Skip to content

Fransa Vizesi Nasıl Alınır

Fransa Vizesi Nasıl Alınır, Fransa’ya gitmek isteyen Türk vatandaşlarından Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, Fransa’ya yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır. Fransa vize başvurusu için gereken evraklar kişinin meslek grubuna göre değişmek ile beraber Fransa vizesi için kişin 26 Eylül 2014 yılından sonra çıkan yasa gereği parmak izi taramasına girmesi zorunlu tutulmuştur. Bu tarihten sonra Fransa vize başvurusu için verilen parmak izinden sonra herhangi bir ekstra durum yaşanmaksızın kişinin 5 (beş) yıl süre ile yeniden parmak izi vermeden yani şahsen başvuruya katılmadan vize başvurusu yapması kabul edilecektir.

Fransa Vizesi Nasıl Alınır Fransa vize işlemleri için Fransa Konsolosluğu tarafından atanan resmi başvuru merkezi 2017 yılı itibari ile VFS GLOBAL tam yetkili kurumdur. Yetki alanı gereği kişiler ikamet şehirlerine göre; Ankara, İstanbul Avrupa, İstanbul Anadolu, İzmir, Gaziantep şehirlerinden parmak izlerini vererek başvuru yapabilirler. Fransa vize işlemleri C Tipi vizeler ( kısa süreli 90 güne kadar olan vizeler) olmak koşulu ile yalnızca VFS GLOBAL ofislerinden yapılmaktadır. Fransa vizesi randevusu, vize başvurusu ve başvuru sonrası işlemler için kişiler yine bilgilerini VFS GLOBAL ofislerinden öğrenebilirler.

Fransa Vizesi Nasıl Alınır Fransa Konsolosluğu’nun iş yükü bu sayede hafifletilmiş olup başvuru sahiplerinin işlem süreleri daha kısa süreye indirilmiştir. Fransa Konsolosluğu’ndan D Tipi ( uzun süreli 90 günden fazla ) vize başvuruları kabul edilmektedir. Aile Birleşimi, Çalışma vizesi, Eğitim vizesi gibi başvuru türleri için başvuru sahipleri İstanbul Fransa Konsolosluğu veya Ankara Fransa Büyükelçiliği’ne başvuruda bulunabilirler. Fransa vize randevusu D Tipi vizeler için telefon ile VFS GLOBAL Çağrı Merkezinden, C Tipi vizeler için VFS GLOBAL web sitesinden pasaport bilgileri ile alınmaktadır.

Fransa vizesi sonuçlanma süresi başvurulan vize türüne, kişinin mesleki durumuna ve pasaport özgeçmişine ( daha önce almış olduğu vizelere) göre değişmekle beraber ortalama olarak C Tipi vizelerin yasal işlem süresi 3 iş günüdür. Acil durumlar için sonuçlanma süresinin kısaltılması adına durumu kanıtlayan resmi belgelerin sunulması halinde işlem süresi konsolosluğa bağlı olarak daha kısa olabilir.  D Tipi vizeler için Fransa vizesinin sonuçlanma süresi ortalama olarak 30 iş günüdür. Sonuçlanma süresi tamamıyla konsolosluk ve elçiliğe bağlı olarak bazen daha uzun veya daha kısa olabilir.

Fransa Vizesi Nasıl Alınır – Fransa Vize Ücreti Hakkında

Fransa vize ücreti kişinin gidiş amacı ve vize başvurusu türüne göre değişmektedir. Fransa Vizesi Nasıl Alınır Fransa Konsolosluğunun ve VFS GLOBAL Ofislerinin almış oldukları işlem ücretleri bulunmaktadır. Her vize başvurusunda bulunan kişiler bu ücreti ödemek ile yükümlüdür. Vizenin olumsuz olması halinde bu ücret konsolosluk tarafından geri iade edilmez. Bazı özel durumlar için vize ücretinden muaf tutulan başvuru sahipleri olabilir.

Fransa vizesi alınırken dikkat edilmesi gereken husular; kişinin ilk etapta pasaport bilgileri ile evraklarının tam hazır olacağı zaman dilimi için randevu alması gerekmektedir. Kişinin mesleki durumuna göre hazırlayacağı evraklar değişiklik göstermetedir. Çalışan, İşveren, Kamu Kurumu Çalışanı, Öğrenci ve Emekli olmak gibi meslek grupları için evrak listesi değişiklik göstermektedir.

Vize Ücreti Fransa
Fransa Vize Ücreti

Fransa Vizesi Nasıl Alınır Kişi randevu gününde hazırlamış olduğu evraklar ile VFS GLOBAL Ofisine parmak izi için gider ve işlemleri tamamlanıp evrakları içeri sunulduğu andan itibaren vize başvuru süreci başlar. Ortalama olarak 3 iş günü işlem süresi olan bu zaman diliminde kişi pasaport takibini VFS GLOBAL web sitesi üzerinden ve VFS GLOBAL ofislerinden sağlayabilmektedir. Pasaport sonucu çıktığında başvuru sahibi pasaportunu kimliği ile VFS GLOBAL Ofislerinden teslim alabilir veyahut vekalet verdiği kişi aracılığı ile pasaportunun teslim alınmasını sağlayabilir.

Fransa Vizesi Nasıl Alınır D Tipi vizeler için ise başvuru sahibi ikamet etmiş olduğu şehre bağlı olarak Fransa Konsolosluğu veya Fransa Büyükelçiliği’nden telefonda randevu alıp vize başvurusunda bulunabilirler. Uzun süreli; Aile Birleşimi, Çalışma Vizesi, Eğitim Vizesi gibi türler için başvuruda bulunan kişiler bizzat konsolosluk veya elçiliğe gitmek ile yükümlüdürler. Mülakat sonucu evraklarını teslim ettikten sonra yasal işlem süresi içerisinde vize sonucu basılmış pasaportları kişilere kargo yolu ulaştırılmaktadır.  D Tipi ( uzun süreli ) vizeler C Tipi ( kısa süreli) vizelere göre daha uzun sürede sonuçlanmaktadır. Bu sebeple kişinin acil gitme durumları için en erken sürede vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

mail longvize E-mail
[email protected]
whatsapp longvize WhatsApp Hattı
0553 716 03 25
Long Vize Çağrı Merkezi Mobil Hat
0553 716 03 25
longvize çalışma saatleri Pazartesi – Pazar
08:30 – 00:00
İletişim

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu