Vizesi Senegal

Senegal Hakkında Genel Bilgiler 2022

Senegal Hakkında Genel Bilgiler 2022;Batı Afrika’da yer alan Senegal’in resmi adı Senegal Cumhuriyeti’dir. Senegal Nehri’nin güney konumunda yer alan bu ülkenin Atlas Okyanusu’na kıyısı vardır. Ayrıca Moritanya, Mali, Gine ve Gine Bissau ile de komşudur.

Pek çok Afrika ülkesi gibi tarihi derinlere dayanan Senegal, özellikle de arkeolojik bulguları ile tarih bilimine çok fayda sağlamıştır. Ülkede gerçekleştirilen kazı çalışmaları neticesinde Senegal’deki yerleşimin tarih öncesi çağlarda da olduğu sonucuna varılmıştır. Ülkede ilk olarak ise Takruriler’in yaşam sürdüğü tahmin edilmektedir.

Müslümanlığı 11’inci yüzyılda kabul eden Senegal halkı, Fransa’nın sömürüsü altında da uzun yıllar kalmıştır. Ayrıca Portekizlilerin de 15’inci yüzyılda Senegal Nehri kıyılarında birkaç kolonileri olduğu bilinmektedir. Bir süre İngiliz tarafından da sömürülmek amacıyla saldırıya maruz kalan Senegal, sahip olduğu stratejik konumu ile Avrupa ülkelerinin hedefinde yer almıştır.

4 Nisan 1960 tarihinde bağımsızlığını kazanan Senegal, bağımsızlık mücadelesini ise başarıyla vererek İslam-Afrika dünyası arasında kültürel ve diplomatik açıdan önemli bir köprü görevi görmeyi sürdürmektedir.

Bağımsızlığın kazanılmasının ardından demokratik hayata giriş yapan Senegal’in ilk devlet başkanı ise Leopold Sedar Senghor olarak kayıtlara geçmiştir. Senegal son zamanlarda adından sıklıkla söz ettirmeyi de başarmış olan bir ülke olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada ülkenin son zamanlarda turizm konusunda da önemli bir konuma sahip olduğunu ifade etmek de mümkün oluyor.

Senegal Gezilecek Turistik Yerleri

Başkenti Dakar olan Senegal’in başkent dışındaki diğer şehirlerinde de gezilecek yerler bulunmaktadır. Turistik açıdan en çok ziyaret ise Dakar’a gerçekleşmektedir. Ülkenin doğal güzellikler konusunda oldukça iddialı olması; ziyaretçi sayısını arttırmasında da önemli bir etkiye sahiptir!

Dakar;

Afrika kıtasının en önemli merkezlerinden biri konumunda yer alan Dakar, gezilecek yerler açısından da son derece zengin olmasıyla bilinmektedir. Afrika’nın en batı ucu sayılan Cap Vert yarımadası üzerine kurulu Dakar şehrinde, ilk olarak turistlerin rotası ise Goree Adası’na yöneliktir.

Köleler evinin yer aldığı bu ada, Senegal’in en merak uyandıran yerlerinden birisidir. Bunun yanı sıra şehirde Retba Gölü, House of Slaves, African Renaissance Monument, IFAN Müzesi, Ngor, Ile de Madeleine, Park Hann gibi turistik yerler de bulunmaktadır.

Saint Louis;

N’dar Adası’nda yer alan Saint Louis şehri, koloni döneminden kalan eski kentin bulunduğu şehir olarak bilinmektedir. Faidherbe Köprüsü ile bağlanan bu ada şehri, Senegal’e gelen turistlerin de ilgi duyduğu bölgeler arasında yer almaktadır. Şehirde Faidherbe Bridge, Djoudj Kuş Barınağı, Musee Jean Mermoz, Village Artisanal, CRDS, Langue de Barbarie, Plage Hydrobase gibi görülmesi gereken yerler bulunmaktadır. Ayrıca doğa koruma alanı olan Guembeul Natural Reserve de şehrin önemli yerlerinden birisidir.

Joal Fadiout;

Senegal şehirlerinden biri olan Joal Fadiout, özellikle de tekne turları ve su sporları ile ünlü Senegal şehri olarak bilinmektedir. Bölgeye gelen turistlerin eğlenceli vakit geçirdiği bu şehir, su sporlarıyla ilgilenen kişileri de sıklıkla konuk etmektedir.

Kaolack;

Senegal şehri olan Kaolack’ta Stone Circles of Senegambia ve Abbaye De Keur Moussa gibi görülmesi gereken yerler mevcuttur.

Vizesi Senegal
Senegal Vizesi

Senegal’in Mutfağı Ve Yemek Kültürü

Yassa

Sebze, soğan ve tavuktan yapılan yassa, Senegal mutfağının başlıca yöresel lezzetleri arasında ilk sırada gelmektedir. Soğanın ve sebzenin iri bir şekilde doğranması ise bu yemeğin farklarından birisidir. İçerisine eklenen yer fıstığı ile farklı bir aromaya sahip olan yassa, hem yöre halkı için hem de Senegal’e gelen turistler için özel bir yere sahiptir. Bu nedenle buraya gelenlerin bu özel yemeği tatmadan gitmemelerini tavsiye ederiz.

Thieboudienne

Senegal’in yöresel lezzetlerinden birisi de thieboudienne olmaktadır. Balıklı pilav olarak da tanımlanabilecek bu yöresel tat, Senegal halkı tarafından da çok sevilerek tüketilmektedir. İçerisinde yer alan havuç, enginar ve çeşitli sebzelerle farklı bir aromaya sahip olan bu yemeğe, ayrıca limon da ilave edilmektedir. Deniz ürünleriyle arası iyi olanların Senegal’de mutlaka tatması gereken lezzetlerden birinin thieboudienne olduğunu söyleyebiliriz.

Sombi

Ülkenin en önemli yöresel lezzetlerinden birisi de sombi çorbası olarak bilinmektedir. Süt, pirinç ve şekerle yapılan bu çorba, Senegal’in geçmiş tarihinden gelen ve günümüzde de tüketimine devam edilen yöresel tatlardan birisidir. Doyurucu özelliğiyle sıklıkla tercih edilen bu yemek, Senegal’e gelen turistler tarafından da büyük bir ilgi görmektedir.

Paella

İspanya mutfağının vazgeçilmez tatlarından biri olan paella, Senegal’de de en çok tüketilen yemeklerden birisi olmuştur. İçerisinde pirinç, et ya da deniz ürünü olan bu yemek özellikle de baharat çeşitleriyle ön plana çıkmaktadır.

Thiebou Guinar

Senegal mutfağının başlıca lezzetlerinden birisinin de thiebou guinar olduğunu söyleyebiliriz. Soğan, sarımsak, zencefil, defne, biberiye ve tavuk etiyle yapılan bu yemek, ülkede hemen her restoranda kolaylıkla bulunabilen lezzetlerden birisidir.

Ceebu Jen

Balık, pirinç ve domates sosu ile yapılan bu yemek, özellikle de başkent Dakar’ın önemli lezzetlerinden birisidir. Bu nedenle ülkeye gelen herkesin özellikle de Dakar’da ceebu jen için sıraya girdiğini görebilirsiniz.

Şavurma

Maafe’nin Lübnan versiyonu olarak da bilinen şavurma, pirinç ve etten yapılan önemli ana yemekler arasında yer almaktadır. Senegal halkının çok tükettiği bu yemek özellikle Dakar’da yenilmektedir.

Maafe

Pirinç ve et ile yapılan bu yemek, Senegal mutfağının en çok tercih edilen yemeklerinden birisidir. Yemeğin en iyisini ise Dakar’da bulmak mümkündür.

Falafel

Nohut köftesi olarak bilinen falafel de Senegal’de bakılması gereken tatlar arasındadır.

Senegal Ve Türkiye’deki Senegal Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

Dakar Büyükelçiliği adresi: No:7, Rue Leo Frobenious, Dakar, Senegal

Senegal Büyükelçiliği adresi: Hilal, 626. Cadde No:8, 06550 Çankaya, Ankara

Senegal Fahri Konsolosluğu adresi: Harbiye, Cumhuriyet Caddesi. No:257, 34373 Şişli, İstanbul

Soru sorun

Scroll to Top