Skip to content

Gana Hakkında Genel Bilgiler 2022

Gana Hakkında Genel Bilgiler 2022; Dünya üzerinde konum olarak Afrika kıtasında yer alan Gana, esasen Gana Cumhuriyeti olarak bilinmektedir. Ülke Afrika’nın batı bölümünde yer alır ve Atlas Okyanusu’na kıyısı vardır. Bu isim Gana İmparatorluğu’ndan gelen bir isimdir. Bu bölgede Fildişi Sahili, Togo ve Burkino Faso ülkeleriyle sınır komşusudur. Gine Körfezine kıyısı olduğundan Gine Körfezi ülkeleri arasında yer almaktadır. Ülkede zengin doğal kaynaklara sahiptir. Özellikle altın madeninin ülke de bol miktarda bulunması, sömürülmesine neden olmuştur. Hatta Birleşik Krallık Gana’ya “Altın Sahili” ismini vermiştir. Gana’nın başkenti ve en büyük kenti ise Accra olarak bilinmektedir.

Gana genel itibariyle yükseklik olarak 150 metrenin altında olduğundan alçak bir ülkedir.  En yüksek dağ ise Afadjato Dağı olarak bilinmektedir. Bu dağın yükseltisi 885 metredir. Ülkede Yağmur ormanları ve savanlar bulunur. Güney kısım daha yağışlı bir iklime sahipken kuzey bölüm daha kuraktır. Bunun yanında ülkenin en önemli nehri Volta Nehri’dir.

Ülkede Volta Baraj Gölü bulunmaktadır. Bu göl Oti, Daka, Beyaz Volta, Afram ve Siyah Volta nehirlerinden beslenir. Ülkede önemli bir göl olan Bosumtvi Gölü turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Çünkü bu gölün bir meteor düşmesi sonucu oluştuğu düşünülmektedir.

Gana nüfusu içerisinde birçok farklı etnik kökenden insan bulunmaktadır. Bu yüzden ülke nüfusu içerisinde etnik grup sayısı belirleyebilmek çok zordur. Farklı gruplardan kişiler birbiriyle evlenir ve kökenler bu durumda karışır. Ancak en fazla bulunan etnik grup Akanlar olarak bilinmektedir. Ülke nüfusu çoğunlukta gençtir ve doğum oranları da yüksektir. Ülke içerisinde en fazla konuşulan dil resmi dil olan İngilizce’dir. Din olarak da halkın büyük çoğunluğu Hristiyanlık benimsemiştir. Bu uzun süre İngiliz sömürüsünde kalmalarından dolayı gerçekleşmiş bir durumdur.

Gana’nın Gezilecek Turistik Yerleri

Gana’nın Gezilecek Turistik Yerleri; Ortalama 26 milyon nüfusa sahip olan Gana’yı ziyaret etmek isteyen vatandaşlar aşağıda belirttiğimiz harika yerleri görme fırsatına kavuşabilirler.

Cape Coast Kalesi

Cape Coast ismi kentin isminden gelmektedir ve bu kale ticari amaçla kullanılmıştır. Kale’nin yapım yılı da 1610 olarak bilinmektedir. Victoria Caddesi’nde bulunan bu kale geçmişte altın ve ahşap ticareti için kullanılmıştır ama bununla değil köle ticaretiyle ön plana çıkmıştır. Buradaki köleler gemilerle Amerika ve Karayipler’e satılmışlardır. Bu beyaz kale Gana’yı sembolize eden en önemli yapılardan biridir.

Gana Ulusal Müze

Ülke tarihinden harika izler taşıyan bu müze 1957’de inşa edilmiştir. Bu müze birçok turist tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Geçmişten bugüne gelen birçok tarihi eser yapı burada bulunmaktadır. Özellikle el sanatları ve müzik aletleri çok büyük ilgi görmektedir.

Elmina Kalesi

Bu kalenin yapımı 1482 yılına dayanır ve Portekizliler tarafından yapılmıştır. Portekizliler ilk yaptıklarında buraya Sao Jorge da Mina adını vermişlerdir. Ancak şuanda Elmina Kentinde ve Elmina ismiyle anılmaktadır. Burası coğrafi keşifler için bir üs olarak kullanılmaktaydı. Hatta burası UNESCO Dünya Miras Listesi’ne de dahil edilmiştir.

Osu Kalesi

Gana’nın başkentinde yer alan Osu Kales tarihin izlerini taşır. Burası Danirmarka ve Norveçliler tarafından yapılmıştır. Zamanla Portekiz ve İngiltere egemenliğine de geçen kale en sonunda Gana’ya kalmıştır. Adeta başkenti simgeleyen bir kale olmuştur. Gana’ya seyahat edenler mutlaka buraya da uğramalıdır.

Kwame Nkrumah Park

Bu parkın önemi milli lider Kwame Nkrumah’a dayanmaktadır. Burada bu liderin naşı yer almaktadır. Ülkede çok değer verilen ve unutulmayan bir liderdir. Bu yüzden bu lider adına yapılmış harika bir parktır. Fıskiyeler, havuzlar ve ağaçlarla süslenmiş harika bir alandır.

Bosumtwi Gölü

Doğal manzara seyretmek isteyenler için sık gidilen bu göl, halk tarafından da çok değerlidir. Çünkü meteor düşmesiyle oluştuğu varsayılmaktadır.

Wli Şelalesi

Tüm batı Afrika Kıtası’na bakıldığında buradan daha yüksek bir şelale yoktur. Bu yüzden turistler sık sık burayı görmeye gelmektedir. Ayrıca şelaleye gelen yollar da harika orman manzaraları görülmektedir. Giden turistler adeta büyülendiklerini söylemektedir.

Vizesi Gana
Gana Vizesi

Gana’nın Mutfağı Ve Yemek Kültürü

Afrika yemek kültürü hakkında ciddi detaylar yakalayabileceğiniz Gana’da yoğunluk pirinç ve tropikal meyvelerdedir. Gelin birlikte bu harika yemeklerin neler olduğuna bir göz atalım.

Jollof Pilavı

Domates sosuyla pişirilen bu pilav turuncu bir renk alır ve Gana’da hemen her mutfakta görülebilir. Esas çıkış yeri ise Senegal’dir. Balık ve et pişirilmişse mutlaka yanında Jollof pilavı verilmektedir.

Banku

Mısırın püre haline getirilmesi ile elde edilen banku, geleneksel bir yemektir ve Gana’yı temsil eder. Ülke halkı tarafından çok fazla tüketilen ve çok sevilen bir lezzettir. Görünüş olarak tereyağını andırmaktadır.

Fufu

Afrika ülkelerin hemen her birinde bulabileceğiniz bu lezzet manyok unundan yapılmaktadır. Hemen her yemeğin yanında bizlerin tükettiği ekmek kadar değerli bir lezzettir.

Tuo Zaafi

Manyok yapraklarından elde edilen bu lezzet yeşil bir çorbaya benzer. Çoğunlukla akşam yemekleri ve sabah kahvaltılarında tüketilir. Farklı çorbaların içerisinde de servis edilebilmektedir.

Kelewele

Yabani muzlardan yapılan kelewele Gana garnitürü olarak bilinmektedir. Muzlar kızgın yağ içerisinde elma dilim patates gibi kızartılır. Çok beğenilen bir atıştırmalıktır. Yöresel yemekleri tatmak isteyenler çekinmeden bu lezzeti deneyebilir.

Gana Ve Türkiye’deki Gana Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

Gana’da Akra Büyükelçiliği bulunmaktadır. Adres: PMB-CT-149 Cantonments Accra/Gana. Diğer bir adres de şu şekildedir: Embassy of the Republic of Turkey to the Republic of Ghana L8 Block 1 Section 17B Labone Abafum Crescent Accra/Ghana

Türkiye’de Yer Alan Gana Konsoloslukları

Gana İstanbul Fahri Konsolosluğu: Akatlar Mah. 6. Gazeteciler Sitesi, 1. Söltaş Evleri, Menekşe Sokak No:16 Levent Beşiktaş/İstanbul

Gana Ankara Büyükelçiliği: Gölgeli Sk. No:9 Gaziosmanpaşa/Ankara

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu