Vizesi Tanzanya

Tanzanya Hakkında Genel Bilgiler 2022

Tanzanya Hakkında Genel Bilgiler 2022; Doğu Afrika’da Afrika Kıtası’nın Orta Doğu bölgesinde yer alan Tanzanya bağımsız bir ülkedir. Hint Okyanusu kıyılarında yer alan Tanzanya, kendine özgü özelliklerle ön plana çıkmaktadır. Unesco’nun koruması altında yer alan Tanzanya ülkesi Tanganika Cumhuriyeti tarafından oluşturulmuş olan bir bölge olarak da tanımlanmaktadır. Önceki adı Tanganika Cumhuriyeti olan Tanzanya’nın şimdiki adı Tanzanya birleşik Cumhuriyeti’dir.

Tanzanya ülkesinin batısında Ruanda, Kongo DC, Burundi, kuzey tarafında, Uganda ve Kenya Güney tarafında ise Mozambik Malavi ve Zambiya ülkeleri yer almaktadır. Ülkenin başkenti Dodoma’dır. Nüfusu ortalama 57 milyon olan ülke İngilizce ve svahili dillerini resmi olarak kullanmaktadır. Tanzanya ülkesinin para birimi Tanzanya Şilini’dir.

Dünyanın en az gelişmiş ülkelerinden biri olan Tanzanya Cumhuriyeti, geçmiş yıllarda yapılan arkeolojik kazılar sonucunda, çok eski yıllara dair insan yerleşmeleri açığa çıktığı günümüzde çok net bir şekilde bilinmektedir. Dünyanın en etkileyici doğal ve harika ötesi parkları ile bilinen ülke Afrika Kıtasının en önemli ve güzel ülkelerindendir.

Ve dünyanın en güzel kahveleri kahve tarlaları sayesinde bu ülkede doğal ve hakiki bir şekilde yetişmektedir. Afrika kıtasının en önemli ülkelerinden biri olan Tanzanya Cumhuriyeti insanları, umudunu tarlalara, kahve üretimine ve altın madeni gibi iş alanlarına bağlamışlardır.

Ülkenin insanları çalışmayı seven insanlardır. Günümüzde Tanzanya insanları yeniliklerle buluşan kendilerini geliştiren aynı zamanda ülkesinin de gelişimini mutlulukla izleyen topluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca İslam dinide bazı bölgelerde yayılmaya başlamıştır.

Günümüzde ise çoğunluk Hristiyan dinine mensup insanlardan oluşmaktadır. Sıcak kanlı insanları ile bilinmektedir. Ve birçok büyük adaya ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda tropikal bir ülke olup, tarlalarda muz yetiştirmek de çok yaygındır. 

Tanzanya Gezilecek Turistik Yerleri

Tanzanya Gezilecek Turistik Yerleri; Tanganika Cumhuriyeti içerisinde bulunan Tanzanya milyonlarca turistin ilgisini çeken şehirleri, koruma alanları, adaları ve milli parkları ile bilinmektedir. Tanzanya ülkesinin en çok kalabalık nüfuslu şehri Darüsselam, başkenti ise Dodoma şehridir. Tanzanya yakın zamandan bu yana ilgi çekici bir bölge olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle bozulmamış olan doğasıyla, Tanzanya büyük bir beğeniyi de hak ediyor!

Dodoma

Dodoma şehri, Tanzanya Cumhuriyeti’nin başkentidir. Nyerere Square Meydanı, Gadaffi Mosque camisi, İsmaili Mosque camisi, Bookings central tours & safari Dodoma şehrinin en çok ilgi çeken ve gezilecek yerleridir. Ülkenin en büyük kenti olması, bu şehri önemli bir kültürel merkez yapmaya da yetmektedir. Bundan dolayı bu şehirden Tanzanya kültürünü tanımak da mümkündür.

Darüsselam

Tanzanya ülkesinin en büyük şehri ve eski başkenti olarak bilinir. Aynı zamanda birçok turisti ağırlamakta ticaret merkezi konumundadır. Birçok büyük adaya ev sahipliği yapan Darüsselam şehrinin en güzel gezilecek yerleri Mbudya İsland, Village museum, Azam Marine and coastal fast ferries dir. 

Arusha

Arusha şehrinin gezilecek en güzel yerleri; Mount meru, Afrika’nın efsane dağı olan Kilimanjaro dağı ve Cultural Heritage Centre’dir. Özellikle doğa severler açısından son derece iddialı bir gezi rotası olarak karşımıza Arusha bölgesi çıkmaktadır.

Bagamoyo

Old german boma, Catholic historic museum, kaole ruins gibi tarihi yer ve müzelere ev sahipliği yapmaktadır.

Bukoba

Bukoba bölgesinde Kiroyera Tours, Mufumbiro Tours and Safaris gibi birçok ilgi çekici yer olduğu bilinmektedir.

Geita

Iringa boma, Commonwealth war graves gibi müzelere ev sahipliği yapmaktadır. Bunun yanında dünyaca bilinen Gangilonga Rock dağ zirvesi ile popüler bir şehirdir.

Kigoma

Kigoma şehrin de Climbing kilimanjaro from kigoma, gombe safari gibi birçok gezilecek yer vardır. Gezip görülmesi gereken kigoma şehri turistler tarafından popüler bir şehir olmuş diyebiliriz.

Pangani

Birleşik Tanzanya Cumhuriyetinin bir diğer gezilecek şehri Pangani de Safari Mashariki lodge, Maziwe island marine park, Mkulumizi river gibi birçok ilgi çekici yerler ve gezilecek yerler vardır.

Vizesi Tanzanya
Tanzanya Vizesi

Tanzanya’nın Mutfağı ve Yemek Kültürü

Zengin mutfağı ile bilinen Tanzanya da yemek kültürüne de Tanzanya insanları tarafından önem verilmektedir.

Muz Kızartması

Tanzanya ülkesinde yaygın olan muz yetiştirme ile bağlantılı olarak muz, yemek kültüründe de eksik olmamıştır. Muz kızartması olarak bilinen yemek Tanzanya yemek ve mutfak kültüründe önemli ve çok tercih edilen bir besindir.

Muz Çorbası

Muzun çok yaygın olduğu ülke Tanzanya da muz çorbası da çok ama tüketilen aynı zamanda sevilen bir çorbadır.

Taze Meyve Suları

Tropikal ülkesi Birleşik Tanzanya Cumhuriyetinin en önemli içeceklerinden olan karışık doğal hakiki meyve suları, ferahlatan özelliğe sahip olup, Tanzanya sokaklarında da vazgeçilmezdir.

Samosa

İçindeki bol malzeme ile Tanzanya insanlarınacazip gelen bu yemek üçgen şeklindedir. Sığır eti ile yapılmaktadır. Tanzanya kültüründe nefis yemek olarak sık sık tüketilmektedir.

Chai

Karışık çeşit çeşit baharatların eklenmesiyle oluşturulan ve acı bir tada sahip olan Chai içeceği Tanzanya mutfağının içecek dünyasında vazgeçilmezdir.

Ugali

Tanzanya insanlarının bir diğer vazgeçemediği yemek de Ugali yemeğidir. Genel olarak pilavın yanında tüketilmektedir.

Pilau

Tanzanya’ya gezmeye gidenlerin sık sık karşılaştığı bir yemek olan Pilau Tanzanya mutfağının olmazsa olmaz yemeklerindendir. Bol bol baharat bulunan yemeğin içinde genellikle et de bulunmaktadır.

Nyama Choma

Farklı farklı etler ile oluşturulan, muhteşem bir tadı olan et sevenlerin vazgeçilmezi olan bir Tanzanya yemeğidir. Tanzanya’da gitmek isteyenler mutlaka tüketmelidir.

Mbege

Tanzanya mutfağının vazgeçilmez yemeklerin bir tanesi yine karşımıza çıkmaktadır. Gezenlerin sık sık görebileceği bir yemek diyebiliriz.

Mandazi

Genel olarak donuta benzeyen mayalı hamurların tavada kızartılması ile oluşmaktadır. Ve çok tercih edilir.

Tanzanya ve Türkiye’deki Tanzanya konsoloslukları ve Türk konsoloslukları Yerleri ve Adresleri

İstanbul Fahri Konsolosluğu

Harbiye Mahallesi Abdi İpekçi Caddesi No:2/16 Şişli Nişantaşı 34367

Soru sorun

Scroll to Top