Vizesi Nijer

Nijer Hakkında Genel Bilgiler 2022

Nijer Hakkında Genel Bilgiler 2022; Nijer dünya üzerinde konumu ile Afrika kıtası üzerinde Batıda yer almakta olan bir ülkedir. Bir kara ülkesi olarak tanınan bu ülkenin deniz kıyısı bulunmamaktadır. Konumundan sebep kuzeyinde Cezayir ve Libya doğusunda ise Çad, güneyde Nijerya, Benin Batı kanadında ise Burnika, Faso ve Mali ülkelerine komşuluk etmektedir.

Geçmiş zamanda Fransızların sömürgesi olan ülke 1960 yılı itibariyle bağımsızlığını ilan etmiştir. İsmini kıta üzerinde yer almakta olan büyük bir nehirden almakta olan ülke parlamenter cumhuriyet sistemi ile yönetilmektedir. Nijer ülkesinin yarısından fazlası çöldür. Çok sayıda toplumların hayat sürdüğü bu ülkede resmi dil olarak Fransızca kullanılsa da başlıca kullanılmakta olan diller mevcuttur.

Hausa Djerma, Kanurice, Tıbuca, Fulanıca, Tameşekçe, Arapça ve Gurmançe gibi diler konuşulmaktadır. Ülke genelinde en büyük şehir olarak ta bilinmekte olan Niamey aynı zamanda ülkenin başkenti olarak ta ülke hizmetinde bulunmaktadır. 22 milyon üzeri bir nüfusa sahip olan Nijer ülkesi yüz ölçümü olarak 1.267.000 kilometre kare bir kara parçası üzerini kaplamaktadır.

Nijer ülke rejimi olarak Cumhuriyet ile yönetildiğinden devlet ileri gelenleri şu şekildedir;

 • Cumhurbaşkanı: Issoufou Mahamodou
 • Başbakan: Brigi Rafini
 • Millet Meclisi Başkanı: Hama Amadou’dur.

Yarısından fazla bir kısmı çöl olmakta olan bu ülkenin iklimsel olarak gözlemlendiğinde sıcak ve kurak bir ülke olduğunu söylemek yanlış bir söylem olmaz. Ülke içerisinde en çok gözlenen din olarak İslam görülmekte olup azınlıkta bir gurup ise Hıristiyanlık ve yerel dinlere inanmaktadır.

Ülke ekonomisine son derece fayda sağladığı görülmekte olan tarım, hayvancılık ve madencilik ekonomik olarak ülke kazançlarının başında gelmektedir. İhracatın önemli bir bölümünün oluşumunu da madenler sağlamaktadır. Uranyum, petrol ve altın gibi maden ürünleri ile ihracat sağlanmaktadır.

Nijer Turizm ve Gezilecek Yerler

Nijer Turizm ve Gezilecek Yerler denildiğinde azınlıkta olan seyahat alanları ile hiçbir zaman uçuk bir görsel vaat etmemekte olan bir ülkedir. Fakat burada yaşamakta olan halkın seyahat etmek için gelmiş kişilere gösterdikleri ilgi ve hoşgörü ile görünenin dışına çıkacak bir güzellik sunmaktadır. Kısaca bahsedecek olursak Nijer ülkesinde gidip görmeniz gereken yerleri şu şekilde sıralamamız mümkündür.

 • Büyük Camii: Nijer ülkesine hediye olarak inşa edilmiş bir yapıttır. Kaddafi tarafından ülke başkentine inşa edilmiştir. Minaresinden yakalayacağınız şehir kareleri hayatınızın en güzel kareleri olabilir.
 • Maorey Katedrali: Pazar günleri hareketlilik gösteren Nijer’de yaşayan Hristiyan topluluğuna ait bir ibadet yeridir. Güzel bir görünüme sahip mimarisi ile görmeniz gereken bir yerdir.
 • Franco-Nigerian Kültür Merkezi: Ülke genelince çeşitli etkinliklerin de yapılmakta olan bir alana sahip bu kültür merkezi meraklı ziyaretçiler için görülecek yerlerden olarak kabul edilmektedir.
 • Oumarou Ganda Kültür Merkezi: içerisinde çok sayıda kitap için kütüphaneler barındıran bir mekân olarak tanınması dışında ortalama 5 bin izleyici kitlesine hitap eden bir amfi tiyatrodur.
 • Niamey Hipodromu: Serbest olan girişi ile çeşitli yarışmalara imkân sağlamakta olan bu hipodrom genelde cumartesi günlerinde öğleden sonra 17:00 sonrası farklı gösteriler ile orada bulunan kişilere farklı bir heyecan yaşatmaktadır.
Vizesi Nijer
Nijer Vizesi

Nijer Mutfağı ve Yemek Kültürü

Ülke olarak bilindiği gibi yemek çeşitleri açısından gelişmiş bir ülkedir. Pirincin çok fazla tüketildiği bilinir. Fakat pirinç ile sınırlı olmayan yemek kültürü içerisinde patates, mısır, fasulye, tavuk, balık ve et gibi yiyecek gıdalar da son derece önem taşımaktadır. Eğer Nijer’e seyahat planlayacak olursanız Nijer Mutfağı ve Yemek Kültürü detaylarını bilmeniz ve gittiğinizde yemeniz gereken başlıca yemekleri şöyle sıralamamız mümkündür.

 • Couscous: Ülke genelinde hemen hemen her gün tüketilen bir pilav türüdür. Etli yemeklerin yanında özellikle servise sunulan bir yemek olarak bilinmektedir. Kültürünüz dışında çeşitli bir lezzet tatmak istiyorsanız mutlaka yemeniz gereken bir yemektir.
 • Ogbono: Ülke yemekleri arasında çok sevilmekte olan bir yemektir. Bir çeşit kurutulmuş et ile yapımı mümkün olan Ogbono yemeğini kesinlikle tatmanız gerektiği gibi dilerseniz yemeğin yapımında kullanılan kuru eti sade olarak ta tüketmeniz mümkündür.
 • Brochettes: Yemek kültürü olarak gelişmiş bir ülke olan Nijer’de şiş kebap kültürünü Brochettes ile yaşayacaksınız. Açık ateşte pişirilen bu mangal tarzı et yemeği koyun ve sığır etleri ile çok lezzetli olmaktadır. Mutlaka denenmesi gerekenler listesindedir.
 • Shinkafa: Genel oluşumu ile ilgili bilgi verecek olursak pilav türleri arasında bulunan bu lezzetli yemek etli yemekler yanında top şeklinde servis edilmektedir. Aynı zamanda ülkede bu pilav toplarını çorbalar içerisinde görmenizde mümkündür.
 • Tattabara: Bölge yaşayanları için son derece lezzetli bulunan bu yiyecek halk tarafından çok tüketilmektedir. Ateşli ızgaralarda pişirilmekte olan güvercin eti Nijer’de yemeniz gereken yemekler arasında yer almakta.
 • Laban: Nijer bölgesinde sıcaklarda çok fazla tüketilmekte olan bu ayran benzeri içecek hem lezzetli hem de ferahlatıcı bir özelliğe sahiptir. Tam olarak ayran gibi olmasa da andırmakta olan daha koyu kıvamlı bir içecektir.
 • Dodo: Derin tencerelerde dilimli bir şekilde kızartılmakta olan atıştırmalık muz yiyeceği olarak bilinmektedir. Afrika kıtası üzerinde birçok ülkede çeşitli isimler ile bu yiyecekle karşılaşılması mümkündür.
 • Balık Yahnisi: Nijer ülkesinde okyanusa yakın kabul edilen bölgelerde sıkça rastlanmakta olan bir yemek türüdür. İsminden de belli olacağı üzere balıkların domates, zencefil ve acı biber ile harmanlandıktan sonra yağda pişirilmesi ile yapılmaktadır. Balık sever bir yapıdaysanız mutlaka denemeniz gereken bir lezzettir.

Nijer Türkiye Konsolosluğu

Nijer Türkiye Konsolosluğu Türkiye’den Nijer ülkesine gitmek isteyen vatandaşlarımızın vize randevu ve izinleri ile ilgili gerekli tüm yetkilere sahip kurumlar olarak bilinmektedir. Türkiye geneli üç ilde bulunmaktadırlar.

 • Ankara Nijer Elçiliği
 • Ankara Nijer Büyükelçiliği
 • Nijer Antalya Fahri Konsolosu
 • İstanbul Nijer Konsolosluğu

Eğer Nijer ülkesi için vize randevusu almanız gerekiyorsa bu kurumlarla iletişim kurabilirsiniz.

Soru sorun

Scroll to Top