Vizesi Norveç

Norveç Hakkında Genel Bilgiler 2022

Norveç Hakkında Genel Bilgiler 2022; Dünya konumu ile Avrupa’da yer alan İskandinav Yarımadasının batısında bulunan bir ülkedir. Norveç denizine kıyı olan bu ülke aynı zamanda İsveç, Rusya ve Finlandiya ülkelerine çok yakın konumu ile komşuluk etmektedir. Monarşi sistemi ile bir yönetim sağlanmakta olan bu ülkenin başkenti Oslo’dur. 385 kilometre karelik bir alanda bulunan Norveç ülkesi deniz kenarı bir ülke olduğundan sebep 21 kilometrelik bir sahile sahiptir.

Norveç ülke olarak Avrupa standartlarının üzerinde gelişmiş bir ülke olmasından sebep Avrupa birliğine katılmak istemeyen bir ülkedir. Fakat gerek petrol kaynakları ile gerekse sektör olarak balıkçılığı en üst düzeye taşımalarıyla dünya ülkeleri arasında ismini öne çıkarmışlardır. Norveç halkının resmi olarak kullandığı dil Norveççe olarak bilinse de bazı bölgesel dillerinde hakimiyeti gözlemlenmektedir. Bu diller ise Lule Sami, Kuzey Lapça, Güney Lapça, Kvence, Çingenece olarak örnek gösterilebilir.

Monarşi sistemi içerisinde bulunan Norveç ülkesi devlet büyüklerini şöyle sıralayabiliriz

Kral: V. Harald

Başbakan: Erna Solberg

Başbakanlık Heyeti Başkanı: Tone Q. Troen

Mahkeme Başkanı: Toril Marie Qie

Mevcut koalisyon: Muhafazakâr Koalisyon

Devlet büyükleri ileri gelenleri olarak tanınmakta olan isimlerdir. 5 milyonun üzerinde bir nüfusu bünyesinde barındıran ev sahipliği yapan bu gelişmiş ülke para birimi olarak Norveç Kronu kullanmaktadır. 1994 yılında yapılan referandum ile Avrupa birliğine girmek istemediğini belirten Norveç ülkesi petrol ve doğal gaz bulmasından sebep günümüzde ekonomik olarak ileri gelen ülkelerden olarak sayılmaktadır.

Norveç Turizm ve Gezilecek Yerler

Norveç Turizm ve Gezilecek Yerler denildiğinde birçok ilkin doğduğu ülke olarak tanınmaktadır. Dünya çapında gözler önünde olmaya devam eden Norveç ülkesinde gezerek bitiremeyeceğiniz bir güzellikle karşılaşacaksınız. Bundan eminiz kayak sporunun doğuşunu görecek ve sırasıyla bir sürü harikaya tanık olacaksınız. Kısaca bu yerlerden bahsetmek gerekirse şöyle sıralamak doğru olacaktır.

 • Preikestolen: Ülke çapında en popüler gezi noktası olan bu yer tamamen kayalık doğal bir harikadır. En harika fotoğrafların çekildiği yerlerdendir. İlginç tarihi hikayesi ile günümüze ulaşan görseli sayesinde dünya çapında en harika ve ihtişamlı gözlem noktası olarak belirlenmiş bir yerdir. Norveç seyahatiniz varsa kesinlikle görmeniz gereken eşsiz bir yerdir. Baş döndürücü yüksekliği ve güzelliği ile mest olacaksınız.
 • Lofoten Adaları: Norveç’in farklı değerlerinden biri olan Lofoten Adaları ziyaret edilmesi gerekenler listesinde ön sıralarda yer almaktadır. Adalar üzerinde bulunan küçük balıkçı kasabaları sizi huzurun içine sürükleyecek bir büyüye sahip adeta diğer yandan adaların en popüler ve sınırlı olarak bulunan böğürtlenlerini tatmak ziyaretçilerine özel hissettirmekle kalmayıp kendine aşık edecek güzellikte pişmanlıktan uzak bir seyahat programı çizmek istiyorsanız rotanızı adalara çevirmenizi tavsiye ederiz.
 • Geiranger: Son derece sevimli bu köy turizmin adeta kalbi sayılabilir. Gerek bu küçük köy içerisinde bulunan Kilise olsun gerekse 7 kız kardeşler şelalesi olsun hayran kalacağınız bir deneyime hazır olmalısınız. Ayrıca tehdit unsuru olarak konuşulmakta olan Okerneset Dağı ve hikayesi sizi etkileyecek başka bir etken olacak.
 • Vigeland Heykel Parkı: Norveç son derece gelişmiş bir ülke olduğunu burada da bizlere kanıtlamış oluyor. Dünya genelinde en büyük heykel parkı olmakta olan Vigeland Heykel Parkı ziyaretçilerinin gözdesi oluyor. Ortalama olarak bakıldığında 200’den çok çıplak heykel figürünün bulunduğu bu park net olarak 5 yıl içerisinde oluşturulmuş bir sanat çalışmasını barındırmaktadır.
 • Bryggen Evleri: Bergen şehri Norveç ve tüm dünyada içerisinde bulunan yan yana sıralanmış bu renkli ve görünüm olarak benzer binaları ile ünlenmiş bir şehirdir. Bu evler 1979 yılından beri UNESCO kararı ile kültür mirası ilan edilmiştir. Bu sebepten günümüzde yapıları değiştirilmeden ve bozulmadan ev olarak ya da çeşitli mağaza ve kafeler olarak kullanılmaktadır. Görülmeye değer bu tablo görüntüsünü görmenizi öneririz
Vizesi Norveç
Norveç Vizesi

Norveç Mutfağı ve Yemek Kültürü

Norveç Mutfağı ve Yemek Kültürü dendiğinde akla gelecek ilk şey tabi ki de deniz ürünleri oluyor bununla sınırlı kalmayan bir ülke olduğunu belirterek patates ve köklü sebzelerde mutfak kültüründe çokça kullanıldığını belirtmemiz gerekmektedir. Kahvaltı olarak zengin bir servise sahip Norveç ülkesinde yemekler ile ilgili çok sayıda örnek verilebilmektedir. Sıralamaya alacak olursak şu şekilde bilgilendirmemiz hiçte yanlış olmaz.

 • Brunost (Kahverengi Peynir): Ülkenin en farklı görüntü ve lezzetine sahip peyniri olarak bilinmektedir. Seyahatiniz esnasında geri dönüş için stok yapacağınız türden bir lezzet eğer Norveç’e yolunuz düşerse bu lezzeti kesinlikle tatmalısınız.
 • Flatbrød: Sıkça karşılaşabileceğiniz bir lezzettir. Tercihinize göre reçel, ekşi krema ya da bir et çeşidi ile hazırlanabilmekte olan bu atıştırmalık son derece lezzetli olduğu gibi hoş bir görünüme de sahiptir.
 • Pølse: Yine Norveç’te tercihlere bağlı olarak hazırlanmakta olan bir başka lezzet daha tercihen domuz etinden de yapılabilmekte olan sosisler ile küçük sandviçler ile servis edilir. Çok sayıda baharat ile lezzet katılan bu atıştırmalığı mutlaka denemelisiniz.
 • Lefse: Norveç’te yine bir kültür benzerliği Türk Kültüründe krep adını verdiğimiz bir tür atıştırmalıktır. Son derece hassasiyet ile hazırlanan bu lezzeti denemeden kesinlikle ayrılmamalısınız.
 • Røkelaks: Taze somonlar ile hazırlanmakta olan bir deniz ürünü yemeğidir son derece lezzetli hazırlanan bu yemekte çok sayıda baharat kullanılmaktadır. Deneme sonrası pişman olmayacağınızı garanti edebiliriz.

Norveç Türkiye Konsolosluğu

Norveç Türkiye Konsolosluğu yurtdışı işlemleri ile ilgili her tür konuda yardımcı olmak için tam yetkili kurumlardır. Norveç seyahat programınızı oluşturabilmek adına ilk olarak Türkiye’de 3 ilde bulunan bu yetkili kurumlar ile iletişim kurmanız gerekmektedir.

 • İstanbul Norveç Konsolosluğu
 • Ankara Norveç Büyükelçiliği
 • Norveç İzmir Fahri Konsolosluğu

Eğer vize ya da herhangi bir konu ile yardıma ihtiyaç duyuyorsanız bu kurumlarla irtibat kurmanız size yardımcı olacaktır. Fakat bu kurumlarla iletişim kuramazsanız bölgenize en yakın vize merkezi şirketleri ile iletişim sağlayabilirsiniz.

Soru sorun

Scroll to Top