Vizesi Yemen

Yemen Hakkında Genel Bilgiler 2022

Yemen Hakkında Genel Bilgiler 2022; Yemen ülkesi, resmi adıyla Yemen Cumhuriyeti bir Ortadoğu ülkesidir. Umman Denizi, Aden Körfezi ve Kızıldeniz gibi büyük suların kıyısında yer alır. Umman ve Suudi Arabistan ile komşu bir ülkedir. Başkenti ise Sana’dır. Coğrafya bilim insanları tarafından arabia felix adı verilen bu ülke mutlu Arabistan anlamına geliyor. Mekke’de yer alan Kabe’nin batıya bakan yüzü olduğu için Kabe’nin batısında anlamına gelen yamin kelimesinden türetilmiş bir ismi vardır.

Ülkenin genelinde yaklaşık 25 milyon kişi yaşamaktadır. Nüfus dağılımları belirli şehirlerde yoğunlaşmıştır. Nüfusun büyük çoğunluğunu farklı mezheplere sahip Müslüman oluşturmaktadır. Ağırlıklı olarak sünniler ve arkasından şiiler yer almaktadır.

Tarihin büyük bir bölümü de bu ülke güçlü devletlerin yönetimi veya sömürgesi altında kalmıştır. Türk tarihine yakınlığı ise Osmanlı imparatorluğundan kaynaklanmaktadır. Uzu yıllar boyunca Osmanlı imparatorluğuna bağlı olarak varlığını sürdürmüş ve yakın bir tarih öncesinde bağımsızlığını almıştır.

Tarihi boyunca uzun ve karışık dönemlerden geçen ülke bağımsızlığını aldıktan sonra kendi ekonomisini geliştirmeye çabalamıştır. Çoğunlukla tarım ve hayvancılık sektöründen gelir elde edilmektedir. Ayrıca güney tarafında petrol ve doğalgaz çıkarılmaktadır. Ancak bu iki hammaddenin ülke gelirine katkısı oldukça düşüktür. Ülke ekonomisinin son zamanlarda gelişmeye başladığı bilinmekle birlikte Yemen hala dünyada az gelişmiş ülkeler arsında yer almaktadır.

Yemen Gezilecek Turistik Yerleri

Karışık tarihi ve iç savaşlarının ardından bağımsızlığını kazan bu ülke turizm sektöründe canlanmayı hedeflemiştir. Bu sebeple gezebilecek çok sayıda mekanı korumaya devam etmektedir. Gezilecek yerleri ise şu şekilde sıralamak mümkündür. Yemen derin bir tarihi geçmişe sahip olan bir ülke konumunda yer aldığı için ülkede çok sayıda farklı gezi rotasının bulunduğunu da rahatlıkla ifade edebiliriz!

Aden

Bilindiği üzere Yemen, Aden körfezine kıyısı bulunan bir şehirdir. Bu sebeple turistlerin en çok ilgi duyduğu şehirler arasında bu şehir yer alıyor. Hem tarihi dokusu hem de sahilleri fazlasıyla ilgi uyandırıyor.

Zabid

Bu şehir ülkenin bilinen en eski şehirleri arasında yer almaktadır. Tarihi dokusu sebebiyle UNESCO Dünya Mirası listesinde yerini almış bir şehirdir. Görülmesi gereken çok sayıda tarihi mekanı mevcuttur. Eski binaları ve çok sayıda Emevi mimarisi camisi bulunan bu şehir hem turistlerin hem de yerli halkın en çok ziyaret ettiği şehirlerden biri olmaktadır.

Yemen Kapısı

Ülkenin bilinen en eski yapılarından biridir. Taş duvarlar ile örülmüş tarihi bir kapıdır. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan bu kapı turistlerin fazlasıyla ilgisini çeken mekanlar arasında yerini alıyor. Ülkenin girişi olarak bir sembolik mana taşıyor.

El-Mukelle

Bu ülkenin en popüler şehirlerinden biridir. Denize kıyısı olan bu şehir uzun sahillerden oluşmaktadır. Hem denize girmek hem de keyifli doğa yürüyüşleri yapmak isteyen turistler tarafından ilgi görüyor.

Sokotra Ejderha Ağacı

Ülkenin sembolleri arasında yer alan bu ağaç farklı biçimi nedeniyle ilgi uyandırıyor.

El Saleh Camii

Ülkenin bilinen en büyük ve en meşhur camileri arasında ilk sırada yer almaktadır. Eski liderlerindne birinin adı verilmiş olan bu cami hem turistlerin hem de ibadet etmek isteyen yerlilerin çok sayıda ziyaretini kabul etmektedir.

Dar-ül Hacer

Ülkenin bilinen en eski taş yapılarından biridir. Uzun yıllar boyunca devlet idaresinin yürütüldüğü bina olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise müze olarak sergilenmektedir. Entersan bir mimari yapıya sahip olan bu bina kelime anlamı olarak taş ev manasına gelmektedir.

Sana’a Ulu Camii

Bilinen en eski taş yapılardan biridir. Emevi dönemlerinden kalma bir mimari yapıdır. UNESCO Dünya Mirası listesinde yerini alan bu cami hem turistlerin hem de yerlilerin ilgisini uyandıran bir yapı olarak varlığını korumaktadır.

Tuz Pazarı

Ülkenin bilinen en büyük alış veriş yerlerinden biridir. Yemen kültürüne özgü pek çok gıda ve giyim ürününü bu pazarda bulabilmek mümkündür. Başkent Sana’da yer alan bu Pazar yılın her döneminde hem turistler hem de yerliler tarafından rağbet görmektedir.

Vizesi Yemen
Yemen Vizesi

Yemen’in Mutfağı Ve Yemek Kültürü

Et Çeşitleri

Ülkenin nüfusu geçimini tarım ve hayvancılık ile sağladığından et ürünlerinin tüketimi fazlasıyla görülmektedir. En çok tercih edilen et ürünleri arasında tavuk ve kuzu eti görülürken, kıyı şehirlerinde balık eti tüketimine rastlamak mümkündür.

Yemek Çeşitleri

Yemen kültürü gereği pek çok ana yemekte et ve baharat fazlasıyla kullanılmaktadır. Özellikle baharat tüketimi oldukça yaygındır. Ana yemeklerinin isimlerini ise şu şekilde sıralayabiliriz; Aseed, Saltah, Fahsa, Samak Mofa, Bint Al Sahn, Shafut, Fattah, Thareed, Jachnun. Yemek çeşitleri bakımından birbirinden farklı seçenekler sunan Yemen, yakın zamandan bu yana ülke mutfağını tanıtma konusunda da iddialı bir ülke konumunda yer almaktadır.

Ekmek Çeşitleri

Ülkede tarım ürünleri de fazlasıyla tüketilen ürünler arasında yer alıyor. Bu sebeple en çok ekmek çeşitlerinde bir fazlalık görmek mümkün oluyor. En çok tüketilen ekmekleri ise Tawa ekmeğidir. Büyük fırınlarda pişirilmektedir. Diğer ekmek çeşitlerini ise şu şekilde sıralamak mümkündür; Tameez, Fateer, Oshar, Khamira, Kudam, Rashoosh, , Laxoox, Malooga, Kader.

İçecek çeşitleri

Ülkede tarım sektöründe en çok yetiştirilen ürünler arasında kahve yer almaktadır. Bu sebeple ülke genelinde en çok kahve tüketilmektedir. Kahvenin yanı sıra siyah çay tüketimi de fazladır. Ayrıca bazı meyve suları ve özellikle kuru üzüm suyu tüketimine de rastlamak mümkündür.

Yemen Ve Türkiye’deki Yemen Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

Ankara Yemen Büyükelçiliği

Ankara Yemen Büyükelçiliğinin adresi: Fethiye sokak, numara 2, Gazi Osman Paşa mahallesi, Çankaya, Ankara.

İstanbul Yemen Fahri Başkonsolosluğu

İstanbul Yemen Fahri Başkonsolosluğunun adresi: Halaskargazi Caddesi, numara 43, bina 5, kat 2, Harbiye Semti, İstanbul.

Soru sorun

Scroll to Top