Skip to content

Fildişi Sahili Hakkında Genel Bilgiler 2022

Fildişi Sahili Hakkında Genel Bilgiler 2022; Resmi adıyla Fildişi Sahili Cumhuriyeti Afrika kıtasında yer almakta olan ve Afrika Kıtasındaki ülkelere göre yer altı zenginlikleri sayesinde oldukça zenginleşmesi olan bir ülkedir. Atlas Okyanusu ile sınırları bulunmakta olan ülkenin resmi dili Fransızcadır. Başkanlık sistemi ile yürütülmekte olan ülke yüzyıllar boyunca Fransızlar tarafından sömürülmüş ancak halkın direnişiyle 7 Ağustos 1960 yılında Fransa’dan bağımsızlığını kazanarak bağımsızlığını ilan etmiştir.

Yaklaşık olarak 27 milyonluk bir nüfusa sahip olan Fildişi adını fillerden almaktadır. Ülkede geçmişten günümüze filler dişleri için öldürülmektendir. Birçok filin dişlerini alabilmek için öldürülmesi nedeniyle bu ülkeye Fildişi Sahili ismi verilmiştir.

Avrupalılar ilk olarak 15 yüzyılda bu ülke ile irtibata geçerek yerel kaynakları keşfetmişlerdir. Bu esnada da yerel halk ile ticari faaliyetler yürütmüşlerdir. İlerleyen dönemlerde ise bölgede hakimiyet kurma amacıyla Fransa aktif rol oynamıştır. İzlediği sömürü politikaları ile doğal kaynakların tümünü kendi çıkarları için kullanmış fildişinin bu nedenle geri kalmasına sebep olmuştur. Ülke sömürüler sırasında direnen halk Fransa tarafından büyük zulümlere uğramış birçok insan katledilmiştir.

Ülke 1956 yılında bağımsız yapıya kavuşmuştur. Bağımsızlıkla birlikte 1960 yılında hükümet başkanı ve devlet başkanı olarak Houphouet Boigny atanmış ve 30 yıllık bir yönetim sürmüştür. Aynı zamanda ülkenin 23 Ağustos 1960 yılında da Birleşmiş Milletlere üyeliği kabul edilmiştir.

Ülke ekvator kuşağında yer alması sebebiyle oldukça sıcaktır. Bol yağış almaktadır. Bu nedenle bitki örtüsü olarak çok kuvvetli ormanlar bulunmaktadır. Aynı zamanda yeraltı madenleri bakımından da oldukça zengin bir ülkedir. Sahilleri dünya genelinde oldukça kaliteli karşılanmakta olan mekanlar arasındadır. Bitki örtüleri nedeniyle doğal safari alanlarına sahip dünyanın en büyük tabiat parkına sahiplik etmektedir.

Fildişi Sahili Gezilecek Turistlik Yerleri

Fildişi Sahili Cumhuriyeti 14 idari bölgeden oluşmaktadır. Bu bölgeler arasında özerk olan bölgelerde bulunmaktadır. Fildişi Sahili ülkesi gezilecek yerler konusunda alternatif seçenekler sunabilen bir ülkedir. Bundan dolayı son zamanlarda bu ülkede turizm sektörünün etkili bir şekilde geliştiğini de rahatlıkla ifade etmek mümkün olmaktadır. Elbette ki Fildişi Sahili özellikle doğal güzellikleriyle ön plana çıkan bir ülke olarak karşımıza çıkmaktadır.

Abidjan

Afrika ülkelerinin birçoğunda bulunduğu gibi Fildişi Sahillerinde de oldukça çeşitli hayvan familyaları bulmak mümkündür. Doğal hayvan familyaları haricinde kafessiz hayvanat bahçesi olarak bilinen oldukça enteresan hayvanat bahçesi bulunmaktadır. Yine bu bölge içerisinde katedral Camii müze Afrika’nın etnik kökenlerini de yansıtan mekanlar bulunmaktadır. Modern sanat müzeleri ile farklı eserler turistlere sunularak bu eserlerin hikayesi de anlatılmaktadır.

Grand Bassam

Fildişi Sahili Cumhuriyetin ilk başkenti olan şehir şu an için UNESCO koruması altındadır. Mimari yapıları kaliteli plajları ile bölge Fransız ve Amerikan askerleri tarafından korunmaktadır. Burada dilerseniz at gezileri yapabilir en lezzetli fıstıkları taze taze toplayabilirsiniz.

Bingerville

Bu şehir Fildişi Sahili ülkesinin en çok bitki ve hayvan familyasına ev sahipliği eden şehridir. Burada birçok farklı ağaç böcek ve hayvan bulunmaktadır. Doğal güzelliğinin yanında otantik yapısı ile oldukça ilgi çekici bir yerdir.

Aboisso

Bu şehirde tarihin en eski deniz fenerinden biri olan Light house Grand Bassam yer alır. Aynı zamanda doğa ve vahşi yaşam bölgeleri ile birçok safari turu gerçekleştirilebilir.

Yamoussoumro

Avrupa da bulunan Aziz Petrus bazilikasından 7 kat daha yüksekte bulunan Notre don della bazukası dünyanın en büyük Hristiyan Kilisesi olarak Fildişi sahilinde yer almaktadır. Bu Şehirde başkanlık Sarayı’nın güneyinde yer almakta olan kutsal timsahlar birçok ziyaretçi tarafından görülmektedir. Bakım sırasında da beslenme konusunda farklı tecrübeler de edinilebilir.

Divo

Doğal hayvan yaşamı ve Nehir üzerinde sandal ya da kürek yarışları gibi aktivitelerin yapılabileceği bir şehirdir. Oldukça yeşil ve hayvan çeşitliliği bakımından çok zengindir.

Fildişi Sahili Ekvator kuşağında yer alması sebebiyle yaz dönemlerinde sıcak ve bunaltıcı bir iklime sahip olmaktadır. Bu nedenle gezi için gidecek kişilerin Kasım Mayıs aralığında gitmesi rahat bir seyahat yapması için daha uygundur. Bu tarihlerde bile gidildiğinde kış şartları ile karşılaşmanız mümkün değildir.

Vizesi Fildişi Sahili
Fildişi Sahili Vizesi

Fildişi Sahili Mutfağı Ve Yemek Kültürü

Fildişi Sahili Mutfağı Ve Yemek Kültürü; Fildişi birçok farklı toplumu içerisinde barındırması nedeniyle zengin bir mutfağa sahiptir. Denize olan yakınlığı sebebiyle sağlık ürünleri ve birçok et yemekleri meşhurdur. En meşhur yemekleri;

Garba

Okyanus kıyısında olan Fildişi Sahili Cumhuriyeti birçok balık çeşitliliğine ev sahipliği etmektedir. Birçok sebze ve baharatlar ile pişirmekte olan balık yemeği bunlardan biridir.

Allooco

Bu bir kızarmış muz yemeğidir. Yanlış okumadınız şehrin birçok yerinde fesfood tarzında satılmakta olan mükemmel bir lezzet kızarmış muzdur.

Attieke

Hafif lapa biçiminde bitirilen pilav yanında et ve türevlerinin son olduğu bir yemektir. Oldukça popülerdir.

Foutou

Kızarmış muzların püre haline getirilerek top top yapılıp ona bulanması ve sonrasında fırında pişirilmesi ile ortaya çıkan mükemmel bir lezzettir. Özellikle kahvaltı için hafif bir atıştırmalıktır.

Kedjenou

Ülkenin en sevilen yemeklerinden biridir. Domates soğan tavuk karışımının soslar ile güveçte pişirilerek yapılmakta olan bir yemektir.

Bourbon Punch

Meyve pürelerinin buzla buluşturulduğu ferahlatıcı bir içecektir. Aşırı sıcaklardan korumak maksadı ile hazırlanan mükemmel bir içecektir.

Fildişi Sahili Ve Türkiye’deki Fildişi Konsoloslukları Ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

Fildişi sahili Cumhuriyeti İstanbul Fahri Konsolosluğu

Fildişi Sahili İstanbul Fahri konsolosluk adresi; Büyükçavuşlu Belediyesi Silivri/ İstanbul

Fildişi Sahili Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği

Fildişi Sahili Ankara Büyükelçiliği adresi; Kazım Özalp Mahallesi Reşit Galip Caddesi İlkadım sokak no: 3 Çankaya/Ankara

Türkiye Abidjan Büyükelçiliği

Türkiye Abidjan Büyükelçiliği adresi: Ambassade de Türkiye Boulevard Lagunaire Charharles de Gaulle Immeuble N’Zarama 3eme Etage Plateau 01 Bp 5137 Abidjan 01

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu