Skip to content

Burkina Faso Hakkında Genel Bilgiler 2022

Burkina Faso Hakkında Genel Bilgiler 2022; Burkina Faso bir Afrika ülkesidir. Afrika’nın batısında yer alan ülkenin herhangi bir denize kıyısı bulunmamaktadır. Ülke geçmişte Fransız sömürgesine maruz kalmıştır. Bu nedenle kültürlerinde Fransız etkileri görülebilmektedir. Burkina Faso nüfusu ise yaklaşık olarak 20 milyon olmaktadır. Burkina Faso doğal güzelliğin korunduğu ve hala var olan nadir ülkelerin başında gelmektedir. Ancak buna rağmen ülke en yoksul ülkeler arasında bulunmaktadır. Ülkenin 45 adet şehri bulunmaktadır.

Burkina Faso halkının büyük çoğunluğu Müslüman olmaktadır. Ülke içinde turistler oldukça sevilmekte ve değer gösterilmektedir. Burkina Faso kelime anlamı olarak “Onurlu insanların yaşadığı yurt” anlamına gelmektedir. Ülkenin büyük çoğunluğu taşıt olarak bisiklet veya motosiklet kullanmaktadır.  Ülkede çok fazla kabile dili ve Fransızca kullanılmaktadır. Burkina Faso diğer Afrika ülkelerine göre yer altı zenginliği açısından da oldukça önemli bir ülke olmaktadır. Ülke bakır, altın, magnezyum gibi kaynaklara sahip olmaktadır.

Ülkenin genç nüfusu çoğunlukla bu yer altı kaynaklarında aralıksız olarak çalışmaktadır. Burkina Faso Afrika bölgesinin en büyük altın üreticilerinin başında gelmektedir. 1960 yılında bağımsızlığını elde eden ülke günümüzde özgür ve demokratik seçimler ile başkanın belirlendiği bir ülke konumundadır. Ülkenin güncel başkanı Roch Marc Christian Kabore olmaktadır. Kabore Hristiyan bir başkan olsa bile ülkede dini açıdan geniş bir özgürlük alanı bulunmaktadır. Ülkenin başkenti ise Ouaga dougou olmaktadır. Ülkenin para birimi ise CFA Frangı olmaktadır.

Burkina Faso Turistik Yerleri

Burkina Faso Turistik Yerleri; çok fazla doğal güzelliğe ve özel alana sahip bir ülke olmaktadır. Ülkede gezilebilecek birçok park alanı ve doğal yerlere sahip olmaktadır. Bununla birlikte Burkina Faso Afrika ülkeleri arasında sanata en çok değer verilen ülkelerin başında gelmektedir. Burkina Faso’yu ziyaret etmek için gidilebilecek en doğru zamanlar ise Mart ve Nisan ayları olmaktadır. Ülkeye en çok turist ise Türkiye ve Fransa’dan gitmektedir. Turistlere verdiği değer ile görülmeyi hak eden Burkina Faso’da ise gezilebilecek oldukça özel yerler bulunmaktadır.

Karfiguela Şelaleleri;

Ülkenin en güzel özelliği doğal yaşamın korunması olmaktadır. Karfiguela Şelaleleri Burkina Faso’da Banfora şehrinde bulunmaktadır. Harika bir görünüme sahip olan şelale her turist için öncelikli bir yer olmaktadır.

Arli Ulusal Parkı;

Arli Ulusal Parkı doğal bitki örtüsü ve bölgede yer alan özel canlılar ile birlikte oldukça eşsiz bir bölge olmaktadır. Burkina Faso’nun en çok bilinen turistik yeri olmaktadır.

Tengrela Gölü;

Tengrela Gölü sadece doğal güzelliği ile ön plana çıkan bir göl olmanın yanı sıra turistler için su aygırlarını yakından izlemek için eşsiz bir yer olmaktadır. Tengrela Gölü timsahlardan temizlenen bir göl olmaktadır ve bu sayede sandallar ile göz üzerinde gezinti kolaylıkla yapılabilmektedir.

Bangr Weogo Parkı

Bangr Weogo, başkentte yer alan doğal güzelliklerin ön planda olduğu bir park olmaktadır. Bangr Weogo Parkı’nda Burkina Faso topraklarında yaşayan binlerce hayvan türünü ve bitki örtüsünü inceleme ve gözlemleme imkanı bulabilirsiniz.

Burkina Faso Ulusal Müzesi

Burkina Faso kültürünü ve geçmişini yakından görebilmek ve tanık olabilmek için gidilmesi gereken yer Ulusal Müze olmaktadır. Sanata ve sanatçıya değer veren Burkina Faso’da galerileri ve koleksiyonları görmek için gidilebilecek en doğru yer Ulusal Müze olmaktadır. Burkina Faso Ulusal Müzesi ülkenin başkenti olan Ouaga dougou’da yer almaktadır. Müzede aynı zamanda arkeolojik çalışmalar sonucu elde edilen kalıntılar da sergilenmektedir.

Vizesi Burkina Faso
Burkina Faso Vizesi

Burkina Faso Mutfağı ve Yemek Kültürü

Burkina Faso mutfağı ve yemek kültürü olarak Afrika’nın en gelişmiş ülkelerinden biri olmaktadır. Ülkede çok zengin bir yemek kültürü ve tarihi bulunmaktadır. Bununla birlikte turistik bölgelerde ülkenin yemek kültürünü gözlemleyebileceğiniz yerler bulunmaktadır. Aynı zamanda başkentte bulunan sokak satıcıları sizin için yemek kültürü hakkında fikir edine imkanı sunmaktadır.

Attike;

Attike Afrika bölgesine ait olan özel bir pilav türüdür. Burkina Faso’da en sık tüketilen yemeklerin başında gelmektedir. Bununla birlikte Attike her turistin mutlaka yemesi gereken bir yemek olmaktadır.

Samosa;

Samosa’da Attike gibi genel olarak Afrika yemek kültüründe çok sık tüketilen yemeklerin başında gelmektedir. Pratik bir şekilde hazırlanması ve özel bir tada sahip olması Samosa’yı bu kadar popüler yapmaktadır. Samosa bir hamur olmakta ve kızartılarak yenmektedir. İçine sebze, et ve türlü baharatlar karıştırılarak eşsiz bir lezzet elde edilmektedir.

Poulet Televise;

Poulet Televise Burkina Faso’da oldukça özel bir yemek olmaktadır. Oldukça sık tüketildiği için sokak satıcıları tarafından en çok satılan yemek ülke içinde Poulet Televise olmaktadır. Bir tavuk yemeği olan Poulet Televise Burkina Faso halkına özel soslar ve baharatlar ile oldukça keyifli bir ayak üstü yemeği olarak tüketilebilmektedir.

Riz Gras;

Burkina Faso, yemek kültürü olan pilavı oldukça fazla seven bir kültüre hakimdir. Bu nedenle popüler olan ve kültürlerinde var olan çoğu yemek bu şekilde olmaktadır. Riz Gras Burkina Faso için önemli bir soslu pilav türü olmaktadır. Sosu ise genel olarak domates ağırlıklı özel bir sostur. Ülkeye gidildiği zaman rahatlıkla ulaşılıp yenebilecek bir yemek olmaktadır.

Burkina Faso ve Türkiye’deki Burkina Faso Konsoloslukları ve Türk Konsoloslukları Yerleri Ve Adresleri

Burkina Faso’ya ulaşım sağlayabilmek için vize alınması gerekmektedir. Bunun için ülkemizde iki adet merkez bulunmaktadır. Bunlardan birincisi Ankara’da Burkina Faso Konsolosluğu olurken diğer merkez ise Burkina Faso İstanbul Fahri Konsolosluğu olmaktadır.

Burkina Faso Ankara Konsolosluğu;

Burkina Faso Ankara Konsolosluğu adresi: Kızılay, Şehit Adem Yavuz Sok, Kumrular Cd. No 18 D:12, 06420 Çankaya

Burkina Faso İstanbul Fahri Konsolosluğu

Burkina Faso İstanbul Fahri Konsolosluğu adresi: Oruç Reis Mah. Vadi Cad. No 108 İstanbul Ticaret Sarayı Kat:3 Esenler, İstanbul

Türkiye Vagadu Büyükelçiliği

Türkiye Vagadu Büyükelçiliği adresi: 01 B.P.603, Ouaga2000,  Ouaga dougou, Burkina Faso

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu