Skip to content

Çek Cumhuriyeti Vizesi Hakkında Genel Bilgi

Çek Cumhuriyeti Vizesi Hakkında Genel Bilgi, Türkiye pasaportu taşıyan Bordo pasaport sahiplerine vize uygulaması yapmaktadır. Bir Schengen bölgesi üye ülkesi olan Çek Cumhuriyeti, Türkiye pasaportlarından Diplomatik (siyah), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) pasaportlara ülkeye giriş için vizesiz izin ve 180 gün içinde 3 ayı aşmamak kaydıyla ülkede kalma hakkı tanımaktadır. Çek Cumhuriyeti üzerinden başka ülkeye seyahat edecek kişilerin Çek Cumhuriyeti’nde transit vize alması şarttır.

Ancak Schengen üyesi ülkelerden oturum kartları veya vatandaşlıkları bulunan kişiler Çek Cumhuriyeti’ne her seyahatlerini vizesiz gerçekleştirme hakkına sahiptir. Çek Cumhuriyeti ile Türkiye arasındaki ilişkiler özellikle karşılıklı turistik faaliyetlerle canlanmıştır. Bununla birlikte iki ülke arasındaki otomotiv, gıda ve çeşitli sanayi ürünlerinde gerçekleşen ithalat – ihracat faaliyetleri de ilişkilerin bir başka boyutudur. İki ülkenin mazisi çok eski tarihlere dayanır ve iki ülke arasında büyük problemler yaşandığı dönemler olmamıştır.

Bu bağlamda günümüzde de Çek Cumhuriyet ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ilişkiler dostane bir seyir izlemektedir. Ayrıca son yapılan düzenlemelerle Türkiye Cumhuriyeti pasaportlarından herhangi bir geçerli pasaporta sahip olan Türk vatandaşları, Çek Cumhuriyeti Vizesi Hakkında Genel Bilgi Çek Cumhuriyeti’ne turistik amaçla yapacakları ve 180 günlük süreçte 90 günü aşmayacak ziyaretleri için vize almak zorunda değildir. Ancak Çek Cumhuriyeti’ne aile/akraba ziyareti ve ya ticari amaçlarla seyahat planlayan Umumi pasaport sahipleri ziyaretlerinin süresine bakılmaksızın vize uygulamasına tabi olacaktır. Çek Cumhuriyeti/Çek vizesi hakkında genel bilgi için; 0 312 426 03 25.

mail longvize E-mail
[email protected]
whatsapp longvize WhatsApp Hattı
0553 716 03 25
Long Vize Çağrı Merkezi Mobil Hat
0553 716 03 25
longvize çalışma saatleri Pazartesi – Pazar
08:30 – 00:00
İletişim

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu