Skip to content

Çek Cumhuriyeti Hakkında Genel Bilgiler 2022

Çek Cumhuriyeti Hakkında Genel Bilgiler 2022; Avrupa kıtası bugün çok sayıda ülkeye ev sahipliği etmektedir. Çek Cumhuriyeti de bu ülkeler arasında yer alır. Avrupa kıtasının orta kısımlarında yer alan bu ülke coğrafi olarak küçük ancak oldukça kalabalık ve hareketli bir Avrupa ülkesidir. Ülke genel olarak 3 ana bölgeden oluşur. Bu bölgeler Bohemya, Moravya ve Silezya olarak adlandırılır. Ülke dışarıdan ise Polonya, Almanya, Avusturya ve Slovakya ile sınır komşusudur. Başkenti Prag’dır ve 2016 yılında ismini Çekya olarak değiştirmiştir. Böylece Çek Cumhuriyetinin yakın tarihi de şekillenmeye başlamıştır.

Slav kültürünün yoğun bir şekilde yaşandığı bu ülkede, Almanların da köken olarak varlığını koruduğu bilinmektedir. 1900lü yılların başında Avusturya Macaristan imparatorluğuna bağlı olarak varlığını sürdüren ülke, ikinci dünya savaşında bağımsızlığını alarak Çek cumhuriyeti olmuştur. Uzun yıllar süren soğuk savaş döneminde başlarda doğu bloğunda yer almış ve ardından slovakyadan ayrılarak batı bloğuna geçmiştir. Bugün ismini Çekya olarak değiştirmiş olsa da resmi tüm kuruluş ve organizasyonlarda Çek cumhuriyeti olarak adlandırılmaya devam etmektedir.

İkinci dünya savaşının ardından tüm dünyada yoğun bir şekilde yaşanan kutuplaşmada Çekler doğu bloğunda taraf aldılar. Ancak ilerleyen yıllarda kadife devrimi adı verilen olayların ardından kapitalizme dönüş yaparak, Slovakya’dan ayrılmış ve kendi cumhuriyetini ilan etmiştir. Bu gelişmelerin ardından Avrupa birliği başta olmak üzere çok sayıda uluslararası organizasyona üyeliği gerçekleşmiştir. Böylece Çek Cumhuriyeti uluslar arası arenada kendisini göstermeye başlamıştır. Özellikle Avrupa Birliği üyeliği Çek Cumhuriyetine önemli katkılar sunan tarihi bir gelişmedir.

Denizi kıyısı olmayan bu ülke çok büyük ormanlık alanlara sahiptir. 3 farklı bölgeden oluşur ve özellikle bira üretimi ve tüketiminde büyük bir üne sahip olmuştur. Bu sayede hem Avrupa içerisinden hem de dünya genelinden çok sayıda turistin ilgisini çeken bir ülke haline gelmiştir. Günümüzde modern bir Avrupa ülkesi olarak varlığını koruyan Çek cumhuriyeti, sahip olduğu doğal zenginlikleri ve kültürel yapısı ile çok sayıda turiste kapılarını açmaya devam etmektedir.

Çek Cumhuriyetinde Gezilecek Yerler;

Çek Cumhuriyetinde Gezilecek Yerler; Ülkenin başkenti Prag, hem ülke vatandaşlarının kalabalık olduğu hem de turistlerin ilgisini çeken bir şehir olarak ilk gezilecek yerler arasında yer alıyor. Prag haricinde çok sayıda şehri de turistlere kapılarını açıyor. 3 farklı bölgeden oluşan ülkede özellikle morivya ve Bohemya bölgelerinde yer alan şehirler turizmi canlı tutmaya devam ediyor. Böylece turizm konusunda Çek Cumhuriyeti de ön plana çıkmaktadır.

Prag;

Ülkenin başkenti olan bu şehir mimari zenginliği ve tarihi yapılarıyla dikkat çekiyor. İlk önce görülmesi gereken yer arasında Prag kalesi yer alırken ardından gezilebilecek çok sayıda mekan da varlığını koruyor. Kısaca sıralamak gerekirse Eski Şehir Meydanı, Astronomik Saat ve Eski Belediye Sarayı, Aziz Vitus Katedrali, Charles Köprüsü, Wenceslas Meydanı, Petrin Tepesi ve Gözlem Kulesi ve Dans Eden Ev muhakkak görülmesi gereken yer arasındadır. Daha pek çok tarihi ve turistik mekana sahip olan Prag oldukça popüler bir şehir olarak varlığını korumaktadır.

Brno;

Başkenti olan Prag şehrinden hemen sonra en kalabalık şehirlerinden biri de Brno’dur. Bu şehirde çok sayıda tarihi mekân bulunmaktadır. Spilberk Kalesi, Dietrichstein Sarayı ve Aziz Peter ve Paul Katedrali bu mekânlar arasında yer alıyor ve turistlerin ilgisini oldukça cezb ediyor.

Cesky Krumlov;

Diğer şehirleri kadar kalabalık olmasa da hem eğlence sektörünün hem de tarihi turistik yerlerinin çok olmasıyla dikkatleri çeken bir şehirdir. Büyüleyici sokaklara sahip bu şehirde gezen turistler adeta zamanda yolculuk etmektedirler. Üstelik bu güzel şehir, eğlence konusunda da ziyaretçilerine alternatif seçenekler sunmak konusunda oldukça başarılıdır.

Ostrava;

Başkentinin ardından en kalabalık şehirlerinden biri de Ostrava şehridir. Katedraller, hayvanat bahçeleri, ulusal parkları ve Ostravize nehri ile bu şehir de turistlerin uğrak yerlerin biri olarak göze çarpıyor.

Plzen;

St Bartholemew Katedrali, Büyük Sinagog ve Rönesans’ın ruhunu yansıtan Belediye Sarayı gibi görülecek yerleri olan bu şehir, Bohemya bölgesinin en canlı şehirlerinden biridir. Bu şehre özel olarak üretilen birası ve hareketli gece hayatı ile turistlerin ilgisini fazlasıyla çekmektedir.

Telc;

Moravya bölgesinin en gözde şehirlerinden biri olan Telc de her yıl çok sayıda turiste ev sahipliği ediyor. Rengârenk ve sıra sıra dizilmiş tarihi binaları ve görkemli mimarisi ile dikkatleri çeken şehir, yabacıların ilgisiniz fazlasıyla topluyor.

Cumhuriyeti Çek Vizesi
Çek Cumhuriyeti Vizesi

Çek Cumhuriyetinin Mutfağı ve Yemek Kültürü

Çek Cumhuriyetinin Mutfağı ve Yemek Kültürü; Çek mutfağı oldukça zengin bir skalaya sahiptir. Et yemeklerine fazlasıyla düşkün olan çekler özellikle domuz eti yemeklerine çokça tüketirler. Bunun yanı sıra tavuk etinin de fazlasıyla tüketildiğini görebiliyoruz. Mutfaklarındaki en önemli unsurlardan birini ise çorbalar oluşturuyor. Günün her öğününde muhakkak bir çorba türleri bulunuyor. En meşhur çorbaları ise bramboracka isimli patates çorbalarıdır.

Domuz Kaburga;

Çek mutfağının en sevilen geleneksel yemeklerinden biridir. Odun ateşinde pişirilen bu et salata ve ekmekle servis ediliyor.

Sarımsak Soslu ve Kremalı Bohemya Tabağı;

Ekşi soslarla ve kremalı soslarla birlikte sunulan sosis parçaları ve domuz etinden oluşan zengin bir tabaktır.

Geleneksel Bohemya Tabağı;

Kızarmış ördek, fime et, domuz eti ve domuz sososi ile yoğun bir et tabağı olan bu menü, en sevilen çek yemekleri arasında yer alıyor.

Tavşan Yemeği;

Tavşan bacağının fırınlanıp pişirilmesi ve ıspanak ile birlikte servis edilen bu yemek de tursitlerin beğenisini kazanan menülerden biri oluyor.

Çek Cumhuriyeti Ve Türkiye’deki Çek Cumhuriyeti Konsoloslukları Ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri 

Prag Büyükelçiliği;

NaOrechovce69 162 00 Praha 6 Czech Republic

Ankara Prag Büyükelçiliği;

Büyük Esat Mahallesi, Kaptanpaşa Sokak, numara 15 Çankaya, Ankara.

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu