Vizesi Myanmar

Myanmar Hakkında Genel Bilgiler 2022

Myanmar Hakkında Genel Bilgiler 2022; Myanmar ülkesini çoğu defa Burma, Birmanya isimleriyle de görmüşüzdür. Bunun dışında ülkenin resmi adı da Myanmar Birliği Cumhuriyeti olarak bilinmektedir. Myanmar Güneydoğu Asya bölgesinde yer almaktadır. ve burada Bangladeş, Çin, Hindistan, Laos ve Tayland ülkeleriyle sınır komşusudur.

Bunun yanında Andaman Denizi ve Bengal Körfezi’ne kıyısı bulunmaktadır. Burma ismi ülkede yaşayan Birmanlardan gelmektedir. Bu ülkede geçmişte yaşanan sömürü faaliyetlerini silmek adına Burma ismi değiştirilerek Myanmar yapılmıştır. Batılı devletler bu ismi ilk başta tanımazken sonraları tanımaya başlamıştır.

Yüzölçümü olarak da 678.500 kilometre karedir. Ülkenin en yüksek zirvesi Hkakabo Razi adındaki dağdır.  Bu dağ, Kaçin eyaletinde yer alır ve yüksekliği 5881 metredir. Myanmar toplamda 14 eyaletten oluşmaktadır. Bu eyaletlerde de birçok etnik grup yer almaktadır.

Ülkede doğal kaynak olarak antimon, çinko, bakır, tungsten, kömür, kurşun, petrol, mermer, kireç taşı, doğal gaz gibi pek çok kaynak bulunmaktadır. Ülkenin büyük bir çoğunluğu Budizm dinini benimsemiştir ancak önemli sayılacak bir oranı da Müslümanlar oluşturmuştur. Müslüman nüfusun büyük kısmı Arakan bölümünde yaşamaktadır. Ülkede toplam nüfus ise 54 milyon civarındadır.

Bunun yanında nüfus artış hızı yüksek ve genç oran da fazladır. Myanmar ülkesinin en büyük şehri Yangoon olmasına rağmen, başkenti Naypyidaw adındaki şehirdir. Ülke 2020 yılına gelindiğinde cumhuriyeti benimseyebilmiştir. Geçmiş dönemlerde özellikle İngilizlerin ciddi oranda sömürüsüne maruz kalmış bir ülkedir. Ülke para birimi de Kyat olarak ifade edilmektedir.

Myanmar’ın Gezilecek Turistik Yerleri

Myanmar’ın Gezilecek Turistik Yerleri; Myanmar, Güneydoğu Asya bölgesinde yer alan ve çok sayıda turistin konuk olduğu bir ülkedir. Turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği en güzel yerler sizin için aşağıda listelenmiştir. Gelin birlikte bu ülkeyi daha yakından tanıyalım.

Yangoon

Myanmar’ın en büyük şehri olarak bilinen Yangoon’u ziyaret etmezseniz ziyareti yarım bırakmış olursunuz. Burada 7 milyondan daha fazla bir nüfus yaşamaktadır. Özellikle gezilecek yerleri arasında Shwedagon Pagoda, Kyaikhtiyo Pagoda yer almaktadır. Bunun yanında Yüzen Tapınak’ta görülmeye değer bir yer olacaktır. Yangoon’un diğer özelliği ise turizm ve ticaretin burada gelişmiş olmasıdır. Burayı seyahat etmeniz ülke hakkında iyi bir izlenim bırakacaktır.

Mandalay

Myanmar ülkesinin ikinci büyük ve önemli şehri de Mandalay’dır. Mandalay’da yer alan Mandalay tepesi turistlerin en beğendiği yerlerdendir. Bu tepeye çıkarak soluksuz bir manzaraya bakabilme şansına kavuşabilirsiniz. Aynı zamanda burada Shwenandaw Manastırı ve Mahamuni Budist Tapınağı’nı da ziyaret edebilirsiniz.

Naypyidaw

Myanmar ülkesinin başkenti olarak bilinen bu şehri mutlaka ziyaret etmelisiniz. Ülke başkenti olması 2005 yılında gerçekleşse de oldukça güzel bir şehirdir. Ülkede bilinen en büyük 3. Şehir olmasıyla da önem taşır. Şehirde tarihi ve doğal birçok güzellik bulunmaktadır. Özellikle burada, Değerli Taşlar Müzesi, Ngalaik Lake Bahçeleri, Milli Bitkiler Parkı, Naypyidaw Safari gibi yerleri görebilirsiniz.  Bunlar şehrin en popüler merkezleridir. Oldukça eğlenceli bir bölge olduğunu söylemek mümkündür.

Sagaing Tepeleri

Mandalay şehrine yakın olan Sagaing Tepeleri, şehri yüksekten izlemek ve manzara eşliğinde yürümek isteyenler için harika bir yer olacaktır. Burada birçok farklı fotoğraflar da çekilebilirsiniz. Kaunghmudaw Pagoda ve U Min Thonze Pagoda burada ziyaret edilebilecek önemli yerlerdendir.

Mingun

Mandalya şehrinin batı bölümünde yer alan Mingun, mimari tarzıyla ilgileri üzerine çekmektedir. Bot gezileri de buradaki mimariyi görüntülemek için çok popülerdir. Mutlaka bu bot gezilerine katılın ve şehri bir de bu gözden görün. Yalnız bunun için erken kalkmayı unutmayın. Çünkü  günde bir bot gezisi mümkün olmaktadır.

Loikaw

Burada uzun boylu Karen kadınları oldukça önemlidir. Birçok kişi bu farklı kadınları görmek için buraya gelmektedir. Farklı bir tecrübe yaşatması açısından mutlaka denenmelidir. Sizler de takılara ve buradaki yaşayanlara hayran kalacaksınız.

Vizesi Myanmar
Myanmar Vizesi

Myanmar’ın Mutfağı Ve Yemek Kültürü

Myanmar mutfak kültüründe çeşitli yemekler bulunsa da ortak yön tuzlu olmalarıdır. Güneydoğu Asya mutfağından da oldukça etkilenmiştir.  Ayrıca ülkede geleneksel yemekleri sokaklarda bularak tadabilirsiniz.

Çay Yaprağı Salatası

Myanmar yemekleri arasında oldukça popüler olan bu lezzet, çay yapraklarından elde edilmektedir.  Yemeklerin yanında servis edilebildiği gibi tek başına da tercih edilebilmektedir. Çay yaprağı dışında domates, fasulye, bezelye, fındık gibi besinler de bu lezzette bulunmaktadır.

Shan Style Rice

Asya ülkelerinde genişçe yetişme sahası bulan pirinç, burada da sofralara girmiştir. Burada pişirilen pilava zerdeçal ilave edilir. Ayrıca pilav top haline getirilir. Pırasa ve sarımsak da eklenen bu pilav karışımı mutlaka denemeniz gereken bir lezzettir.

Burmese Curry

Geleneksel bir lezzet olan Burmese Curry, domuz eti, karides, sığır eti, balık gibi türlerden herhangi biriyle birlikte yapılabilmektedir. Bu yemeğe sebzeler de eşlik ederek servis edilir. Geleneksel bir lokantada bu lezzeti hemen bulabilir ve deneyebilirsiniz. Ülkede oldukça yaygın olan bir lezzettir.

Nan Gyi Thonk

Bizdeki makarnaya çok benzeyen bu tür tavuk suyu veya et suyuyla yapılır. Pirinç eriştesi denen bir lezzetle birlikte servis edilir. Türk damak zevkine uygundur.

Myanmar Ve Türkiye’deki Myanmar Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

Myanmar Ülkesinde Türk Konsolosluğu

Myanmar ülkesinde Türk Konsolosluğu arayanlar için adres şu şekildedir: No:19 (AB), Kan Yeik Thar Street, Mayangone Township, Yangon/Myanmar. Bu adresten konsoloslukla ilgili tüm işlemlerinizi halledebilirsiniz.

Türkyie’de Myanmar Konsolosluğu

Myanmar dış ilişkilerini yürüten fahri konsolosluk Ankara ilimizde yer almaktadır. Bu ilimiz dışında herhangi bir konsolosluğu veya büyükelçiliği bulunmamaktadır. Diğer illerdeki vatandaşlar vize merkezleri aracılığıyla vize başvurusu ve diğer işlemlerini kolayca halledebilirler. Konsolosluk adresini merak edenler için işte adres: Ehlibeyt Mah., 1271 Sok., Sabri Mermutlu İş Hanı, No: 33/2 Balgat/ Ankara.

Soru sorun

Scroll to Top