Skip to content

Angola Hakkında Genel Bilgiler 2022

Angola Hakkında Genel Bilgiler 2022; Afrika kıtasında yer alan Angola Cumhuriyeti, kıtanın güney batısındadır. Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Zambiya ülkeleri ile komşu konumda yer almaktadır. Ayrıca ülkenin batısında da Atlas Okyanusu vardır.

Uzun yıllar boyunca Portekiz sömürgesi olarak varlığını sürdüren Angola’da, bu nedenle günümüzde hala Portekiz’in izleri görülmektedir.  Ülkenin batı kesimlerinde kurulmuş Bantu Kralığı’ndaki Ndongo Krallığı’nda krala verilen unvana Angola adı verilmiştir ve ülkenin adı da buradan gelmektedir.

Afrika başta olmak üzere çeşitli etnik grupların bulunduğu Angola ülkesinde, Ovimbundu, Ambundu, Bakongo, Melez, Avrupa ve diğer bazı etnik gruplar da yer almaktadır. Etnik gruplar arasında çoğunluğa sahip olan ise %37 ile Ovimbundu topluluğu olmaktadır. Bunların haricinde Ambundu etnik grubu ülkenin %25’ini, Bakongo %13’ünü, Melez grup %2’sini, Avrupalılar %1’ini ve kalan etnik gruplar ise ülkenin %22’sini oluşturmaktadır.

Öte yandan ülkede her etnik grubun kendi konuştuğu bir de özel dili bulunmaktadır. Fakat Angola sömürge devletlerden biri olduğu için ülkenin resmi dili Portekizce olarak kayıtlarda yer almaktadır. Buna rağmen Portekizce, ülkenin %30’luk tarafından konuşulmaktadır.

1950’li yıllarda gerçekleşen milliyetçi direnişle 1960 yılında Afrika Yılı olarak isimlendirilmiştir. Bu süreçte 18 farklı Afrika ülkesi bağımsızlık mücadelesi için harekete geçmiştir. Bu süreçten etkilenerek ilerleme kaydeden ülkelerden birisi de Angola olmuştur.

Yaşanan çatışmalar neticesinde 11 Kasım 1975 tarihinde bağımsızlığını ilan eden Angola’nın bu başarısında MPLA isimli partinin başarısı etkili olmuştur.

Başkenti Luanda olan Angola ülkesinde Bengo, Benguela, Bie, Cabinda, Cuando Cubango, Cuanza Norte, Cuanza Sul, Cunene, Huambo, Huila, Lunda Norte, LundaSul, Malanje, Moksico, Namibe, Uige ve Zaire olmak üzere toplamda 19 şehir yer almaktadır.

Angola Gezilecek Turistik Yerleri

Atlas Okyanusu’na kıyısı olan Angola ülkesi, Afrika’nın turistik yerleşim yerleri arasında yer almaktadır. Sahip olduğu doğal güzellikler ve manzaralı alanlarıyla bilinen Angola’ya gelen herkesin görmesi gereken 4 önemli turistik yer söz konusu olmaktadır. Bunlardan ilki öncelikle Quiçama Ulusal Parkı olacaktır.

Vahşi yaşama ev sahipliği yapan bu doğal park, yaklaşık olarak 9 bin 960 kilometrelik bir alan üzerine kurulmuştur. Safari yapmak için tercih edilen Quiçama Ulusal Parkı, milli park unvanını 1957 yılında almıştır. Çok sayıda hayvan ve bitki çeşidinin görülebileceği bu park, özellikle de vahşi yaşam fotoğrafçılarının vazgeçilmez noktalarından birisidir.

Angola ülkesinde aktif olan tek milli park özelliğini taşıyan Quiçama Ulusal Parkı, 2005 yılından bu yana ‘Aslan Koruma Birimi’ olarak da kabul edilmektedir. Park içerisinde aslanların yanı sıra, zürafa, zebra, fil, buffalo, sırtlan gibi vahşi hayvanları yakından gözlemlemek de mümkündür. Safari turları eşliğinde turistlerin sıklıkla geldiği bu Afrika ülkesi, özellikle de aslanlara yapmış olduğu ev sahipliğiyle ünlüdür.

Ülkede diğer bir gezilecek yer ise Afrika kıtasının en büyük şelalelerinden de biri olan Kalandula Şelaleleri olmaktadır. Başkent Luanda’ya yaklaşık olarak 361 kilometre uzaklıkta bulunan bu şelaleler, 105 metreye yakın bir yüksekliğe sahiptir. Lucala Nehri üzerinden dökülmekte olan Kalandula Şelaleleri, geçmiş zamanda Duque de Bragança Şelaleleri ismiyle de bilinmektedir.

Angola’nın en etkileyen manzarasına sahip olan Tundvala da yine ülkenin turistik bölgeleri arasında yer almaktadır. İki bin metreden daha fazla yüksekliğe sahip olan bu bölge, uçurumları ile ün edinmiştir. Özellikle de manzara fotoğrafçılarının dikkatini çeken bu dağlık alana ‘Serra da Leba’ ismi de verilmektedir. Dağcılar için de dikkat çeken Tundvala, Angola’ya gelen tüm turistlerin de ilgi odağındadır.

Angola’da görülmesi gereken yerlerden birisi de Miradouro da Lua olmaktadır. Başkent Luanda’ya 40 kilometre uzaklıkta olan bu dağlık alan, turistlerin de ilgisini çekmektedir. Rüzgar, yağmur ve erezyon nedeniyle farklı bir görüntüsü olan bu alana, tırmanmayı sevenler de sıklıkla gelmektedir.

Vizesi Angola
Angola Vizesi

Angola’nın Mutfağı ve Yemek Kültürü

Angola’nın Mutfağı ve Yemek Kültürü; Afrika ülkeleri arasında yer alan fakat uzun bir dönem Portekiz sömürgesi altında kalan Angola’nın mutfağında da Portekiz’in etkilerinin olduğu gerçektir. Bölgede özellikle de funge adı verilen yöresel bir yemek vardır. Maddi açıdan sıkıntı yaşayanların sıklıkla tüketmeyi tercih ettiği funge, bir püre çeşidi olarak da kabul edilebilir. Et veya fasulye yanında da tüketilen bu yemeğin yanı sıra Muambadegalinha isimli bir yemek de yine Angola mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Tavukla hazırlanan bu yemekte hurma hamuru, sarımsak, bamya ve hurma bulunur. Pirinç ya da fungeyle birlikte de tüketilmektedir.

Angola mutfağının vazgeçilmez besinleri arasında fasulye, tavuk, tatlı patates, un, pirinç, domuz eti, domates, bamya, balık, domates ve soğan vardır. Ülkede de sıklıkla bu ürünlerin kullanımından yemek çeşitleri yapılmaktadır. Afrika’nın yoksul bir ülke olması nedeniyle bölgede et veya balığın da son derece az yenildiğini söylemek mümkündür. Bu nedenle çoğunlukla lapa ve püre şeklinde besinler tercih edilmektedir.

Angola Ve Türkiye’deki Angola Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

Günümüzde çok sayıda ülke yabancı ziyaretçilerinin girişi için pasaportun yanında vize belgesi de talep etmektedir. Sınır ve toprak güvenliği amacıyla talep edilen vize belgesinin zorunlu tutulduğu ülkelerden birisi de Afrika kıtasında yer alan Angola’dır. Türkiye’den Angola’ya seyahat etmek için gereken belgelere ise Türkiye’de yer alan Angola Konsolosluğu’na vize başvurusuna bulunulması gerekmektedir. Bu başvurunun gerçekleşmesi için de başkent Ankara’daki Angola Konsolosluğu binasına gitmek şarttır.

Türkiye’de yer alan Angola Konsolosluğu Ankara’dadır. Adresi ise şu şekildedir; İlkbahar Mahallesi Galip Erdem Caddesi 616 Sokak No: 16, 06550 / Çankaya- Ankara

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Angola’daki işlemlerinin gerçekleştirildiği yer ülkenin başkenti Luanda’da yer almaktadır. Luanda Büyükelçiliği’nin adresi ise şu şekildedir; Avenida Pedro Caddesi, Dunem Loy, 535, Mundo Verde, Talatona / Angola – Luanda

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu