Vizesi Nijerya

Nijerya Hakkında Genel Bilgiler 2022

Nijerya Hakkında Genel Bilgiler 2022; Nijerya dünya üzerindeki konumundan sebep Afrika kıtasının batısında yer almakta olan bir ülkedir. Güneyinde Benin Körfezi olmak üzere 4 ülkeye komşuluk yapmaktadır. Ülke 923.768 kilometre karelik bir alan üzerinde yer almakta olup 200 milyonun üzerinde vatandaşına ev sahipliği yapmaktadır. Ülke ismini Nijer Nehrinden almaktadır.

Nijerya ülkesinin başkenti Abuja şehri olarak bilinmektedir. Bu ülke üzerindeki ilk yaşam kalıntıları milattan öncesine dayanmaktadır. Fakat kimlikleri bilinmeyen bu insanlar sonrasındaki belirtilmiş tarih 9. Yüz yıla ait olan Arapça yazılara dayanarak bilinmekte olan Konem-Boru ve batı bölgesinde kurulmuş Yedi Hausa şehir devletleri olarak bilinmektedir.

20. Yüzyıla kadar birçok yönetim şekli oluşturulan sömürge altında bulunan Nijerya 1970 yılından sonra bulunan petrol yatakları sayesinde Nijerya’nın bütün dengesi değişmiştir. 1993 yılında askeri yönetimden sivil yönetim şekline geçiş istenmiştir. Resmi dil olarak ülke geneli İngilizce kullanmaktadır.

Nijerya ülkesi olarak yönetimde cumhuriyet yönetimi kendini göstermektedir. Devlet büyükleri olarak ise Başkan Muhammadu Buhari Başkan yardımcısı Yemi Osinbajo olarak bilinmektedir. Ülke ekonomisi ve tüm para gerektiren işlemlerde ise Naira para birimi kullanılmaktadır.

Ekonomisi genel olarak tarıma dayalı bir ülke olarak tanınan Nijerya ürettiği tarım ürünleri kauçuk, kakao, meyve türleri, palmiye ağaçları, pamuk, kolacevizi, kereste, hurma ve yerfıstığı yağı dışında son yıllarda ülke sınırları içerisinde bulunan petrol sayesinde daha bir ekonomik zenginleşmeye yönelmiş bir ülke olmuştur.

Nijerya Turizm ve Gezilecek Yerler

Dünya konumu olarak sahip olduğu doğal güzellikler dışında tarımsal üretimleri ve ülkenin yer altı kaynaklarından olan petrol ve doğal gaz ile çokça isminden söz ettiren bir ülkedir. Gelişmekte olan ekonomisi ile birlikte 200 milyon üzeri nüfus ile dünya ülkeleri arasında en kalabalık nüfusa sahip ülke sıralamalarında 7. Ülke olarak bilinmektedir. Nijerya Turizm ve Gezilecek Yerler dendiğinde doğal harikaları ile ilgili ya da görülmesi gereken yapılarıyla ilgili şöyle bir sıralama yanlış olmayacaktır.

 • Badagry Town: Bir diğer adı ‘Geri dönüşü olmayan nokta’ olarak bilinen bir kasabadır. Afrikalı kölelerin Avrupa’ya götürülmeden önce bekledikleri limandır. Brazilian Barracoon isimli 1840 yıllarına ait inşasıyla köle hapishanesi olarak bilinip o dönemlere ait bir hissiyatı yaşatmaktadır. Görülebilecek yerlerden birisidir.
 • Nijerya Ulusal Müzesi: Lagos adasında bulunan ulusal müze hafta boyunca sabah 09:00 akşam 16:00 aralığında ziyaretçileri için hizmet vermektedir. Geniş bir koleksiyona sahip bu müzeye giriş için 200 NGN bir ödeme karşılığında giriş sağlanıyor. Fakat orada bulunan eserleri görmeniz sizin için farklı bir tecrübe olacaktır.
 • Gidan Makam Museum: Haftanın her günü ziyaret edebileceğiniz bir müzedir. Sahra’dan geçen birtakım yolların birleştiği noktada bulunması müze merakı olan ziyaretçiler için önem arz etmektedir. Çok eski bir şehir olan Kano’ da bulunmaktadır. Ziyaret etmenizi öneririz orada bulunan eserler çok hoşunuza gideceklerdir.
 • Kurmi Pazarı: Afrika bölgesinde bulunan en büyük pazarlardan olarak kabul edilen bir pazardır. Dokuma ürünleri satışı gibi el işi eşyaları ve heykeller, süs eşyaları gibi çok sayıda ürün bulunmaktadır. Eğer tatile dair bir hatıra almak ömür boyu hatırlamak isterseniz bu pazara mutlaka uğramalısınız.
 • Abuja Ulusal Camii: Adını bulunduğu şehirden almış bir camidir. 1984 yılında ibadete açılmış olan bu camii günümüzde de halen faaliyet halindedir. Mimarisi nedeni ile çok sayıda ziyaret almaktadır. Bu eşsiz güzelliği görmeniz adına ziyaret etmeniz gereken yerlerdendir.
Vizesi Nijerya
Nijerya Vizesi

Nijerya Mutfağı ve Yemek Kültürü

Nijerya Mutfağı ve Yemek Kültürü denildiğinde Nijerya yemek kültürü olarak çok iddialı bir ülke olmaya devam etmektedir. Ekonomik ve kültürel zenginlikleri yanı sıra gelişmiş mutfak kültürleri son derece lezzetli yemekler yemenize sebep olacak. Ziyaretçilerine lezzet dışında heyecan katan yemekleri sıralayacak olursak şöyle sıralamamız yanlış olmaz.

 • Akara: Nijerya’da akara ismi taşımakta olan bu yiyecek fasulye pürelerinden yapılmaktadır. Güzel bir Nijerya sabahında kahvaltı olarak tercih edebileceğiniz en güzel yiyecektir. Mutlaka denemelisiniz.
 • Jollof Pilavı: Afrika ülkelerinin genelinde sıkça tüketilmekte olan bir pilav çeşididir. Yöresel yemeklerinden olan bu pilav çeşitli baharatlarla ve domates sosu ile lezzetlendirilmektedir. Çeşitli et yemeklerinin yanında servis edildiği taktirde daha da lezzetli bir hal almaktadır. Kesinlikle tatmanız gereken bir lezzet.
 • Chin Chin: Ülke geneli olarak çok sevilmekte olan bu küçük lezzet un, tuz, şeker, tereyağı, yumurta ve süt ile harmanlanarak elde edilen hamurun yağda kızartılmasıyla hazırlanmaktadır. Atıştırmalık bu lezzet ziyaretçilerinin damağında kalmaktadır.
 • Çorbalar: Çorbalar konusunda çığır açmış bir ülke olan Nijerya’da yapılacak tüm çorbaları saymak bile çok zordur. En özel olanlarından bahsetmemiz gerekirse ilk olarak Ogbono çorbasını tatmanız gerek. Hem geleneksel çorbalarından hem de son derece leziz bir çorba çeşididir. Obe egusi, efo rio, ofe ora, okra, miyan tause gibi listeye katamadığımız birçok lezzetli çorba bulunmaktadır. Eğer zamanınız çok ise tüm çorba çeşitlerini denemenizi tavsiye ederiz.
 • Suya: Nijerya halkı tarafından çok sevilen bir et yemeği türüdür. Ülkede genel olarak yaygınlaşmış olan bu lezzet tıpkı bizim kültürümüzde olduğu gibi domates, soğan eşliğinde servis edilmektedir.
 • Moi Moi: Nijerya geleneğinde bulunan bu atıştırmalık türü buğu ile oluşan fasulye pudingi olarak bilinmektedir. Yemek sonrası servis edilmekte olan bu lezzet yer yer kıyma ve yumurta ilaveleriyle de servise hazırlanabilmektedir.

Nijerya Türkiye Konsolosluğu

Nijerya Türkiye Konsolosluğu yurtdışı için gerekli her türlü belge, izin ve evrak konusunda yetkili kurumlardır. Nijerya için yapılacak her türlü işlemler için irtibata geçmeniz gereken kurum Türkiye’de sadece Ankara ilinde bulunmaktadır. Eğer yurt dışı seyahat planınız varsa Ankara Nijerya Büyükelçiliği ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

Soru sorun

Scroll to Top