Vizesi Polonya

Polonya Hakkında Genel Bilgiler 2022

Polonya Hakkında Genel Bilgiler 2022; Polonya dünya üzerinde ki konumu ile Orta Avrupa’da bulunan bir Avrupa ülkesi olarak tanınmaktadır. Güneyde Slovakya ile kuzeydoğuda Rusya ve Litvanya ile komşuluk yapmaktadır. Güneybatıda Çek Cumhuriyeti, güneydoğusunda ise Ukrayna ile komşudur. Ülke toprakları 312.696 kilometre karelik bir alan üzerinde yer almakta olup 38 milyon üzerinde nüfusa ev sahipliği yapmaktadır. Dünya geneli sıralamalarda en çok nüfusa sahip olan 36. sıradaki Ülkedir.

Polonya ülkesinin başkenti Varşova’dır.  Ülke nüfusunun ortak olarak kullanmış olduğu bilinen resmi dili Lehçe olarak bilinmektedir. Ülkenin yönetim biçimi cumhuriyet sistemi ile yönetim sağlanmakta olup Cumhurbaşkanı Andrzej Duda Başbakanı Mateusz Morawiecki olarak tanınmaktadır. Ekonomik olarak son derece başarılı bir ülke olan Polonya para birimi olarak Polonya Zlotisi kullanmaktadır. 1990’lardan bu yana istikrarlı bir şekilde ekonomik stratejileri le başarılı bir örnek oluşturmuştur.

Polonya ülkesi Avrupa ülkeleri arasında en dindar ülkesi olarak bilinir. Katolik dine mensup olanlar %90’larda seyrederken düzenli bir şekilde ibadet edenler %80’i bulmaktadır. Ancak dinsel olarak inanca sahip olanlar arasında da gruplandırmak mümkündür.

 • Polonyalı olup çok dindar olan bir kesim vardır. %15 olarak saptanmıştır ve her gün ibadet etmektedirler.
 • Tanrı odaklı inanç gösteren kesim ortalama %35-55 arası değişkenlik göstermekle birlikte inanır fakat kiliseye sık sık gitmezler.
 • Yine tanrı inancına sahip %20-25 arası farklılık göstermekte olup kiliseye çok nadiren gidip bununla kalmayıp kilise durumunu eleştirenlerdendirler.
 • Ülke geneli olarak hesaplandığında %20-30’luk bir kesim ise tanrı inancı olan ama ibadet etmeyen bir kesimdir.

Polonya Turizm ve Gezilecek Yerler

Dünyada Avrupa ülkesi olarak tanınan ve birden fazla tarihi olaya şahitlik etmiş bir ülkesi olarak tanınmaktadır. Çok sayıda tarihi görseli bulunan bu ülke gezilip görülesi bir ihtişama sahiptir. 312.000kilometre kare bir alanı kaplamakta olan bu ülkede kendinize katabileceğiniz değerleri tahmin bile edemeyeceksiniz. Polonya Turizm ve Gezilecek Yerler olarak tüm ziyaretçilerinde merak uyandırmaktadır. En özel ve popüler yerlerini şu şekilde sıralamamız hiçte yanlış olmaz.

 • Wawel Katedrali: 900 yıllık bir tarihe sahip olan bu Roma Katolik kilisesi Krakow şehrinde bulunan bir tarihi yapıdır. Anlamsız bir şekilde farklı mimarisi ile görenleri büyülemeye yetiyor. Sıralamalarda her zaman ilk sırada oluşuna sebep belki de bu eşsiz mimarisidir.
 • Wieliczka Tuz Madeni: Dünyada bilinen en eski tarihli tuz madeni olması dikkat çekiyor. Ayrıca bilinen o ki birçok kraliyet soyundan gelen kralların düğünlerinin yapıldığı bir mekân çok eski tarihlerden beri kullanıldığı söylenmektedir. Hikayesi başlarken bir heyecan yaratan bu yeri mutlaka görmeniz gerek.
 • Auschwitz – Birkenau Toplama Kampları: ll. Dünya savaşında kurulmuş olan bu kamplar tarihte yaşanabilecek en acı olaylara tanıklık etmişlerdir. Tarihte bilinen Yahudi soykırımının gerçekleştirildiği yerdir. Yaklaşık 900bin kişinin gaz odalarında can verdiği bununla kalmayan olayda 200 bine yakın kişinin ise beslenme sorunu, hastalık ve kötü davranışlar sonucunda öldüğü tarih kayıtlarına geçmiştir. Görülmesi gereken tarihin en çokta burada anlam kazandığı yerdir.
 • Bialowieza Ormanı: Polonya ülkesinin en önemli doğa parklarından bilinen bu park UNESCO tarafından dünya miraslarına eklenmiş parkıdır. Uzunluk olarak Beyaz Rusya’ya kadar sınırlanmış bu orman 500 adet Avrupa bizonunu bünyesinde bulundurmakta olan bir bölgedir.
 • Varşova Eski Şehir: 1980 yıllarında yine UNESCO tarafından miras olarak korumaya alınmış bir şehirdir. Geçmiş tarihi 13.yüzyıllara dayanmakta olan bu şehir içerisinde birçok kafe, alışveriş mağazası ve restoran bulundurmaktadır.
Vizesi Polonya
Polonya Vizesi

Polonya Mutfağı ve Yemek Kültürü

Dünya’da Türk kültürüne çok yakın olarak kabul edilebilecek bir sisteme sahip ülke Polonya yemek öncesi çorba içme ile biz Türkler gibi yaklaşmaktadırlar. Polonya Mutfağı ve Yemek Kültürü dendiğinde öncelikle çorbalarından söz etmek yanlış olmayacaktır. Kısaca bahsetmek gerekirse.

 • Rosol: Tavuğun en iyi değerlendirildiği çorbadır. Ülkede herkes tavuk suyu ile yapılan çorba olarak bilir.
 • Zupa grzybowa: İçerik olarak mantar kullanılmakta olan bir çorbadır. Mantar çorbası da denebilir.
 • Zupa ogorkowa: İçeriğinde salatalık olan bir çorba türüdür. Çok beğenilmekle birlikte salatalık çorbası denmektedir.
 • Zupa pomidorowa: Ülke geneli çok sevilen domates içerikli çorbadır. Domates çorbası olarak adlandırılmaktadır.

Yemeklerini de sıralamak gerekirse doğru sıralama şu şekilde çok güzel olacaktır.

 • Kotlet Schabowy: İçeriğinde genel olarak domuz eti kullanılmakta olan bu yemek servis aşamasında püre ve salatayla sunulmaktadır isteğe göre farklı etler ile de yapılabilmektedir.
 • Bigos: Güveç yemeği olan bu yemek ise et ağırlıklı ve içeriğinde lahana turşusu bulunduran bir yemektir. Ekmek içerisine konarak servise sunulmaktadır.
 • Golabki: Pirinç pilavı ve mantar ile servis edilmekte olan Golabki yemeği lahana, kıyma ve mantar harmanlanarak yapılmaktadır.
 • Polish Pierogi: Birçok restoranda bulunmakta olan bir yemektir. Son derece lezzetli bir yemek olması yanı sıra içerik olarak çok dikkat çekmektedir. Hamur içerisine konan patates, et ya da peynir ilavesi ile yapılmaktadır. Eşi benzeri olmayan bir lezzettir.
 • Kielbasa: Polonya sosisidir. Her ne kadar isim olarak bizim kültürümüzde külbastıyı anımsatsa da Avrupa’da yenebilecek farklı lezzetler arasındadır.

Polonya Türkiye Konsolosluğu

Bilindiği gibi yurtdışına çıkmak için gereken bir takım evrak ya da izin işlemleri bulunmaktadır. Ve bu işlemler üzerinde gitmek istediğiniz ülke tarafından yetki verilmiş birtakım kurumlarla iletişime geçmeniz gerekmektedir. Polonya Türkiye Konsolosluğu bu işlemlerin bütünüyle ilgilenmekle görevli bir kurum olarak hizmet sağlamaktadır.

Ve Türkiye’de sadece 2 ilde bu hizmeti vermektedir. Bunlardan bir tanesi İstanbul Polonya Konsolosluğu adı altında İstanbul ilinde bulunmaktadır. Diğer kurum ise Ankara Polonya Büyükelçiliği adı altında Ankara ilinde bulunmaktadır. Eğer size yakın illerde bulunmuyorsa bu kurumlar Türkiye geneli hizmet veren vize merkezlerinden yardım talebinde bulunmanız gerekmektedir.

Soru sorun

Scroll to Top