Vizesi Mozambik

Mozambik Hakkında Genel Bilgiler 2022

Mozambik Hakkında Genel Bilgiler 2022; Madagaskar adasının batısında, Afrika kıtasının da güneydoğusunda yer alan Mozambik ülkesi, Tanzanya, Malavi, Zambiya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Esvatini, Zimbabve ülkeleriyle komşudur. Mozambik’in başkenti ise Maputo ismindeki şehridir.  Mozambik büyüklüklerine göre ülkeler arasında 799,380 kilometrekarelik yüzölçümüyle 36. Sırada yer almaktadır.

Ülkenin çok küçük bir kısmında su bulunmaktadır. Bu yüzden ülke geneli kurak, çayırlık ve meralık alanlardan oluşur. Hakim olan iklim savan iklimidir. En büyük nehri Zambezi Nehri olarak bilinir. En yüksek yeri ise 2.436 metre ile Binga Dağı’dır. Mozambik ismi ise buraya ilk gelen Musa bin Bik’ten gelmektedir.

Coğrafi keşifler sırasında Vasco da Gama da Musa bin Bik ile görüşmeler yapmıştır. Sonraları Afrika kıtasındaki bu bölüm Mozambik ismiyle anılmış ve günümüze kadar da gelmiştir. Avrupalılar buraya gelmeden önceleri Araplar burada bulunmaktaydı. Araplar burada altın satımı gerçekleştirmekteydi.

Altınlar Arap yarımadası ve Hindistan bölgelerinden getiriliyordu. Aynı zamanda burada köle ticaretleri de yapılmaktaydı. Buraya ilk ayak basan Avrupalı ülke ise Portekiz olmuştur. Portekizliler burada altın bulma amacıyla mücadeleler verdiler ve burayı sömürdüler. Portekizlilerin burayı hakimiyet altına almasıyla birlikte halk zorla çalıştırılmış ve köle olarak satılmıştır.

Ülke uzun yıllar sömürü devleti olarak kalsa da nihayet 1974 yılında özgürlüğünü Portekiz’den almıştır. Mozambik ülkesinin nüfusu ise 25 milyon civarındadır. Bunun büyük kısmını da genç nüfus oluşturmaktadır. Ülkede çok fazla etnik grup yer almaktadır ve bunlardan en büyük bölümü Makua etnik grubu oluşturmaktadır.

Mozambik’in Gezilecek Turistik Yerleri

Mozambik ülkesinde Afrika’nın pek çok canlısı ve doğal yaşam ortamı yer alır. Tam bir Afrika havası alacağınız bu ülkede birçok gezilecek yer bulunmaktadır. Gelin birlikte bu yerlere bir göz atalım.

Bazaruto Takımadaları

Mozambik ülkesinin en büyük adası Bazaruto olarak adalandırılır ve bu takımadalar arasındadır. Burada birçok mercan bahçeleri ve renkli sahil tepeleri yer alır. Burada birçok farklı otel ve konaklama yeri de bulunmaktadır. Mozambik’e gidildiğinde mutlaka bu adaları gezmeniz gerekir.Bunun yanında baobab ağaçları ve savan otları da bölgede görülmesi gereken bitki türlerindendir.

Maputo

Mozambik’e gidilmişken başkenti görmeden gelmek olmaz. Başkent olması sebebiyle diğer bölgelerine göre gelişmiş olan Maputo, eğlence merkezlerinden biridir. Burada halk ile sosyalleşebilir, ülkeyi daha yakından da tanıyabilirsiniz.

Malavi Gölü

Afrika’da önemli göllerden biri olan Malavi Gölü, yüzmek için eşsiz bir doğal ortam sunmaktadır. Bu gölün eski ismi ise Nyassa Gölü’dür. Bu göl 29.605 kilometre karelik yüzölçümüne sahiptir ve bu yüzölçümüyle de dünyanın dokuzuncu büyük gölü olarak bilinmektedir.

Quirimbas Adaları

Mozambik’te eşsiz manzaralara tanık olacağınız ortamlardan biri de bu adalardır. Bu adalar UNESCO tarafından korunmaktadır. Burası 1975 yılına kadar Portekizlilere ait kalmıştır. Turistler sıklıkla burayı ziyaret ederek, dalışlar yapmaktadır.

Azura Benguerra Adası

Helikopter yolculuğu ile gidilebilen Azura Benguerra Island, turistlerin çok fazla ilgisini çekmektedir. Burada her türlü su sporu yaparak denizin derinliklerine eğlenceli yolculuklar yapabilirsiniz. Helikopterle gelerek de ikinci bir eğlenceli deneyimi yaşayabilirsiniz.

Gorongosa National Park

Afrika’da meşhur olan safari turlarından elbette ki burada da mevcuttur. Bu yüzden safari turuna katılarak ortamdaki değişik türde hayvanları gözlemleyebilirsiniz. Burada 500’den fazla kuş türü yer alıyor ve aslan, fil gibi hayvanlar da bulunuyor.

Vizesi Mozambik
Mozambik Vizesi

Mozambik’in Mutfağı Ve Yemek Kültürü

Mozambik’in Mutfağı Ve Yemek Kültürü; Mozambik mutfağına genel olarak göz attığımızda temelde balık ve türlerini, tropikal meyveleri görmekteyiz. Gelin birlikte yemeklere bir göz atalım.

Galinha Asada

Izgarada pişmiş tavuk manasına gelen bu tür, oldukça lezzetlidir ve Türk damak zevkine de uygundur. Bizde de mangalın çok yaygın olduğu düşünülürse, Mozambik’te yemek bulmada çok zorlanmasak gerek. Burada çeşitli soslar konarak tavuk pişirilir ve patates kızartması ile de sunulur.

Rissois De Camarao

Portekizlilerden miras kalan bu lezzet, karidesten oluşan bir lezzettir. Karides çeşitli baharatlar ve soslar eşliğinde sunulur.  Hem sıcak hem de soğuk bir şekilde tüketilebilmektedir. Karides severler için harika bir lezzet olacaktır.

Matapa

Matapa, yine deniz ürünlerinden karides ve yengeç ile yapılan harika bir lezzettir. Bu lezzet Mozambik’in geleneksel türlerindendir ve farklı lezzet arayanlar için idealdir. Yanında pirinç pilav ile sunulmaktadır. İçerisinde sarımsak ve Hindistan cevizi de yer almaktadır. Yapımı basit, tadı lezzetlidir.

Izgara Karides

Mozambik kıyılarında hemen her restoranda görebileceğiniz ızgara karides, oldukça lezzetli bir türdür. Patates ve sarımsak ile pişirilir. Değişik sos ve baharatlar da karidese eşlik eder. Izgara beklentisi içerisinde olanlar bu ülkede çok fazla zorluk çekmeyecektir.

Paozinho

Paozinho, aslında bir ekmektir. Bu ekmek Portekizli ekmeği olarak bilinmektedir. Ekmekler rulo halinde pişirilir ve hemen her market ve restoranda yer almaktadır. Türklerdeki ekmek neyse burada Paozinho da odur. Yani ekmek arayışında olanlar burada pek de yabancılık çekmeyecektir.

Bolo Polana

Bolo Polana, bir tatlı türüdür ve Mozambik’te sıklıkla tüketilmektedir. İçerisinde patates püresi, kaju ve ceviz bulunmaktadır. Oldukça mükemmel bir tadı vardır. Mozambik’te tatlı yemek isteyenler tercih edebilir.

Mozambik Ve Türkiye’deki Mozambik Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

Mozambik’te Yer Alan Türk Konsolosluğu

Mozambik ülkesinde Türk Konsolosluğu bulunmaktadır. Bunun için adrese ihtiyacınız olursa şu şekilde ifade edilmektedir. Av. Marginal 3901 maputo, Mozambik.

Türkiye’de Yer Alan Mozambik Konsolosluğu

Türkiye’de Mozambik ülkesine ait bir fahri konsolosluk bulunmaktadır. Buradan Mozambik’e seyahat etmek isteyen tüm vatandaşlar işlemlerini kolayca gerçekleştirebilmektedir. Ankara’da yer alan fahri konsolosluğun adresi şu şekildedir: Cinnah Cad., Kırkpınar Sok., No:9 Çankaya/Ankara. Buraya gitmeden vize merkezimiz aracılığıyla da hızlı bir şekilde vize işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Soru sorun

Scroll to Top