Skip to content

Kanada Hakkında Genel Bilgiler 2022

Kanada Hakkında Genel Bilgiler 2022; Kuzey Amerika kıtasının dikkat çeken ülkelerinden Kanada, birçok turistin gezip görmek istediği bir ülkedir. Yüzölçümü 9.98 milyon kilometre karedir ve bu büyüklüğü ile Rusya’dan sonra 2. Büyük yüz ölçümüne sahiptir. Amerika ile olan sınırı ise Dünya’daki en büyük kara sınırıdır.

Bunun yanında en uzun sahil şeridine de yine sahiptir. Kanada genel olarak soğuk bir iklime sahiptir ve ormanlar kuzey kesimini kaplar. Güney bölümü daha sıcak olduğu için daha fazla kişi güneye toplanmış ve yerleşmiştir. Bu bölgede özellikle Aborjinliler uzun yıllar yaşamıştır. Bölgeye ilk keşfedildiğinde İngiliz ve Fransızlar gelerek koloniler kurmuşlardır. Ancak daha sonraları bölgede sadece İngilizler kalmış ve hakim olmuştur.

Bugün bile hala Birleşik Krallığa ait bir parçaymış gibi görülmektedir. Kanada toplamda 10 eyalet ve üç ayrı bölgeden oluşmaktadır. Başkenti Ottawa olan Kanada, gelişmiş bir ülke olması sebebiyle dikkatleri çekmektedir. Doğal kaynaklar bakımından da ülke kendisine yeterlidir ve kaynaklarını çok iyi kullanmaktadır. Yaşam standartları çok yüksektir ve bu durumuyla ABD’ye çok benzer.

Kuzey Amerika Serbest Ticaret Antlaşması’na ABD ve Meksika ile birlikte üyedir. Kanada’nın nüfus miktarı ise 2011 yılına göre toplam 33.476.688’dir. En yaygın din ise Hristiyanlık’tır. Hristiyanlık mezhebinden Katolik olanlar daha fazla bir kesimi oluşturmaktadır. Bunun yanında Kanada’da iki tane resmi dil vardır ve bunlar İngilizce, Fransızca’dır. Her iki dilde de kanunlar yazılır ve tartışmalar yapılabilir.

Kanada’nın Gezilecek Turistik Yerleri

Kanada’nın Gezilecek Turistik Yerleri; Yüzölçümü olarak çok büyük bir alana sahip olan Kanada, birçok farklı, muhteşem turistik yerlere sahiptir.  Soğuk olmasına rağmen çok fazla kişi bu soğuğa aldırış etmez. Gelin birlikte harika yerleri öğrenelim.

Muttart Konservatuarı

Üçgen şeklinde minik yapılardan oluşan bu harika yer, birçok turisti cezp etmektedir. Bu yapıların bahçesi de muhteşemdir. Bitki severler bu botanik bahçesini seyahat ederek birçok farklı türü gözlemleyebilirler.

CN Kulesi

552 Metrelik yükseltisi ile bir toplu iğne inceliğindeki bu yapı, oldukça fazla ilgi görmektedir. Toronto’nun neresinde olursanız olun bu yapıyı görebilirsiniz. 1970’li yıllarda tüm Dünya’daki en uzun yapı olarak bilinmekteydi. Eğer hava açıksa buradan Niagara Şelalesini dahi görebilme imkanı bulabilirsiniz.

Edmonton Hayvanat Bahçesi

Hayvan severlerin mutlaka görmesi gereken bir yerdir. Burada canlılara çok fazla yakın olabilirsiniz. Burada pek çok farklı canlı bulunmaktadır. 350’den fazla hayvan barındırır. Burada hayvanları besleyebilirsiniz ve sevebilirsiniz.

Royal Ontario Müzesi

Oldukça ihtişamlı bir müze olan ROM, dört bir yandan turisti ağırlamaktadır. Burada sanatseverler bir araya toplanır. Birçok farklı sergiyi burada gezip görebilirsiniz.

Casa Loma

Orta Çağ kalesini andıran bu yapı, oldukça eskidir. Burada 100 oda, birçok banyo ve tünel bulunmaktadır. Bunlar görenleri büyülen türdendir. Geçmişi çok iyi yansıtan iyi bir mirastır. Bozulmadan günümüze kadar gelebilmiştir.

Vancouver Müzesi

1984 yılından beri ayakta kalan bir müzedir. Kentin tarihinden birçok farklı görüntü sunan ve çeşitli belgelerle tarihi ölümsüzleştiren müze birçok farklı ülkeden turisti ağırlamaktadır. Şehrin tarihine yol almak isteyenler burada en iyi şekilde yapabilirler.

Entertainment District

Toronta’da yer alan Entertainment District, cıvıl cıvıl, eğlenceli bir mekandır. Kanada’ya gidenler mutlaka buraya da uğramalıdır. Tiyatrolar, müzikler, konserler burada yer alır. Eğlencenin, sosyalleşmenin alanıdır diyebiliriz.

Ripley’in Kanada Akvaryumu

Denizin derinliklerini görebilme fırsatı sunan bu akvaryum, dünyaca ünlüdür. Her türlü deniz canlısı burada eşsiz bir şekilde sunulmaktadır. Yeterli aydınlatmalar sayesinde tüm canlıları görebilir ve dokunmatik ekranlardan dokunabilirsiniz.

Vizesi Kanada
Kanada Vizesi

Kanada’nın Mutfağı Ve Yemek Kültürü

Kanada mutfağında çok değişik lezzetleri deneme fırsatı bulabilirsiniz. En önemli lezzetler aşağıda sizler için sıralanmıştır.

Maple Şurubu

Çok önemli bir yeri olan Maple Şurubu, geleneksel bir şuruptur. Bu şurup akçaağaçtan elde edilir ve Kanada’nın bayrağında bu ağacın yaprağı bulunmaktadır. Bu yüzden ülkeyi en iyi simgeleyen şuruptur ve birçok farklı lezzete eklenerek tat verir. Ülkenin hemen her yanında bu şurubu görme fırsatı bulabilirsiniz.

Çikolata Kalıpları

Kanada’da tatlı krizi tutanların imdadına yetişen bu lezzet, hiç pişirilmeden elde edilir. İçerisinde ceviz, fındık, çikolata, krema ve vanilya bulunmaktadır. Ülkedeki ismi Nanaimo Bar olarak bilinmektedir ve ülkede en fazla tüketilen tatlılar arasındadır..

Tereyağlı Tart

Butter Tart oalrak bilinen tereyağlı tart, ülkenin birçok yerinde bulunabilen bir tatlıdır. İçerisinde şeker, tereyağı, şurup ve yumurta bulunmaktadır. Bu karışımlardan elde edilen hamur, fındık ve üzümlerle de zenginleştirilebilmektedir.

Quebec Poutine

Halk tarafından oldukça sevilen bu atıştırmalık aslında Fransız tarzını yansıtmaktadır. Patates kızartmalarını peynir ve çeşitli soslar süsler. Kanada’ya gittiğinizde aparatif bir şeyler ararsanız size çok uygun olacaktır.

Pate Chinois

Yine Fransızlara özgü bir yemek olan pate chinois, haşlanmış patates ve mısır ikilisinden oluşmaktadır. Bu atıştırmalık da Kanada’da yiyecek bir şeyler arayanlar için gayet lezzetli olacaktır.

Ginger Beef

Sığır eti ve biberden yapılan ginger beef, aslında Çin mutfağından gelmektedir. Ancak Kanada’da da oldukça fazla tüketilmektedir.

Kanada Ve Türkiye’deki Kanada Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

Kanada’daki Türk Konsoloslukları;

Ottawa Büyükelçiliği

Adres: 197 Wurtemburg Street Ottawa, Ontario K1N 8L9 CANADA

Toronto Başkonsolosluğu

Adres: 10 Lower Spadina Avenue, Suite 300 Toronto, M5V 2Z2 Canada

ACAO Daimi Temsilciliği

Adres: 999, Boulevard Robert-Bourassa, Suite: 7.35 H3C 5J9, Montreak Quebec- Canada

Vancouver Başkonsolosluğu

Adres: 1066 West Hastings Street, Suite 2050-51, Vancouver, V6E 3X2, BC, Kanada

Türkiye’de Kanada Konsoloslukları;

İstanbul Kanada Başkonsolosluğu

Adres: 209 Büyükdere Cad. Tekfen Tower, Levent 4, İstanbul/ Türkiye

Ankara Kanada Büyükelçiliği

Adres: Cinnah Cad. No:58 06690, Çankaya, Ankara/ Turkey

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu