Vizesi Orta Afrika Cumhuriyeti

Orta Afrika Cumhuriyeti Hakkında Genel Bilgiler 2022

Orta Afrika Cumhuriyeti Hakkında Genel Bilgiler 2022; Orta Afrika Cumhuriyeti; Dünya konumu itibariyle Afrika kıtasının ortasında yer almakta olan deniz kıyısı ile hiçbir bağı olmayan bir kara ülkesi olarak tanınmaktadır. Sınır olarak birçok ülkeye komşuluk yapmaktadır. Bir dönem Fransa sömürgeliği altında olan Orta Afrika Cumhuriyeti ülkesi 1960 yılında bağımsızlığına ulaşmış ve ilan etmiştir. En büyük şehri olarak bilinen Bangui şehri aynı zamanda başkenti olarak ilan edilmiştir. Yönetim olarak cumhuriyet sistemi uygulanmakta olan ülkede devlet büyükleri ve ileri gelenleri olarak;

  • Devlet Başkanı: Faustin-Archange Touadera
  • Başbakan: Firmin Ngrebada

Orta Afrika Cumhuriyeti yönetim idaresinin başında gelenler olarak tanınmaktadırlar. 622 kilometre kara bir alan üzerinde ye alan ülke toprakları üzerinde tahmini olarak 4,5 milyon nüfusa ev sahipliği yapmaktadır. Nüfus olarak yoğun bir ülke olan Orta Afrika Cumhuriyeti’nin resmi olarak kullanılmakta olan 2 dili vardır. Sango ve Fransızca resmi dil olarak kabul edilmiş ve kullanılmakta olan dillerdir. Dünya konumu sebebi ile iki ucunda farklı iklimler gözlemlenebilmekte olan bir iklim yapısına sahiptir ancak genel olarak bakıldığında kurak ve sıcak bir iklim hakimdir.

Orta Afrika Cumhuriyeti ülkesi 2003 yılında detaylı nüfus sayımı sonrası edinilen bilgilere dayalı olarak ülke dini inanış oranının hesaplamasını yapmıştır. Çıkan sonuç doğrultusunda ülke üzerinde yaşayanların net olarak yarısının Hristiyan dini inanışıyla yaşadıklarını %9,6’lık bir kesimin Afrika yerel olarak bilinen inançlarla hayatına devam ettiğini ortaya koymuştur. Bununla birlikte ortaya çıkan %10’luk bir kesimi kapsayan bir topluluk ise İslam dini inancına sahip bir yaşam sürmekte olup çoğunluk sünni mezhebi ile inancını yaşamakta olduğunu belirlemişlerdir.

Uzun yıllar süren iç savaş dolayısıyla ekonomik olarak kalkınma olanağı yakalayamayan bir ülke olarak bilinen Orta Afrika Cumhuriyeti ülkesi en başta gelen gelir kaynağının başında tarım ürünleri üretimi gelmektedir. Yer altı kaynakları sayesinde de gelir sağlamakta olan ülke bir deniz kıyısına sahip olamaması da ekonomik anlamda gelişmesini engelleyen sorunlar başında gelmektedir.

Orta Afrika Cumhuriyeti Mutfağı ve Yemek Kültürü

Orta Afrika Cumhuriyeti Mutfağı ve Yemek Kültürü uzun yıllar sömürge ülkesi olarak farklı devletlerin himayesi altında yaşamasından sebep çok fazla gelişememiştir. Fakat kıta genelinde popüler olarak sunulmakta olan yemek türleri beğeni kazanmaktadır. Popüler olarak ziyaretçilerine servis edilip beğenilmekte olan yemeklerin en başında Muamba yemeği gelmektedir. İçerik olarak tavuk, hurma yağı ve bamya bulunmakta olan bu yemek halk ve ziyaretçiler tarafından son derece beğenilerek tüketilmekte olan yemeklerdendir.

Ülke yemek kültürü olarak Fransız ve Çin mutfağı kültürünü daha çok benimsemiş bir ülkedir. Bu sebepten genelde bu kültürlere ait yemekler daha çok bulunmaktadır. Ülke merkezinde daha rahat bir şekilde bulunabilen farklı kültürleri yaşatan restoranlar bulunmaktadır.

Orta Afrika ülkesinde ekonomik sıkıntılar olduğundan kaynaklı gıda tüketimi son derece pahalı bir durum yaratmaktadır. Marketler yaşayanlar adına pahalı bir alan oluşturduğundan genel olarak sokaklarda kurulmakta olan pazarlardan gıda alımı sağlanmaktadır.

3 kıta kültürü taşımakta olan yemek kültürü bugün bu baharat şöleni sağlayan halini kazanmıştır. Türlü baharatlar ile hazırlanmakta olan yemeklerden biride Cape Malay’dır. Köri sosu karışımı ile hazırlanan leziz bir tavuk yemeğidir. Sadece tavukta olmamak şartıyla pilav, kuzu eti ve deniz ürünlerinin de bazılarında bu sos kullanılmaktadır.

Orta Afrika ülkesi mutfağında hazırlanmakta olan tatlı çeşitlerine de birkaç seçenek sunmaktadır. En popüler tatlı çeşitleri başında süt ile hazırlanan tatlılar gelmektedir. Süt ile hazırlanmakta olan tatlılar dışında kayısı marmelatı ile pişirilen ıslak kek üzerine eklenen krema ile hazırlanan pasta tarzı tatlılardır.

Vizesi Orta Afrika Cumhuriyeti
Orta Afrika Cumhuriyeti Vizesi

Orta Afrika Cumhuriyeti Turistik ve Gezilecek Yerleri

Bulunduğu konumla alakalı olan tropikal bir iklim yaşayan Orta Afrika ülkesi dünyaca ekonomik konumda sıkıntılar yaşayan fakir bir ülke olarak bilinmektedir. Uzun yıllar devam eden sömürge nedeni ile ilerleme kaydedememiş bu ülke gezilip görülecek yerler olarak çok sayıda doğal güzelliğe sahip bir ülkedir. Orta Afrika Turistik ve Gezilecek Yerleri nerelerdir sorusu yöneltildiğinde birçok yer örnek gösterilebilir. Bu eşsiz güzellikteki yerleri şu şekilde sıralamamız mümkündür.

  • Dzanga-Sangha Special Reserve: Orta Afrika’nın en popüler doğa alanları arasında yer almaktadır. 1990 yılında açılmış olan bu doğa alanı ortalama 7bin kilometre kare bir kara parçası kaplamaktadır. Afrika ülkesi yerel hayatı ve doğada var olan vahşi yaşamı merak eden ziyaretçiler için en uygun yerdir.
  • Manovo-Gounda St Floris Milli Parkı: UNESCO bünyesince dünya mirası kabul edilmiş bir yaşam parkıdır. Açılış tarihi itibariyle 1988 yılı sonrası günümüze kadar çeşitli bitkiler, ağaçlar ve çok sayıda farklı tür barındıracak şekilde hayvanlara ev sahibi yapmaktadır. Yaklaşık 18 bin kilometre kare bir alan üzerinde bulunan bu büyük alan doğal görüntüsü ile ziyaretçilerine hem görsel ziyafet çekmekte hem de huzuru yaşatmaktadır.
  • Boali Waterfalls: Afrika bünyesinde çok sayıda olduğu bilinen şelalelerden biridir. Genişlik olarak en geniş alanı 250 metre olarak belirlenmiş mucizevi bir nehirdir. 50 metre gibi bir yükseklikten suların ihtişamlı dökülüşü bam başka bir ambiyans yaratarak ziyaretçilerini her zaman etkilemeyi başarmıştır.
  • Ubangi Nehri: Afrika ülkesinde ünlü bir günbatımı görseliyle bilinmekte olan bir nehirdir. Akarsu kenarına kurulmuş bu şehirde tatil yapmak kadar huzur verici başka bir his olamaz diyebiliriz. Nehir kenarı yürüyüşler tatilinizi bir rüyaya çevirecektir.
  • De Boganda Müzesi: Orta Afrika’da ulusal bir müze kabul edilmiş ülke yaşamına ait tüm kültürel değerleri içerisinde barındırmaktadır. Çok farklı sanat eseri bulunmakta olan bu müze kesinlikle ziyaretinizi bekleyen bir yerdir.

Orta Afrika Cumhuriyeti Türkiye Konsolosluğu

Orta Afrika Cumhuriyeti Türkiye Konsolosluğu planlamış olduğunuz seyahatleriniz öncesi ülke giriş çıkışlarında sorun yaşanabilecek her türlü evrak ve izinler ile ilgili yetkili kurumdur. Türkiye genelinde sadece Ankara ve İstanbul İllerinde bulunmakta olan bu resmî kurumlar ile vize ya da gerekli izinler için iletişim kurmanız gerekmektedir. Kurumlar ile iletişime geçememe durumunda vize işlem merkezleri aracılığı ile vize almanızda mümkündür.

Soru sorun

Scroll to Top