Vizesi Zimbabve

Zimbabve Hakkında Genel Bilgiler 2022

Zimbabve Hakkında Genel Bilgiler 2022; Güney Afrika’da bulunan ve bağımsız bir devlet olma özelliği bulunan Zimbabve, dokuz milyon sekiz yüz yetmiş bin kişilik nüfusuyla Afrika kıtasının önemli ülkelerinden bir tanesidir. Zambia, Botsvana, Güney Afrika ve Mozambik ülkeleri ile sınırı bulunan bu ülkenin yüz ölçümü üç yüz doksan bin yedi yüz elli dokuz kilometre olarak kayıtlarda bulunmaktadır. Yüksek ve dağlık bir coğrafi yapıya sahip olduğundan dolayı toprakları tarıma pek elverişli olmamaktadır.

Subtropikal iklimin hüküm sürdüğü bu ülkede yağışlı ılık hava genel bir hakimiyet kurar. Yer altı kaynakları bakımından değerli madenlere sahip olan bu ülkede, altın, krom, nikel, bakır, demir gibi kaynaklar mevcuttur. Nüfusun büyük bir kısmı köy hayatı sürerken yüzde yirmilik kadar azınlık kesim de şehir hayatı sürmektedir. Nüfusun büyük bir çoğunluğunu zenciler meydana getirmekte ve yaygın din olarak putperestlik görülür.

Madencilik ve imalat sektörünün hatırı sayılır bir geçerliliği mevcuttur. İçilebilir su kaynaklarına ulaşım imkanları diğer Afrika ülkelerine oranla daha yüksektir. Beslenmeye karşı bir yeterlilik gözlenmemekte ve bu sebepten ötürü yetersiz beslenme sonucu sağlık problemleri ortaya çıkmaktadır. On bir yıllık zorunlu eğitim hayatları mevcuttur ve okuma yazma oranları yüzde doksana yakın bir istatistik sunar.

18 Nisan 1980 yılında tam olarak bağımsızlığını kazanan Zimbabve sömürge sonrası daha huzurlu ve refah bir yaşam sürmeye başlamıştır. Safari turları ve vahşi yaşam alanlarıyla meşhur olan bu ülkeye farklı bir gezi deneyimi yaşamak isteyen ziyaretçiler akın ediyor.

Yıllardır sömürge devletlerin gölgesinde bir yaşam süren Zimbabve halkı bağımsızlıklarını elde ettikleri andan itibaren daha refah bir yaşama imza atmışlardır. Ülkenin büyük bir bölümünün yüksek ve dağlık yerler olmasına rağmen tarım ve hayvancılık gözlemlenebilmektedir. Kimi bölgelerinde çalı ve bozkır bitki örtüsü gözlemlenmekte bu da hayvancılık için elverişli koşullar sağlamaktadır.

Zimbabve Gezilecek Turistik Yerler

Başkenti Harare olan bu önemli ülkede gezilip görülecek birçok doğal mekan bulunmaktadır. Zimbabve son zamanlarda özellikle doğal parklarıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Özellikle safari tarzı etkinlikleri sevenler açısından Zimbabve alternatifi bol olan seçenekler sunabiliyor.

Ayrıca ülkenin bozulmamış bir doğasının bulunuyor olması; ülkeye gelen turist sayısını da olumlu yönde etkiliyor. Esasında Zimbabve gezilecek yerler söz konusu olduğunda doğal parklar, doğal güzellikler ve bazı tarihi eserlerin de karşımıza çıktığını söyleyebiliyoruz.

Hwange Milli Parkı

Oyun rezervlerinin en büyüğü olan bu park ziyaretçilerine doğal yaşamın kapılarını aralamaktadır. Nadir safari hayvanlarını da bünyesinde barındıran bu park ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Birçok hayvanı bünyesinde barındıran bu milli park ülkenin batısında yer almaktadır.

Victoria Şelalesi

Ülkenin doğal güzelliklerinden bir diğeri olan Victoria şelalesi görenlere görsel bir şölen sunmaktadır. Dünyanın yedi harikasından biri olan bu şelale ülkenin uzak batı köşesinde bulunmaktadır.

Kariba Gölü

Zimbabve’nin doğal güzelliklerinden bir diğer de Kariba Gölü’dür. Her yıl onlarca ziyaretçiyi ağırlayan bu göl misafirlere ve yerel halka doğal güzelliklerin kapısını aralamaktadır.

Mana PoolsNational Park

Dünyanın bozulmamış güzelliklerinden olarak tanımlanan bu parkta özellikle kamp faaliyetleri sık bir şekilde gerçekleşmektedir. Unesco dünya mirası olarak kabul edilen bu yerin harika bir manzarası bulunmaktadır.

Bulawayo

Doğal güzelliklerin yanı sıra insan eli ile oluşturulan güzellikleri de sınırları içerisinde bulunduran Zimbabve Bolawo yapısıyla göz doldurmaktadır.

Matabo Milli Parkı

Zengin granit kayalarıyla göz dolduran bu park da yaklaşık iki bin yıl önce oluşmuş doğal güzelliklerdendir. Doğal güzellikleriyle ünlü Zimbabve her yıl tabiat gezisi yapmak isteyen ziyaretçilerin uğrak yeri olmakta ve onlarca turisti bünyesinde ağırlamaktadır.

Nyanga National Park

1926 yılında kurulan bu park ülkenin en eski parklarından biri olarak kabul edilmektedir. Doğayla baş başa bir deneyim yaşamak isteye bireylerin Nyanga National Park’ı deneyimlemesi tavsiye dilmektedir.

Büyük Zimbabwe Ulusal Anıtı

Harare’den dört saatlik bir araba yolculuğu neticesinde ulaşacağınız bu ziyaret merkezinde tarihin eski sayfalarından kalma yapılara şahit olabilirsiniz. Unesco dünya miras listesinde yer alan bu yapı çevresindeki vadiyle bir bütün oluşturmakta ve ziyaretçilerine tarihi ve doğal güzelliği bir arada sunmaktadır.

Vizesi Zimbabve
Zimbabve Vizesi

Zimbabve Mutfağı ve Yemek Kültürü

Afrika ülkelerinin geleneksel besinlerinden biri olan mısır Zimbabve mutfağı için de vazgeçilmez elemanlardan bir tanesi olarak kabul görülmektedir. Sadza adını verdikleri bu besinler her gün tüketilmekte ve mısırla yapılmaktadır. Ülke mutfağının kendine özgü lezzetlerinin bulunduğu ifade etmek mümkün olmaktadır. Bu kapsamda ülkede baharatların yemeklerde sıklıkla kullanıldığı da bilinmektedir.

Temel yemek tavuk ve pilav olarak karşımıza çıkmaktadır. Yanında hazırlanan lahana salatası da yerel halk tarafından oldukça sevilmekte ve tüketilmektedir. Mısır kullanılarak yapılan Sadza ve Bota yemekleri de oldukça yoğun bir şekilde tercih edilmektedir. Nedzi çorbası da favori mantarların karışımından elde ediliyor ve Zimbabve halkı tarafından oldukça yoğun bir şekilde tüketiliyor.

Et ve et ürünlerini de yoğun bir şekilde tüketen Zimbabve halkı devekuşu eti, timsah eti ve vatoz balığı etini tercih ediyor. Kuskusun da yoğun bir şekilde tüketildiği bu bölgede yemek kültürünün çoğunluğunu kadınlar belirliyor. Stew adı verilen patates ile yapılan yemek de Zimbabve halkı tarafından yoğun bir şekilde tercih ediliyor.

Zimbabve ve Türkiye’deki Zimbabve Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri ve Adresleri

Zimbabve devletinin; Türkiye sınırları içerisinde Zimbabve konsolosluğu bulunmamaktadır.

Harare Büyükelçiliği

Türkiye Zimbabve büyükelçiliği Harare ili içerisinde bulunmaktadır. Oldukça geniş bir kapsama alanı bulunan büyükelçilik, ülke sınırları içerisindeki Türk nüfusunun problemlerini gidermeye yönelik işlemler gerçekleştirmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığına bağlı olan bu kurumun adresi; 15, Maasdorp Avenue, Alexandra Park, Harare, Zimbabwe şeklinde bildirilmiştir.

Soru sorun

Scroll to Top