Vizesi Surinam

Surinam Hakkında Genel Bilgiler 2022

Surinam Hakkında Genel Bilgiler 2022; Güney Amerika’nın ilgi çekici ülkelerinden biri olan Surinam Cumhuriyeti’nin yaklaşık nüfusu 576 bindir. Atlantik kıyılarına hakim olan Surinam’ın güney bölgesinde Brezilya, batısında Guyana ve doğusunda Fransız Guyanası bulunmaktadır. Yüzölçümü bakımından bölgenin en küçük ülkesi olan Surinam, turistlerin uğrak mekanlarından biridir.

Yemyeşil doğasıyla uzun yıllardır adından sık sık söz ettiren Surinam’ım tarihi de merak edilmektedir. Ülkenin kim tarafından ne zaman kurulduğu hakkında araştırmalar yapılmaktadır. İlk olarak yerli kabilelerin hüküm sürdüğü bölgede daha sonra Hollandalılar hüküm sürmüştür.

1954 yılında Hollanda Krallığı egemenliğinde kurucu ülkelerden biri olarak öne çıkan Surinam, daha sonra yaşanan değişimlerin ardından 1975 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Hem ekonomik hem de kültürel bakımdan Hollanda ile bağlarını sürdürmeye devam eden Surinam, Karayip Cemiyeti üyesi olan ülkelerden biridir.

Ülkede Felemenkçe dili kullanılsa da İngilizce ve Sranan dilleri de konuşulur. Surinam halkının demografik yapısının oldukça farklı olması sebebiyle dünyanın farklı ülkelerinden biri olarak görülür. Ülke genelinde farklı din ve ırklara mensup birçok kişi hayatını devam ettirmektedir.

Güney Amerika’nın en küçük ülkesi olsa da farklı özellikleriyle öne çıkan Surinam, her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. Bulunduğu konum nedeniyle de oldukça önemli bir yere sahip olan ülkeye gitmek isteyen turistler için farklı alternatifler bulunmaktadır. Ulaşım alternatiflerinin farklı olduğu ülke genelinde ormanlık alanların sayısı fazladır.

Surinam’a gitmek isteyen kişilerin ilk olarak uğradığı yerlerin başında başkent Paramaribo gelmektedir. Surinam yakın zamanda turizm konusunda yatırımların yapıldığı bir ülke olarak da tanımlanmaktadır. Bundan dolayı son zamanlarda ülkeye giden turist sayısında da etkili bir düzeyde artış yaşanılmaktadır.

Surinam Gezilecek Turistik Yerleri

Surinam Gezilecek Turistik Yerleri; Güney Amerika ülkelerinden biri olan Surinam’da farklı şehirler bulunmaktadır. Ülkenin hem nüfus hem de gelişmişlik bakımından en önemli şehri olan Paramaribo, başkent olduğu için turistler tarafından sık sık ziyaret edilmektedir. Surinam, gezilecek yerler söz konusu olduğunda karşımıza hem kültürel hem de doğal güzellikler çıkmaktadır.

Ülkenin önemli şehirleri arasında Brokopondo, Coronie ve Nickerie şehirleri yer alıyor. Yine, Saramacca, Wanica ile Commewijne de ülkenin önemli şehirleri arasında yer almaktadır. Ayrıca Para, Sipaliwini ve Marowijne de ülkenin en önemli yerleşim yerleri arasında bulunmaktadır. Ülkeye gezip görme amacıyla gelen turistler için birçok seçenek bulunmaktadır. Doğal güzellikler bakımından geniş alanların bulunduğu ülkede tarihi yapılara da rastlamak mümkündür.

Paramaribo;

Surinam’ın popüler bir şehri olan başkent Paramaribo, birçok yönden önemli bir bölgede yer almaktadır. 2002 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine dahil edilen Paramaribo, hem tarihi hem de doğal özellikleri sebebiyle öne çıkmaktadır. Hollanda sömürgesi döneminde uzun süre Hollandalıların hakimiyeti altında kalan şehir, yeşil ve mavinin bir araya geldiği doğasıyla turistlerin ilgisini çekmektedir. Tropikal iklimin bulunduğu şehrin simgeleri arasında kahve ve çikolata gibi ürünler bulunmaktadır.

Farklı dinlerden ve etnik kökenlerden insanların bir arada yaşadığı ülkede nostaljik sokaklar ve misafirperver insanlar, gelen turistleri güzel bir şekilde karşılamaktadır. Şehrin farklı sokaklarında gezintiye çıkan turistler, birçok yerel sokak sanatçısı ile karşı karşıya kalacaktır. Ülkeye ulaşmak isteyen kişiler, farklı bölgelerden Paramaribo’ya yapılan direk uçuşları tercih edilebilir. Ulaşım ağı çok gelişmiş olmasa da farklı seçeneklerin bulunduğu şehir de trafiğin sağdan aktığı unutulmamalıdır.

Coronie;

Ülkenin liman şehirlerinden biri olan Coronie, Atlas Okyanusu’nun kıyısında bulunmaktadır. Yemyeşil doğal güzellikleri ile birlikte şehre özgün Hindistan cevizleri, turistlerin ilgisini çeken öğeler arasında yer alır. Şehir genelinde bulunan pirinç tarlalarıyla ünlenen bölge, turistlerin uğrak noktalarından biri olarak öne çıkar.

Nieuw Nickerie;

Nüfus bakımından ülkenin en büyük şehirlerinden biri olan Nieuw Nickerie, ülkenin kuzeyinde yer almaktadır. Birbirinden farklı kuş türlerinin yaşadığı milli parklarıyla ünlü olan şehir, turistlerin gezi amacıyla gittiği bölgelerden biridir. Pirincin yanı sıra muz tarlalarıyla da öne çıkan şehri gezmek isteyen turistler için birçok alternatif bulunur.

Commewijne;

Güney Amerika bölgesinin doğal güzellikler bakımından ünlü şehirlerinden biri olan Commewijne, dünya genelinden turistlerin sık sık ziyaret ettiği bir yerdir. Commewijne Nehri, 30 kilometrelik uzunluğu ile tekne gezilerine elverişli olduğu için turistler için önemli bir mekan haline gelmiştir. Nehir çevresine inşa edilen dinlenme alanları ve restoranlarla birlikte turistik bir alan olan Commewijne şehri, Surinam gezisinin önemli duraklarından biri olacaktır.

Vizesi Surinam
Surinam Vizesi

Surinam’ın Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Yemek kültürü söz konusu olduğunda alternatiflerin oldukça fazla olduğu Güney Amerika bölgesinde birçok lezzet öne çıkmaktadır. Güney Amerika’nın önemli ülkelerinden biri olan Surinam, farklı etnik kökenli halkı nedeniyle geniş bir mutfağa sahiptir. Hollandalıların yanı sıra Brezilyalıların ve Çinlilerin yaşadığı ülkede farklı dini gruplara mensup insanlar da bulunmaktadır. Ülke halkının yüzde 20 sinin Müslüman olmasından dolayı bu kültüre ait yemeklerin de tercih edildiği bilinmektedir.

Surinam mutfağında balık ürünlerinin büyük bir önemi bulunmaktadır. Su kaynaklarına yakın konumda bulunan ülkede birçok balık yemeği lezzetli bir şekilde yapılmaktadır. Tuzlanmış salamura balığın yanı sıra et ürünleri de ülke genelinde sık sık tercih edilmektedir. Surinam’ın ünlü yemekleri arasında tavuk, saoto çorbası, nasi goreng, bakmi ve telo gibi lezzetler bulunmaktadır.

Surinam ve Türkiye’deki Surinam Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri ve Adresleri

Paramaribo Türkiye Konsolosluğu

Paramaribo Türkiye Konsolosluğu adresi; Dr. S. Redmondstreet, 1113, Paramibo / Surinam

Surinam Fahri Konsolosluğu Ankara

Surinam Fahri Konsolosluğu Ankara adresi; Arjantin Cad. Halıcı Sokak, No: 4/3, Çankaya / Ankara

Surinam Fahri Konsolosluğu İstanbul

Surinam Fahri Konsolosluğu İstanbul adresi; Cumhiyet Caddesi, No: 189 / 9, Şişli / İstanbul

Soru sorun

Scroll to Top