Skip to content

Amerika Hakkında Genel Bilgiler 2022

Amerika Hakkında Genel Bilgiler 2022; Amerika Birleşik Devletleri, Kuzey Amerika toprakları üzerine kurulan ve Birleşik Devletler olarak da adlandırılan bir ülkedir. 15’inci yüzyıl 1942 yılında İtalyan denizci Kristof Kolomb tarafından keşfedilen Amerika kıtasının, geçmiş tarihinde ise yalnızca Kızılderililere ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. Kolomb’un kıtayı Hint adası olduğunu sanması üzerine Amerigo Vespucci burayı ‘Yeni Dünya’ olarak isimlendirmiştir. Fakat Kristof Kolomb’un Amerika’yı keşfetmesinin ardından kıtada İspanya, Hollanda, Fransa, Büyük Britanya, Portekiz ve İsveç ‘in de içerisinde yer aldığı pek çok ülke sömürge devleti kurmuştur.

Sahip olduğu doğal kaynakları ile bilinen ABD’de İngilizlere ait toplamda on üç koloni bulunuyordu. Bunlar arasında Boston, Philadelphia, New York ve Washington gibi önemli şehirler de yer almıştır. Zaman içerisinde İngilizlerin kolonilerden çok fazla vergi alması, on üç koloninin birleşerek bağımsızlık mücadelesi vermesine sebep olmuştur.

Amerika’ vermiş olduğu mücadeleler sonucunda 4 Temmuz 1776 tarihinde George Washington tarafından Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi yayınlanmıştır. Bu bildirge ile Amerika’nın yeni bir hükûmet kuracağı ve yönetim şeklinin de demokrasi olacağı bütün dünyaya duyurulmuştur. 13 koloninin bağımsızlık mücadelesini kazanması ise İngilizlerin onayıyla olmuştur. Çünkü 1783 Paris Antlaşması ile Amerika Birleşik Devletleri’nin demokrasi olacağı İngilizler tarafından da kabul edilmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nin resmen kuruluşu ise 1887 yılında gerçekleşmiştir.

Amerika Gezilecek Turistik Yerleri

Toplamda 50 eyaletin içerisinde bulunduğu Amerika’nın başkenti Washington DC’dir. Ülkenin diğer şehirleri Los Angeles, San Francisco, Şikago, Miami, Seattle, San Diego, LasVegas, Philadelphia, Atlanta, New Orleans, Denver, Houston, Minneapolis ve Nashville Austin yer almaktadır. Yine Baltimore, San Jose, Detroit, Dallas, Albuquerque, Kansas City, Charlotte, Fresno, Fort Worth, Anchorage, Boise, Pittsburgh, Columbus, Salt Lake City ile Orlando da Amerika’nın farklı kentleri arasında yer almaktadır.

Amerika coğrafi olarak oldukça büyük bir kara parçasına sahiptir. Dolayısıyla ülkede çok sayıda farklı yerleşim yeri de bulunmaktadır. Bu doğrultuda; Tulsa, Portland, Cleveland, Honolulu, Lousville, Omaha, Raleigh, Indianapolis, Colarado Springs, Oakland, Memphis, Oklahoma City, Milwaukee, San Antonio, Phoenix, Jacksonville, Virginia Beach, Sacramento, New York ve Boston da Amerika’nın şehirleri arasında yer alır!

Amerika’nın en çok turist ağırlayan yerlerinden birisi de New York olmaktadır. Özellikle Özgürlük Anıtı ile bilinen New York’ta, Central Park, Modern Sanat Müzesi, Tenement Müzesi, High Line, BrooklynHeights sokakları mutlaka görülmesi yerler arasındadır.

Ülkenin başkenti Washington DC ise turistik ziyaretlerin yanı sıra daha çok bürokrat ve yöneticilerin iş nedeniyle seyahat gerçekleştirdiği yerlerdendir. Washington’a gelen herkesin de mutlaka görmesi gereken yerin şüphesiz ki Beyaz Saray olacaktır. Ayrıca başkentte Botanik Bahçesi, Georgetown ve Washington Hayvanat Bahçesi de şehrin turistik yerleri arasındadır.

Amerika denildiğinde akla gelen Hollywood’un kalbi olarak da ifade edilen Los Angeles ise Kaliforniya eyaletinin en meşhur şehridir. Los Angeles’ın en meşhur turistik yerleri arasında ise Hollywood Sign, Hollywood Şöhret Kaldırımı, Santa Monica İskelesi, Kaliforniya Bilim Merkezi yer almaktadır.

Özellikle yaz tatillerinin vazgeçilmez adreslerinden olan Miami ise Ocean Drive, Little Havana ve Lincoln Road gibi turistik yerleri ile meşhurdur.

Vizesi Amerika
Amerika Vizesi

Amerika’nın Mutfağı Ve Yemek Kültürü

Amerika’nın mutfağı ve yemek kültürü, dünyanın neredeyse bütün mutfaklarının karışımı olarak da tanımlanan sentez bir mutfak olma özelliğine sahiptir. Çoğunlukla hamburger ve fastfood çeşitleri ile bilinen Amerikan mutfağının en ünlü yiyeceği ise hindi olmaktadır. Bereketi simgelediğine inanılan hindi, çoğunlukla şükran günlerinde masalardaki yerini almaktadır.

Amerikan mutfağının diğer ünlü yiyecekleri arasında İngilizlerin Çedar peyniri ve İtalyanların sarı soslu makarnasından ortaya çıkan Mac &Cheese yer almaktadır. Ayrıca New England’ın kıyı bölgelerinden çıkarılmakta olan midyelerden yapılan Clam Chowder çorbası da Amerika mutfağının vazgeçilmezlerindendir.

Ülkenin yöresel yemekleri arasında Louisiana’nın bamya çorbasının yanı sıra Amerikan mutfağında Cal-Mex ve Tex-Mex olarak da isimlendirilen karma lezzetler bulunmaktadır. Bunlar Amerikan ürünleri ve geleneksel Meksika yemeklerinin harmanlanması ile ortaya çıkmaktadır.

Burrito, ChiliConCarne, Guacamole, Fajita, Nachos da bunlar arasında yer almaktadır. Özellikle de Amerika’nın en beğenilen lezzetlerinden olan Buffalo Tavuk Kanatları, turistlerin de başlıca tercih ettiği lezzetler arasındadır.

Mısır gevreği, kahve, pancake gibi çeşitler de yine Amerikan mutfağının pratik ve vazgeçilmez lezzetleri arasındadır. Ülkenin pek çok lezzetine büyük marketlerden ulaşılabildiği gibi ayrıca yöresel lezzetleri de her eyalette sıralanan restoranlarda tadabilmek mümkündür. Cheese Burger ile tüm dünyada ünlenen Amerika’da, hamburgerin en iyisi New York’ta yenilmektedir. Çünkü burada orijinal burger menüleri bulmak diğer eyaletlere göre çok daha kolay ve çeşitlidir.

ABD Ve Türkiye’deki Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

Türkiye’den Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat etmek için gereken vize işlemlerinde öncelikle başvurunun Türkiye’deki büyük şehirlerde yer alan Amerikan Konsolosluğu, Amerikan Başkonsolosluğu veya Amerikan Büyükelçiliği’nden alınması gerekmektedir.

Türkiye’de yer alan ABD Başkonsolosluğu ise İstanbul’dadır. ABD Başkonsolosluğu İstanbul adresi ise şu şekildedir; İstinye, Poligon Caddesi No: 75 , 34460 / Sarıyer – İstanbul

Türkiye’de yer alan ABD Büyükelçiliği ise ülkenin başkenti Ankara’dadır. ABD Büyükelçiliği Ankara adresi ise şu şekildedir; Kavaklıdere, Atatürk Bulvarı No: 110, 06100 / Çankaya – Ankara

Türkiye’de yer alan ABD Konsolosluğu ise Adana’dadır. ABD Konsolosluğu Adana adresi ise şu şekildedir; Özgür, Girne Bulvarı No:212, 01260 / Yüreğir – Adana

Amerika’da yer alan Türk Büyükelçilikleri ise Boston, Houston, Los Angeles, New York ve Şikago kentlerindedir. Adresleri ise şu şekildedir:

Boston Başkonsolosluğu: 31 Saint James Caddesi, Süit 840, Boston MA 02116 / ABD – Boston

Houston Başkonsolosluğu: 1990 Post Oak Bulvarı, Süit 1300, Houston Texas 77056 / ABD – Houston

Los Angeles Başkonsolosluğu: 6300 Wilshire Bulvarı, Süit 2010, Los Angeles CA 90048 /ABD – Los Angeles

New York Başkonsolosluğu: 821 United Nations Plaza, NY 10017 / ABD – New York

Şikago Başkonsolosluğu: 360 N. Michigan Bulvarı, Süit 1405 Chicago Illınoıs 60601 / ABD – Şikago

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu