güzel manzara olarak adlandırılabilir.
 • Marsaxlokk: Rengarenk balıkçı tekneleri ile nam salmış olan bir balıkçı kasabası olarak bilinir. Tekneler ile daha yakın olmak onların yapılarını ve renklerini incelemek için ya da limanın sahip olmuş olduğu o eşsiz güzellikteki kareyi yakalamak için gidip görmeniz gereken yerlerdendir.
 • Vittoriosa Isla Bormla: Ülkenin başkentinden bile eski bir tarihe dayalı geçmişleri ile Valletta’nın karşısında yer almaktadırlar. Türkiye’yi de tarihinde bulunduran bu üç şehir ile ilgili tüm bilgiyi orada bulunan müzelerden öğrenebilme fırsatınız bulunmaktadır.
 • Aziz John Katedrali: İnşaat tarihi 1577 yılına dayanan bu yapıt St. Jean şövalyelerinin isteği ile yapılmıştır. Son derece göz kamaştırıcı resimler ile süs yapılmış tavanı ve altın işlemesi ile süslenmiş duvarları ile ziyaret edilmeyi hak eden görkemli bir yapıttır.
 • Büyük Üstadlar Sarayı: Şövalyeler döneminden kalmış olan bir saray olan bu yapı tarikatın başında olan en büyük üstadın evi görevini üstlenmiş bir yerdir. Günümüzde belirli bir ücret karşılığı girip gezebileceğiniz bir müze hali almıştır.
 • Valletta: Malta’nın başkenti olan bu şehir namını önemli bir komutan olarak bilinen Jean Parisot La Valette sayesinde kazanmıştır. Eski yapısı ile inşa edildiği tarihleri yaşatan bu yeri mutlaka ziyaret etmelisiniz.
 • Mdina: Malta’nın eski başkentlerinden olduğu bilinmektedir. Dünya mirasları arasında yer almakta olan bu şehir orta çağ döneminden günümüze değişime uğramadan ulaşmış şehirlerdendir.
Vizesi Malta
Malta Vizesi

Malta Mutfağı ve Yemek Kültürü

Dünya genelince tatil ve seyahat için çok tercih edilmekte olan bir ülke olan Malta ülkesi ziyaretçilerine ziyafet çekmeyi ihmal etmeyen bir mutfak kültürüne sahiptir son derece geniş bir lezzet yelpazesine sahip olan ülke Malta Mutfağı Ve Yemek Kültürü denildiğinde en çok tercih edilen ve son derece lezzetli olan yemekleri olarak şöyle sıralamak mümkündür.

 • Soppatal-arma: Bir diğer ismiyle dul kadın çorbası olarak isimlendirilen bir çorba türüdür. Ülkenin popüler yemekleri arasında gelmektedir. Protein ve sebzeler ile yapılan bu sıcak çorba zamanın fakir dulları tarafından yapılmakta olan bir çorbaydı son derece lezzetli bu çorbayı denemelisiniz.
 • Tortatal-Lampuki: Malta ile Gozo arasında bulunan bir balık türünden yapılan bir çeşit yiyecektir. Belirli zamanlar arasında bulunmasına rağmen yılın her ayında satıcılarını bulmanız mümkün olan adı gibi taze bu yiyeceği tatmanız gerekmektedir.
 • Timpana: Genellikle Pazar günlerinin vazgeçilmezi olarak bilinen bir yemektir. Uğraş gerektiren bir yemek olup son derece lezzetli bir hal almaktadır. Eğer yolunuz Malta’ya düşerse makarnanın bu halini mutlaka denemelisiniz.
 • Pastizzi: Malta ve diğer adalarda kesin olarak karşılaşacağınız bir yiyecektir. Her köşede denk gelebileceğiniz yöresel bir yiyecek olarak bilinmektedir.
 • Fenkata: Güveçte pişirilmiş bir tavşan eti yemeğidir. Ada genelinde tavşanlar az bulunduğundan sığır eti olarak nitelendirilirmiş. Günümüzde ise ülke adına ulusal yemek olarak bilinmektedir. Bu harika lezzeti denemeden Malta’dan dönmemelisiniz.
 • Hobzbiz-zejt: Ülke genelinde Öğle arası yemekleri için yapılan ekmeğin sokak kültürünce satılmasına olanak olarak bilinen bir ekmek türüdür. Sızma zeytin yağı ile domates salçası gibi malzemeler ile harmanlanarak yapılan bir lezzettir.

Malta Türkiye Konsoloslukları

Malta’ya seyahat etmek için gerekli her türlü vize, evrak ve izin konusunda yetkili kurum Malta Türkiye Konsoloslukları Türkiye’de sadece İstanbul ilinde bulunmaktadır. Vize randevu başvurusu için ya birebir bu kurum ile iletişime geçmeli ya da vize başvuru takibi yapmakta olan firmalar ile işlemlerinizi yürütmelisiniz.

Soru sorun

Scroll to Top