Skip to content

Çek Cumhuriyeti Vize Çeşitleri

Çek Cumhuriyeti Aile/Akraba Ziyareti

Çek Cumhuriyeti Vize Çeşitleri kısa süreli seyahatler için Çek Schengen vize işlemleri uygulanmaktadır. Çek Cumhuriyeti/Çek Aile/Akraba Ziyareti de kısa süreli seyahatler içinde değerlendirilmektedir. Çek Cumhuriyeti/Çek Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne şahsen yapılacak başvuru dışında alternatif olarak vize işlemlerini yürütmekle yükümlü olan vize merkezleri aracılığı ile de yapılabilmektedir. Çek Cumhuriyeti/Çek Aile/Akraba Ziyareti için gerekli olan işlemlerin uygun bir şekilde tamamlanabilmesi için evrakların hazırlık sürecinde doğru bir planlama yapılmalıdır. Çek Cumhuriyeti/Çek Aile/Akraba Ziyareti için gerekli olan evraklar şunlardır:

 • Beyan edilmesi gereken pasaportun son 10 yıl içinde alınmış olması, Çek vize işlemlerinin uygulanabilmesi için kullanılabilir iki sayfasının bulunması, seyahat bitim tarihi ile birlikte seyahat sonrasında da 90 gün süreyle geçerliliğini koruyacak özellikte olması gerekmektedir.
 • Çek Schengen vize başvuru formunun doldurularak çıktısı alınmalıdır. Çek Cumhuriyeti Vize Çeşitleri Çıktısı alınan Çek Schengen vize başvuru formun imzalanması gerekmektedir.
 • Başka bir vize işleminde kullanılmayan, başvuru yapan kişinin son halini yansıtacak olan biometrik 2 fotoğraf,
 • Tam vukuatlı nüfus kaydı örneği ile kimlik fotokopisi,
 • Çek Cumhuriyeti/Çek Aile/Akraba Ziyareti için Çek Cumhuriyeti’nde bulunan Aile / Akraba tarafından resmi olarak hazırlanmış davetiye,
 • Çek Cumhuriyeti/Çek Aile/Akraba Ziyareti yapacak olan kişinin mesleki ve mali durumunu belirten resmi belgeler,
 • Çek Cumhuriyeti/Çek Aile/Akraba Ziyareti yapan kişinin çalıştığı yerle ilgili resmi evraklar,
 • Çek Cumhuriyeti/Çek Aile/Akraba Ziyaretinin desteklenmesine yardımcı olacak ulaşım ile ilgili rezervasyonlar,
 • Çek Cumhuriyeti/Çek Aile/Akraba Ziyareti yapılacak tarihleri kapsayan seyahat sağlık sigorta poliçesi gerekli olan evraklardır.

Çek Cumhuriyeti’nde ikamet etmekte olan veya Çek Cumhuriyeti/Çek vatandaşlığına geçmiş olan Türklerin halen Türkiye’de bulunan akrabalarının Çek Cumhuriyeti’ne yakınlarını ziyaret etmek amacıyla girmesi için gereken vize Çek Cumhuriyeti/Çek aile/akraba ziyareti vizesidir. Bu kapsamda Çek Cumhuriyeti/Çek aile/akraba ziyareti vizesi edinebilmek için gereken, Çek Cumhuriyeti Vize Çeşitleri Çek Cumhuriyeti’nde ikamet eden kişinin Türkiye’deki yakınlarına resmi kanallarla çıkaracağı davetiye diyebileceğimiz türden bazı belgeler ve bunun yanında bu ziyaret amacına uygun hazırlanmış bir başvuru dosyasıdır. Bu vize için gereken başvurular VFS Global merkezlerinde gerçekleştirilebilir.

Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi Çek Cumhuriyeti
Çek Cumhuriyeti Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi

Çek Cumhuriyeti/Çek Turistik Vize

Çek Cumhuriyeti/Çek Turistik Vize Çek Cumhuriyeti vize çeşitleri içinde bulunmaktadır. Çek Cumhuriyeti/Çek Turistik Vize için yapılacak başvuru Çek Schengen vizesi içindir. Kısa süreli olan seyahatler için verilen Çek Schengen vize yönetmeliğine uygun olarak hazırlanması gereken evraklar için vize merkezlerinden danışmanlık hizmeti almak zaman kazanmak için yardımcı olacaktır. Bunun için yapılması gereken ön hazırlık sürecinde Çek Cumhuriyeti/Çek Turistik Vize için gerekli olan evraklar şöyledir:

 • Seyahat bitim tarihinden sonra 3 ay geçerliliğini koruyan, 10 yıldan daha eski olmayan, Çek Schengen vize işlemlerinin yapılabilmesi için kullanılabilir 2 sayfası olan pasaport ile pasaportun resimli olan sayfasının fotokopisi ile varsa önceden alınan Schengen vizelerinin de fotokopileri beyan edilmelidir.
 • Çek Cumhuriyeti Vize Çeşitleri Çek Cumhuriyeti/Çek Turistik Vize için Çek Schengen vize başvuru formunun doğru olarak doldurulması oldukça önemlidir.
 • Biometrik özellikte olan 2 adet fotoğrafın daha önce kullanılmamış olması ve en yakın tarihte çekilmiş olması gerekmektedir.
 • Çek Cumhuriyeti/Çek Turistik Vize başvuru sahibinin bankadan alınan finansal durumunu belirten belgeler,
 • Tam vukuatlı nüfus kaydı örneğinin aslı ile kimlik fotokopisi,
 • Çek Cumhuriyeti/Çek Turistik Vize başvuru sahibinin mesleki durumunun kanıtlanacağı belgeler,
 • Seyahatin yapılacağının ispatlanabileceği gidiş dönüş uçak ve otel rezervasyonları,
 • Seyahat sağlık sigorta poliçesinin Çek Cumhuriyeti/Çek Turistik seyahat tarihlerini kapsayacak şekilde hazırlanmış olmalıdır. Ayrıca 30 000 Euro değerinde olmasına dikkat edilmelidir.

Çek Cumhuriyeti Vize Çeşitleri Tarihi dokusu bozulmamış şehirleri, doğal güzellikleri ve ucuz ama hareketli gece hayatı ile dünya çapında birçok turistin tercihi olan Çek Cumhuriyeti, Türkiye’den de her yıl binlerce turist ağırlamaktadır. Çek Cumhuriyeti’ne turistik faaliyetler amacıyla giriş yapabilmek adına gerekli vize Çek Cumhuriyeti/Çek turistik vizesidir. Çek Cumhuriyeti/Çek turistik vizesini almak için VFS Global Çek Cumhuriyeti/Çek vize başvuru merkezlerine sunacağınız başvuru dosyanızda ulaşım ve konaklama rezervasyonlarınızın olması gerekir.

Turistik Vize Çek Cumhuriyeti
Çek Cumhuriyeti Turistik Vize

Çek Cumhuriyeti/Çek Ticari Vize

Çek Cumhuriyeti vize çeşitleri olarak farklı türlerinde olduğu Çek vize başvuruları içinde Çek Cumhuriyeti/Çek Ticari Vize için yapılacak başvuru türü Çek Cumhuriyeti / Çek Ticari vize için alınması gereken Çek Schengen vize türüdür. Çek Cumhuriyeti/Çek Ticari Vize için yapılması gereken ön hazırlık sürecinde prosedür şartlarını taşıyan evrakların hazırlanması gerekmektedir. Çek Cumhuriyeti/Çek Ticari Vize prosedür koşullarını taşıması gereken evraklar şunlardır:

 • Çek Cumhuriyeti/Çek Ticari Vize için geçerlilik özelliklerine göre 10 yılı aşmamış, Çek Cumhuriyeti/Çek Ticari Vize işlemlerinin yapılabileceği kullanılabilir 2 sayfası olan ve seyahat sonrasında da 3 ay geçerliliğinin devam ettiği pasaportun resimli olan sayfası ile önceden alınmış Schengen vizesi varsa fotokopilerinin beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Çek Cumhuriyeti/Çek Ticari Vize için okunaklı ve bilgilerin net olarak cevaplandığı Çek Cumhuriyeti Schengen vize başvuru formunun doldurulduktan sonra çıktısı alınmalıdır. Daha sonra başvuru yapanın imzası ile dosyaya koyulmalıdır.
 • Çek Cumhuriyeti Vize Çeşitleri Çek Cumhuriyeti/Çek Ticari Vize için gerekli olan, ilk defa Çek Cumhuriyeti/Çek Ticari Vize için kullanılacak olan ve başvuruya en yakın tarihte çekilmiş fotoğraf,
 • Çek Cumhuriyeti/Çek Ticari Vize başvuru sahibinin Çek Cumhuriyeti’nde bulunan şirket / kurum / firma tarafından resmi olarak gönderilmiş ticari vize davetiyesi,
 • Çek Cumhuriyeti/Çek Ticari Vize başvurusu yapan kişi ile ilgili olarak hazırlanmış tam vukuatlı nüfus kaydı örneği ile varsa evlilik cüzdanı fotokopisi,
 • Çek Cumhuriyeti/Çek Ticari seyahatin yapılacağını gösteren uçak ve otel rezervasyonları,
 • 30 000 Euro değerinde tüm seyahat tarihlerini kapsayan seyahat sağlık sigorta poliçesinin aslı Çek Cumhuriyeti/Çek Ticari vize için gerekli olan evraklar arasındadır.

Çek Cumhuriyeti Vize Çeşitleri Türkiye ve Çek Cumhuriyeti arasında birçok alanda gerçekleşen ithalat – ihracat ilişkileri ve aynı zamanda Türk firmaların zaman zaman Çek Cumhuriyeti’nde yapmış oldukları yatırımlar neticesinde iki ülke arası iş seyahatleri sürekli canlı kalmıştır. Bu iş seyahatlerinin gerçekleşmesini sağlayacak olan vize ise Çek Cumhuriyeti/Çek ticari vizesi olarak belirlenmiştir. Bu vize çalışma izni yerine geçmemektedir.

mail longvize E-mail
[email protected]
whatsapp longvize WhatsApp Hattı
0553 716 03 25
Long Vize Çağrı Merkezi Mobil Hat
0553 716 03 25
longvize çalışma saatleri Pazartesi – Pazar
08:30 – 00:00
İletişim

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu