Skip to content

Avustralya Hakkında Genel Bilgiler 2022

Avustralya Hakkında Genel Bilgiler 2022; Dünyanın en ilginç ülkelerinden biri olan Avustralya güney yarım kürede yer almaktadır. Hint Okyanusuyla Büyük Okyanus arasında yer alan ada ülkesinin hem coğrafi konumu hem de tarihi konusunda önemli bilgiler vardır. Yerli halkıyla öne çıkan ülkenin kültürel yaşamı oldukça renklidir. Farklı ırk ve dinlerden insanların bir arada yaşadığı ülkenin herhangi bir ülke ile karı sınırı yoktur. Ülkenin sahil şeridinin toplam uzaklığı yaklaşık olarak 26 kilometredir. 8 milyon 698 bin kilometrekare alana sahip olan ülkede birçok şehir bulunmaktadır.

Avustralya ülkesinin en büyük şehri Sydney, ticari ve kültürel faaliyetleriyle öne çıkan bir yerdir. Farklı ülkelerden turistlerin yoğun olarak tercih ettiği Sydney, birçok kişi tarafından ülkenin başkenti olarak bilinse de bu yanlış bir bilgidir. Avustralya’nın başkenti ise Canberra isimli şehirdir. Ülkede genel olarak İngilizce dili hakim olsa da yerli dil konuşan halk da bulunmaktadır. Arapça ve İtalyanca gibi dillerinde yoğun olarak konuşulduğu bilinir. Konum olarak söz konusu olduğunda çeşitli ülkelere yakın olan Avustralya’da eyalet sistemi vardır.

Endonezya, Solomon Adaları, Yeni Zelanda ve Papua Yeni Gine gibi ülkelere yakın konumda bulunan Avustralya’da altı tane eyalet bulunur.

Ülkedeki 6 eyalet şu şekildedir;

  • Tasmania
  • Queensland
  • New South Wales
  • South Australia
  • Victoria
  • Western Australia

Belirtilen eyaletlerde yer alan şehirlerde yaşayan farklı kültürlerden insanlar vardır. Hem bir ülke hem de bir kıta olan Avustralya’nın nüfusu 23 milyondur. Dünya’daki en büyük ada olmasına rağmen en küçük kıta olan Avustralya, yüzölçümü olarak en büyük 6.ülkedir. 26 Ocak 1788 tarihinde kurulan Avustralya’nın ilk keşfi Willem Janszoon tarafından 1606 yılında gerçekleştirilmiştir.

Avustralya Gezilecek Turistik Yerleri

Bir ada ülkesi olan Avustralya, hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle öne çıkmaktadır. Sahip olduğu iklim şartları sayesinde oldukça canlı bir doğaya sahip olan ülkenin gezip görülebilecek farklı yerleridir. Ülkenin gezilecek yerleri söz konusu olduğunda akla ilk gelen şehir Sydney’dir. Dünya’nın da önemli şehirlerinden biri olan Sydney’de tarihi ve doğal güzellikler bulunur. Göçmen nüfusunun oldukça fazla olduğu şehrin en önemli noktaları arasında Opera Binası ve Sydney Limanı vardır. Dünyadaki ünlü plajlardan biri olan Bondi Plajı ve Campbell Geçidi de bu şehrin içinde yer alır.

Avustralya’nın başkenti yapay bir şehir olan Canberra’dır. Sydney şehri kadar ilgi görmese de özel mimari yapıları sayesinde adından sık sık söz ettiren şehir, planlı bir şekilde inşa edilmiştir. Canberra şehrine de görülebilecek bazı turistik yerler bulunur. Ülkenin ünlü şehirlerinden biri olan Melbourne 3.7 milyon nüfusa sahiptir. Modern ve geleneksel mimarisiyle dikkat çeken şehirde çeşitli dönemlerde küresel festivaller yapılır. Bu şehirde de Ulusal Spor Müzesi, Olimpiyat Stadı ve Formula 1 pisti gibi gezilecek yerler vardır.

Avustralya ülkesinin sembolü olarak bilinen kangurular da ülkenin önemli simgeleri arasında yer alır. Ülke içerisinde yaklaşık 50 milyon adet kanguru olduğuna dair bilgi bulunmaktadır. Ülkenin gezilecek yerleri arasında Ulurukata Tjuta Milli Parkı ve Flinders gibi bölgeler de bulunur. Aynı zamanda UNESCO tarafından dünya kültür mirası listesine alınan Kakadu Milli Parkı da ülkenin önemli turistik alanlarından biridir. Büyük Mercan Resifleri ve Kings Kanyonları ülkedeki turistik mekanlar arasında yer alır.

Vizesi Avustralya
Avustralya Vizesi

Avustralya’nın Mutfağı ve Yemek Kültürü

Avustralya’nın Mutfağı ve Yemek Kültürü; Bir ülkenin en önemli kültürel özelliklerinden biri de o bölgeye ait olan geleneksel lezzetlerdir. Turistler için oldukça önemli olan yemek kültürü konusunda sık sık araştırmalar yapılır. Avustralya’da ilginç yemek kültürüyle öne çıkan ülkeler arasında yer alır. Ülkenin nüfus yapısının karışık olmasından dolayı zengin bir mutfak bulunmaktadır. Asya ve Akdeniz mutfaklarından da önemli lezzetleri barındıran Avustralya’da turistlerin tercih edebileceği farklı lezzetler vardır. Ülkedeki barbekü alanlarında et pişiren birçok kişi vardır. Ülke genelindeki hayvan sayısının fazla olmasıyla birlikte et tüketimi yüksektir.

Avustralya mutfağı söz konusu olduğunda akla ilk gelen lezzetlerden biri de balıktır. Ülkenin dört bir yanının denizlerle çevrili olması nedeniyle farklı çeşit balıklarla özel lezzetler yapılır. Geleneksel mutfak lezzetleri arasında kutjera, bunya, macadamia, riberry ve muntries gibi meyve ve bitkiler de vardır. Meat Pie isimli tart, Avustralya’nın dünya genelinde bilinen simgeleri arasında yer alır. Diğer önemli lezzetler arasında Barramundi, Pavlova ve Barbekü Karides gibi yemekler bulunur.

Avustralya ve Türkiye’deki Avustralya Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri ve Adresleri

Avustralya, Türk vatandaşlarının yoğun olarak yaşadığı ülkeler arasında yer alır. Yakın zamanlardaki nüfus bilgilerine göre ülke genelinde yaklaşık olarak 202.000 Türk bulunmaktadır. Hem ülkede bulunan Türk vatandaşlarının hem de turist olarak giden ziyaretçilerin yararlanabileceği konsolosluk faaliyetleri vardır. Ülkede Türk vatandaşlarının başvuru yapabileceği 3 adet konsolosluk bulunur. Bu konsolosluklar aracığıyla vize ve pasaport işlemlerinin yanı sıra farklı resmi konular hakkında da bilgi almak mümkündür.

Türk vatandaşları için Avustralya’daki en önemli büyükelçilik olan TC. Kanberra Büyükelçiliği, konsolosluk işlemlerinin yapılabileceği adreslerden biridir. Büyükelçilik, 6 Monah Place, YARRALUMLA, A.C.T adresinde yer almaktadır. Diğer bir konsolosluk olan T.C Melburn Başkonsolosluğu ülkenin Victoria eyaletine bağlı Level 8, Albert Road 2, South Melbeourne adresine yer almaktadır. Sidney Konsolosluğu ise New South Wales eyaletine bağlı 66 Ocean Street, Wollahra adresinde bulunur. Ülkedeki Türk vatandaşları bu adreslerde yer alan konsolosluklara müracaat ederek farklı işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Türkiye’de ise Avustralya ile ilgili resmi işlemlerin ve başvuruların yapılacağı 3 farklı konsolosluk bulunur. Ankara Avustralya Büyükelçiliği, Uğur Mumcu Cad, No:88, Gaziosmanpaşa, Ankara’da yer alır. İstanbul Konsolosluğu, Asker Ocağı Caddesi, No:15 Elmadağ / Şişli, Süzer Plaza adresinde bulunmaktadır.

Konsolosluk işlemlerinin yapılabileceği diğer bir adres ile Çanakkale Konsolosluğu’dur. Çanakkale Konsolosluğu Kepez ilçesindeki Boğazkent Mevkii’nde yer almaktadır. Belirtilen Avustralya ve Türkiye konsoloslukları üzerinden farklı resmi işlemleri gerçekleştirmek mümkündür.

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu