Vizesi Togo

Togo Hakkında Genel Bilgiler 2022

Togo Hakkında Genel Bilgiler 2022; Togo Afrika kıtasında batı bölgesinde yer alan bir ülke olmaktadır. Ülkenin resmi adı ise Togo Cumhuriyeti’dir. Togo ülkesinin ana sloganı “Çalışma, Özgürlük, Anayurt” olmaktadır. Ülke geçmiş yıllarda Fransa tarafından sömürge edilmiş Afrika ülkelerinden biri olmaktadır. Ülkenin Gana, Burkina Faso ve Benin olmak üzere sınır komşuları bulunur. Para birimi olarak ise Batı Afrika CFA Frangı ülkede kullanılmaktadır. Togo Cumhuriyeti’nin son ölçülen verilerine göre nüfusu yaklaşık olarak sekiz milyon olmaktadır.

Ülkenin Gine Körfezi’nde bulunan körfezlere hakimiyeti bulunur. Bu sayede ülkede Benin Körfezinde ticaret gerçekleşebilmektedir. Togo Cumhuriyeti’nin başkenti Lome olmaktadır. Ülkenin başkanı Faure Gnassingbe olmaktadır. Togo Cumhuriyeti’nin resmi dili Fransızca olmaktadır.

Afrika’nın en küçük yüz ölçümüne sahip ülkelerinden biri olan Togo’da halkın genel olarak çalışma ağırlığı ise tarım üzerinde olmaktadır. Komşu Afrika ülkeleri ile benzer kültürel değerlere sahip olunan Togo’da birbirinden farklı kültürel etnik gruplar bulunmaktadır.

Togo Cumhuriyeti ülkemizden gidecek olan turistler için ise vize istemektedir. Vize almak için gerekli belgeleri ve bilgileri ise konsolosluklardan alabilirsiniz. Togo’da diğer Afrika ülkelerine kıyasla çok daha farklı iklim şartları görülebilmektedir. Ülkede bölgesel olarak iki farklı iklim bulunur.

Ülkenin kuzeyinde soğuk bir hava hakimdir. Körfez bölgelerinde ise sıcak bir hava bulunur.  Başkent Lome, Togo Cumhuriyeti’nin en büyük şehri olmaktadır. Ziyaretleriniz sırasında mutlaka başkenti gezmek için vakit ayırmalısınız.

Togo Gezilecek Turistik Yerleri

Togo Gezilecek Turistik Yerleri; Togo’da 5 farklı bölge bulunmaktadır. Her bölge birbirinden belirli kültürel özellikleri ile ayrılmaktadır. Her bölgede gezebileceğiniz harika turistik alanlar bulunmaktadır. Ülke halkı genel olarak turistlere karşı sıcakkanlıdır.

Togo’da nereye giderseniz gidin etnik kültür olarak farklı topluluklar ile karşılaşabilirsiniz. Bununla birlikte denk geldiğiniz toplulukların festivallerine katılarak onlar ile çok daha etkileşimli vakit geçirme imkanı bulabilirsiniz.

Togo Gölü;

Togo doğal güzellikler açısından harika bir ülke olmaktadır. Bu doğal güzelliklerin başında ülke için önemli bir su kaynağı olan Togo Gölü gelmektedir. Togo Gölü, Atlas Okyanusu üzerinde bulunan ve ondan ayrılarak oluşan bir göl olmaktadır. Gölde çok farklı ve çok çeşitli hayvan türleri bulunmaktadır.

Göle ziyarete gittiğiniz zaman bulunan hayvanları inceleyebilmek ve fotoğraflarını çekebilmek için geniş bir imkan bulabilirsiniz. Togo Gölü son derece iddialı bir görsel güzelliği ziyaretçilerine sunabildiği için her zaman iddialı bir konumda yer almaktadır.

Koutammakou;

Koutammakou’nun sadece ülke içinde değil tüm dünya üzerinde önemli bir değeri bulunmaktadır.  Koutammakou, UNESCO tarafından korunan bir konumdadır. Kültür Mirası Listesinde bulunan Koutammakou geleneksel yapıların günümüze kadar korunması ile harika bir görsel şölen oluşturmaktadır. Ülkenin ulusal bir simgesi olan Koutammakou, Togo’ya giden her turist için mutlaka uğranılması gereken bir yer olmaktadır.

Fazao Malfakassa National Park;

Togo’da bulunan milli parklardan biri olan Fazao Malfakassa, Afrika bölgesinde bulunan canlıların büyük bir bölümünü gözlemleyebileceğiniz özel bir park olmaktadır. Park Togo Cumhuriyeti’nde bulunan en büyük milli park olmaktadır. Canlı çeşitliliğinin yanında doğal görünümü ile birlikte her turistin mutlaka uğraması gereken özel bir yer olmaktadır.

Abdoulaye Faunal Reserve;

Afrika bölgelerinde bulunan ülkeler için en önemli turistik yerler hiç kuşkusuz doğal alanlar olmaktadır. Abdoulaye Faunal Reserve’de Togo için bu noktada oldukça önemli olmaktadır. Afrika hayvanlarına ev sahipliği yapan bu muhteşem doğal alan aynı zamanda gitmek isteyen kişiler için harika bir gezi yoluna sahip olmaktadır.

Atakora Sıradağı;

Sıradağ, genel olarak tüm Togo sınırını dolanmaktadır. Bununla birlikte rotası boyunca görmek isteyeceğiniz eşsiz doğal güzelliklere sahiptir. Sıradağların oluşturduğu güzellikler için yerel halka ait olan kültürel etkinlikler ve festivaller de düzenlenmektedir.

Vizesi Togo
Togo Vizesi

Togo’nun Mutfağı Ve Yemek Kültürü

Akome;

Akome, Togo’ya has özel bir yemek olmaktadır. Afrika ülkeleri ile benzer yemek kültürüne sahip olan Togo’da aynı zamanda mutfak kültürü için Fransız etkileri de gözlemlenebilmektedir. Akome ülkede en çok tüketilen özel yemeklerin başında gelmektedir. Bununla birlikte Akome mısır çiçeğinden yapılan bir yemektir. Togo’ya gideceğiniz zaman rahatlıkla Akome yiyebileceğiniz yerler bulabilirsiniz.

Fufu;

Fufu, Batı Afrika bölgesinde yaşayan halk ve topluluklar için özel bir yemek olmaktadır. Togo Cumhuriyeti için de vazgeçilemez yemeklerin başında Fufu gelmektedir. Ülkede bulunan her etnik topluluğun kültüründe var olan Fufu oldukça kolay hazırlanabilen bir yemek olmaktadır. Bu sayede turist olarak gittiğiniz zaman her yerde ve sokak satıcılarında dahi rahatlıkla Fufu tüketebilirsiniz. Fufu, Togo halkı tarafından el ile yenilen kültürel bir yemek olmaktadır.

Balık ve Sebzeler;

Ülke için en önemli besin kaynağı hiç kuşkusuz balıklar olmaktadır. Togo halkı körfez üzerinde bulunan sınırlarında balıkçılık faaliyetini oldukça sık gerçekleştirirler. Bu nedenle kendilerine özel sosları ve bu sosların yanında kullandıkları sebzeler Togo halkı için önemli bir yemek kültürü oluşturmaktadır.

Togo kendine has lezzetleriyle de ön plana çıkan bir ülke konumunda yer alıyor. Bu durum ülkede özellikle balık yönlü beslenmenin fazla olduğu gerçeğini de karşımıza çıkarıyor. Yine balıkla birlikte yeşil sebzeler de ülkede sıklıkla tüketilen ve menülerde yer alan besinler olarak ön plana çıkıyor.

Togo Ve Türkiye’deki Togo Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresler

Togo’ya gitmek isteyen her Türk vatandaşının vize alması zorunlu olmaktadır. Vize almak için ise Togo Konsoloslukları sizin için gerekli bilgiyi vermektedir.

Togo Fahri Konsolosluğu Ankara;

Togo Fahri Konsolosluğu adresi: Ahlatlıbel, İncekBulv. No:372, 06805 Gölbaşı/Ankara

Togo Fahri Konsolosluğu İstanbul;

Togo Fahri Konsolosluğu adresi: Mesut Baban Sitesi, No: 68, A Blok, Saire 20, Altunizade /  İSTANBUL

Türkiye Konsolosluğu Lome;

Türkiye Konsolosluğu Lome adresi: RueLittimie – B.P. 30386 – Lome – Togo

Soru sorun

Scroll to Top